×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Konkurs na zagospodarowanie Placu Defilad w Warszawie

  • Autor: tvnwarszawa.tvn24.pl
  • 22 maj 2014 11:44
Konkurs na zagospodarowanie Placu Defilad w Warszawie
Pałac Kultury i Nauki z Placem Defilad, Warszawa

Teatr Studio przeprowadzi konkurs na zagospodarowanie Placu Defilad w Warszawie. Główny plac przed Pałacem Kultury i Nauki w samym centrum stolicy będzie służył funkcjom kulturotwórczym. Projekt wykonają architekci wyłonieni w drodze konkursu. Inne pomysły mogą zgłaszać mieszkańcy - czytamy w portalu TVN Warszawa.

REKLAMA

Jak podał portal TVN Warszawa, konkurs dla projektantów, którzy mają wizję, w jaki sposób zagospodarować dzisiaj jeszcze betonowy Plac Defilad, przeprowadzi Teatr Studio. Chodzi o płytę przed wejściem do Pałacu Kultury i Nauki od strony ul. Marszałkowskiej, pomiędzy Teatrem Dramatycznym a Teatrem Studio. Władze teatru chcą stworzyć tu miejsce kulturotwórcze, ułatwiające organizowanie wydarzeń społeczno-kulturalnych, miejsce relaksu, w którym warszawiacy będą chcieli spędzać wolny czas. Regulamin konkursu zostanie ogłoszony 28 maja. Teatr Studio przyjmuje też pomysły na kulturalne przedsięwzięcia. 

Pierwszym przedsięwzięciem realizowanym na pl. Defilad będzie Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak" w dniach od 23 do 31 maja.

Plac Defilad czeka na zagospodarowanie od lat. Zgodnie z planem miejscowym, na miejscu nieformalnego dworca autobusowego ma stanąć siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa. Obie instytucje wspólnie szukają architekta - na razie wybrały 15 pracowni, a zwycięzca ma zostać ogłoszony jeszcze w maju. Procedura jest już trzecią próbą doprowadzenia do budowy gmachu w ciągu ostatnich ośmiu lat. Harmonogram inwestycji przewiduje otrzymanie pozwolenia na budowę w połowie 2015 r. Przewidywany termin zakończenia budowy to 2019 r. - czytamy w portalu TVN Warszawa.

Jak dowiedzieliśmy się w rozmowie z Przewodniczącym Komisji Ładu Przestrzennego Rady m. st. Warszawy - plan miejscowy dla tego obszaru już jest. Pomiędzy ulicami Marszałkowską, Al. Jerozolimskimi, Świętokrzyską i Emilii Plater plan jest obowiązujący. Przy Emilii Plater zaprojektowano dwie dominanty w narożnikach po ok. 245 m. Pałac Kultury ma do iglicy 180, a z iglicą 231 m. - Te dwie dominanty mają przysłonić nieco PKiN. W planach są tu także przewidziane budynki mieszkalne z usługami w parterach od strony Al. Jerozolimskich. Od południa ma powstać teatr muzyczny. Ważne, aby znalazły się tu różne funkcje, aby był to teren miastotwórczy. Plan jest więc uchwalony, z zachowanym Parkiem Świętokrzyskim - mówił dr Michał Czaykowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie