×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kto odmieni Teatr Miejski w Gdyni: WXCA czy LWS Architekci?

  • Autor: UM Gdynia / Jan Ziarnicki
  • 03 sty 2019 11:12
fot. shutterstock

Odświeżona elewacja, reprezentacyjne wejście główne, komin nad sceną czy dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnością. To tylko niektóre zmiany, jakie czekają Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Do konkursu na opracowanie koncepcji teatru zakwalifikowały się dwa biura architektoniczne: WXCA i LWS Architekci.

REKLAMA

- Rozpoczęliśmy konkurs na przygotowanie koncepcji na rozbudowę Teatru Miejskiego w Gdyni. Do marca czekamy na prace. Podmiot, który wygra będzie mógł zaprojektować teatr na nowo - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. – Projekt zakłada przede wszystkim zwiększenie powierzchni kubaturowej budynku. Będziemy mieli także możliwość zaprojektowania jednej z nowocześniejszych scen. To dzięki budowie specjalnego komina, gdzie będzie można chować rzeczy przydatne przy realizacji przedstawień – dodaje wiceprezydent Gdyni.

Ponadto powiększeniu ulegnie foyer teatru. Do współczesnych wymogów bezpieczeństwa zostaną dostosowane systemy przeciwpożarowe. Obiekt zostanie także zaadaptowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Budynek znacząco zmieni się również z zewnątrz. Modyfikacji ulegnie elewacja, przebudowane zostanie wejście główne, a sam budynek zyska na wysokości, dzięki podwyższeniu nieużytkowanego do tej pory poddasza i przebudowie dachu. Najbardziej rzucające się w oczy zmiany będą od strony ul. Bema.

- Mamy nadzieję, że uda się przesunąć ścianę zewnętrzną od strony ul. Bema o co najmniej pół metra. Pozwoli to wygospodarować miejsce na dodatkowe pomieszczenia. Zmodyfikowana zostanie też przestrzeń reklamowa. Teraz mamy kasetony, ale chcemy je przekształcić na współcześniejszą formę wizualizacji – mówi Wojciech Zieliński, dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni.

Zmianą która znacząco wpłynie na odbiór wystawianych spektakli jest budowa w sali głównej komina, czyli wysokiego szybu znajdującego się tuż nad sceną i wyposażonego w sztankiety.

- Komin nad sceną umożliwia instalację nowej scenografii i bardzo szybkie je zmiany, co w obecnej sytuacji jest niemożliwe, bo istniejące wyciągarki nie pozwalają na schowanie w górę całej konstrukcji scenograficznej – podkreśla dyrektor teatru.

Dodatkowo biura architektoniczne w swoich propozycjach zawrą m.in. projekt powiększenia szatni dla widzów, wymiany okien i drzwi, izolacji fundamentów, przebudowy wentylacji, powiększenia kas biletowych, powiększenia sali prób czy modernizacji toalet.

Do konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Teatru Miejskiego w Gdyni zakwalifikowały się dwa biura architektoniczne: WXCA Sp. z o.o. i LWS Architekci Sp. z o.o. Wyniki poznamy w marcu przyszłego roku. Dla firm biorących udział w konkursie przewidziane są nagrody: I nagroda w wysokości 40 tys. zł i II nagroda w wysokości 30 tys. zł. Szacowany termin rozpoczęcia realizacji inwestycji to 2021 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie