×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Lublin ogłasza przetarg na projekt nowego cmentarza

  • Autor: PAP
  • 04 paź 2022 16:53
Lublin ogłasza przetarg na projekt nowego cmentarza
Miasto Lublin ogłosiło przetarg na zaprojektowanie nowego 62-hektarowego cmentarza komunalnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy północnej granicy miasta. fot. Shutterstock

Lubelski ratusz ogłosił przetarg na projekt nowe cmentarza komunalnego. Koncepcja zakłada podział terenu na dwie części: leżący w suchej dolinie i na zboczach ogólnodostępny park oraz sam cmentarz na wzniesieniach.

REKLAMA

  • Miasto Lublin ogłosiło przetarg na zaprojektowanie nowego 62-hektarowego cmentarza komunalnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy północnej granicy miasta.
  • Koncepcja zakłada podział terenu na dwie części: leżący w suchej dolinie i na zboczach ogólnodostępny park (ok. 14 ha) oraz sam cmentarz (ok. 41 ha powierzchni na pochówki) na wzniesieniach.
  • Czas na składanie ofert upływa 18 października.

Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin przekazała, że ogłoszony przez ratusz przetarg dotyczy zaprojektowania nowego cmentarza komunalnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w dzielnicy Sławin, między ul. Korpusu Ochrony Pogranicza a ul. Bohaterów Września. Po wyborze oferty wykonawca będzie miał 1,5 roku na opracowanie projektu zagospodarowania cmentarza z możliwością podziału zadania na trzy etapy.

"Na etapie opracowania projektu koncepcyjnego powinny zostać przeprowadzone również konsultacje społeczne z mieszkańcami m.in. w formie spotkań i publicznej prezentacji" - wskazała Głazik.

Dodała, że wykonawca będzie zobowiązany także do pełnienia nadzorów autorskich od rozpoczęcia robót budowlanych aż do zakończenia realizacji pierwszego etapu inwestycji.

Ratusz zaplanował wstępnie, że nowy cmentarz będzie miał ok. 62 ha i ok. 120 tys. miejsc pochówków z uwzględnieniem grobów murowanych, ziemnych, pól urnowych, kolumbariów, katakumb i alei zasłużonych. Koncepcja zakłada podział terenu na dwie części: leżący w suchej dolinie i na zboczach ogólnodostępny park (ok. 14 ha) oraz sam cmentarz (ok. 41 ha powierzchni na pochówki) na wzniesieniach.

Jak wskazał ratusz, przy zaprojektowanym od strony wschodniej wyjściu z nekropolii powstanie zaplecze gospodarcze i administracyjne oraz pawilon handlowy, w którym znajdą się kwiaciarnie i usługi pogrzebowe. Na cmentarzu, w wyeksponowanym punkcie, powinien zostać zaprojektowany dom pogrzebowy z dwiema salami pożegnań, naprzeciwko którego przewidziano również trójkątny teren pod budowę kaplicy o podobnej wysokości. W sąsiedztwie projektowanego cmentarza - podano - należy uwzględnić budowę parkingu, kanalizacji deszczowej, punktów czerpania wody i gromadzenia odpadów.

Ratusz wyliczył, że nowa nekropolia zabezpieczy potrzeby miasta na miejsca do pochówków na około 55 lat.

Obecnie w Lublinie znajdują się cmentarze o łącznej powierzchni ponad 90 ha, w tym: dwa komunalne (przy ul. Droga Męczenników Majdanka oraz ul. Białej) oraz cmentarze wyznaniowe (przy ul. Lipowej, Unickiej, Głusk, Zemborzyckiej, Kalinowszczyzna, Ewangelickiej, Walecznych i Bazylianówka). (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie