Mural upamiętniający Bydgoski Marzec. Miasto ogłasza konkursPAP - 15-03-2021 09:01


Miasto Bydgoszcz ogłosiło konkurs na mural upamiętniający wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 r. W piątek przypada 40. rocznica historycznych wydarzeń, które zapoczątkowały największy kryzys między władzą i Solidarnością przed stanem wojennym.

Bieżący rok, decyzją rada miasta, został ustanowiony Rokiem Bydgoskiego Marca.

Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie i wykonanie muralu nawiązującego do Bydgoskiego Marca, znanego też pod nazwą prowokacji bydgoskiej czy wydarzeń bydgoskich. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany na ścianie szczytowej budynku znajdującego się przy ul. Jagiellońskiej 38.

Konkurs skierowany jest do profesjonalnych artystów z całej Polski, którzy posiadają doświadczenie w tworzeniu murali, a swój dorobek twórczy przedstawią w formie dokumentacji fotograficznej. Uczestnikami konkursu mogą być artyści indywidualni lub zespoły autorskie. Każda osoba lub zespół może zgłosić maksymalnie 3 projekty.

Komisji konkursowej przewodniczyć będzie prof. Maciej Świtała z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a członkami będą m.in. liderzy bydgoskiej "Solidarności" z lat 80. zeszłego wieku Jan Rulewski i Antoni Tokarczuk.

Projekty można zgłaszać do 30 kwietnia. Laureat czy laureaci konkursu otrzymają środki na wykonanie muralu do 25 tys. zł i nagrodę w wysokości 5 tys. zł.

Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie miasta.

19 marca 1981 r. w sali sesyjnej Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy zjawiła się grupa związkowców, którzy przyszli przedstawić postulaty uczestników trwającego od trzech dni w mieście strajku chłopskiego, domagających się m.in. rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Działacze zostali siłą wyprowadzeni z budynku przez funkcjonariuszy Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej (ZOMO). Trzech działaczy - przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" Jan Rulewski, działacz związku Mariusz Łabentowicz i działacz chłopski Michał Bartoszcze zostali dotkliwie pobici i trafili do szpitala.

Jednak odstąpiono od usunięcia strajkujących działaczy chłopskich z bydgoskiej siedziby WK ZSL i podjęto z nimi rozmowy. Ostatecznie rozmowy zakończyły się 17 kwietnia 1981 r. zawarciem tzw. porozumienia bydgoskiego, w którym władze zobowiązały się m.in. do zalegalizowania rolniczej Solidarności. Do rejestracji NSZZ RI "Solidarność" doszło 12 maja 1981 r. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ mmu/