
Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach oraz kładka pieszo-rowerowa z zapory na Wzgórze Zamkowe w Dobczycach wygrały w swoich kategoriach w konkursie architektonicznym im. Stanisława Witkiewicza, rozstrzygniętym przez zarząd woj. małopolskiego.
Nagroda przyznawana jest w ramach trzech kategorii (obejmujących miejsca pierwsze, drugie i trzecie): architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, przestrzeń publiczna.
W pierwszej z tych kategorii za najlepszą realizację uznano Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach zaprojektowane przez krakowskie Biuro Projektów Lewicki Łatak. Inwestorem była gmina Niepołomice. Sąd konkursowy rekomendował budynek za "adekwatną skalę obiektu wpisującą się harmonijnie w strukturę przestrzenną Niepołomic". "Szlachetna i powściągliwa forma podąża za oryginalną funkcją, która spełnia także ważną rolę edukacyjną" - wskazano.
W kategorii Przestrzeń publiczna pierwsze miejsce przypadło kładce pieszo-rowerowej z zapory na Wzgórze Zamkowe w Dobczycach autorstwa tego samego biura projektowego. Inwestorem była gmina Dobczyce. Nagroda - wskazał sąd konkursowy - należy się za "wrażliwe wkomponowanie obiektu inżynieryjnego w złożony kontekst formalno-funkcjonalny oraz skomplikowaną topografię terenu, a także za skromną formę nierywalizującą z krajobrazem".
W kategorii architektura mieszkaniowa nie przyznano pierwszego miejsca, a drugie miejsce przypadło kamienicy pod Złotymi Nożycami w Krakowie "za powściągliwość przyjętych rozwiązań i wrażliwość w doborze materiałów".
Patronem nagrody jest Stanisław Witkiewicz (1851-1915), ojciec Stanisława Ignacego, malarz, krytyk sztuki, pisarz. Po osiedleniu w Zakopanem zafascynował się podhalańskim budownictwem i sztuką ludową. Zaczął propagować pomysł stworzenia polskiego stylu narodowego, będącego rozwinięciem użytkowej sztuki i zdobnictwa Podhala "do wyższych ludzkich potrzeb".
Na przełomie XIX i XX stulecia wzniesiono w stylu zakopiańskim liczne obiekty nie tylko w Zakopanem i na Podhalu, ale także w wielu miejscowościach letniskowych na terenie ziem polskich zwłaszcza w zaborze austriackim i rosyjskim (np. w Wiśle, Nałęczowie, Łańcuchowie, Konstancinie, Syłgudyszkach na Litwie), czy nawet dużych miastach (we Lwowie, Sosnowcu, Warszawie).
Współwłaściciel i Prezes FS&P ARCUS Biuro Architektoniczne
Założyciel, Architekt Nizio Design International
Architekt FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki
Architekt FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki
Architekt Kazimierski i Ryba sp.j.
Architekt Kazimierski i Ryba sp.j.