×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nagroda im. Witkiewicza dla najpiękniejszych nowych budynków. Poznaliśmy zwycięzców

  • Autor: PAP
  • 21 gru 2022 15:50
Nagroda im. Witkiewicza dla najpiękniejszych nowych budynków. Poznaliśmy zwycięzców
fot. shutterstock

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach oraz kładka pieszo-rowerowa z zapory na Wzgórze Zamkowe w Dobczycach wygrały w swoich kategoriach w konkursie architektonicznym im. Stanisława Witkiewicza, rozstrzygniętym przez zarząd woj. małopolskiego.

REKLAMA

  • Zarząd województwa przyznaje nagrodę im. Stanisława Witkiewicza raz na dwa lata za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne, sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski.
  • Nagrodę otrzymują projektanci oraz inwestorzy.
  • W tym roku została przeprowadzona 11. edycja konkursu.

Nagroda przyznawana jest w ramach trzech kategorii (obejmujących miejsca pierwsze, drugie i trzecie): architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, przestrzeń publiczna.

W pierwszej z tych kategorii za najlepszą realizację uznano Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach zaprojektowane przez krakowskie Biuro Projektów Lewicki Łatak. Inwestorem była gmina Niepołomice. Sąd konkursowy rekomendował budynek za "adekwatną skalę obiektu wpisującą się harmonijnie w strukturę przestrzenną Niepołomic". "Szlachetna i powściągliwa forma podąża za oryginalną funkcją, która spełnia także ważną rolę edukacyjną" - wskazano.

W kategorii Przestrzeń publiczna pierwsze miejsce przypadło kładce pieszo-rowerowej z zapory na Wzgórze Zamkowe w Dobczycach autorstwa tego samego biura projektowego. Inwestorem była gmina Dobczyce. Nagroda - wskazał sąd konkursowy - należy się za "wrażliwe wkomponowanie obiektu inżynieryjnego w złożony kontekst formalno-funkcjonalny oraz skomplikowaną topografię terenu, a także za skromną formę nierywalizującą z krajobrazem".

W kategorii architektura mieszkaniowa nie przyznano pierwszego miejsca, a drugie miejsce przypadło kamienicy pod Złotymi Nożycami w Krakowie "za powściągliwość przyjętych rozwiązań i wrażliwość w doborze materiałów".

Patronem nagrody jest Stanisław Witkiewicz (1851-1915), ojciec Stanisława Ignacego, malarz, krytyk sztuki, pisarz. Po osiedleniu w Zakopanem zafascynował się podhalańskim budownictwem i sztuką ludową. Zaczął propagować pomysł stworzenia polskiego stylu narodowego, będącego rozwinięciem użytkowej sztuki i zdobnictwa Podhala "do wyższych ludzkich potrzeb".

Na przełomie XIX i XX stulecia wzniesiono w stylu zakopiańskim liczne obiekty nie tylko w Zakopanem i na Podhalu, ale także w wielu miejscowościach letniskowych na terenie ziem polskich zwłaszcza w zaborze austriackim i rosyjskim (np. w Wiśle, Nałęczowie, Łańcuchowie, Konstancinie, Syłgudyszkach na Litwie), czy nawet dużych miastach (we Lwowie, Sosnowcu, Warszawie).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie