Najlepsze pomysły młodych architektówPropertydesign.pl - 08-09-2017 09:40


Czy architektura może rozwiązać powracający problem nadmorskiego „parawaningu”? Czy potrafi przywrócić mieszkańcom zapomniane i zaniedbane części osiedli? Czy most jest w stanie łączyć ludzi, a nie tylko punkty na mapie? To pytania zadawane przez tegorocznych finalistów Stypendium Praktyka 2017. Zwycięzców poznamy 11 października 2017 r.

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła finalistów Stypendium PRAKTYKA 2017. W finale zmierzą się trzy duety: Ewelina Wiciak i Barbara Romańska (projekt Parawanowiec), Mariusz Jaworski i Magdalena Ziółkowska (projekt Nad Balatonem) oraz Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak (projekt Most dla Mostu).

Jury Stypendium podkreślało dużą różnorodność nadesłanych prac, jednak trzy najwyżej ocenione projekty mają ważną cechę wspólną: wszystkie podejmują temat integrowania ludzi w ramach bardzo różnych przestrzeni.

Parawanowiec Eweliny Wiciak i Barbary Ziółkowskiej to odważny pomysł rozwiązania problemu parawanowych barykad, budowanych co roku nad polskim morzem. Proste, praktyczne rozwiązania proponowane przez architektki mają gwarantować prywatność nie zamykając jednocześnie przestrzeni plaży dla innych. Projekt jest ekologiczny, zapewnia pełną swobodę kształtowania całej struktury „Parawanowca”, jest w dodatku rozwiązaniem sezonowym, nie ingerującym na stałe w nadmorski krajobraz. Nad Balatonem Mariusza Jaworskiego i Magdaleny Ziółkowskiej mierzy się z zapomnianym akwenem wodnym, sąsiadującym z bydgoskim osiedlem Bartodzieje. Dawna arena sportów żeglarskich, wodnych czy łyżwiarstwa dziś straciła wszystkie cechy użytkowe. Dwoje architektów ma pomysł na przywrócenie poprzedniej funkcjonalności w nowoczesnym wydaniu. Most dla mostu Elżbiety Szymańskiej i Michała Dołbniaka zorientowany jest na Warszawę, jednak proponowane rozwiązania są uniwersalne. Na przykładzie najbardziej ruchliwych stołecznych przepraw architekci proponują wykorzystanie przestrzeni wyłączonych z użytkowania: „podmości” czy wnętrz „ślimaków” komunikacyjnych jako miejsc rekreacyjno-sportowych, skate-parków czy oaz zieleni.

Nad wyborem finałowych prac, które były zgłaszane anonimowo, czuwało Jury w składzie: Mieczysław Godzisz, arch. Ewa Kuryłowicz, arch. Przemo Łukasik, arch. Dorota Szlachcic, arch. Agnieszka Szultk, arch. Jakub Wacławek i arch. Aleksandra Wasilkowska. Sekretarzem konkursu jest arch. Kaja Sentycz.

 Wszyscy finaliści otrzymują od Fundacji nagrodę w wysokości 3.000 złotych. Mają teraz miesiąc na opracowanie swoich pomysłów w formie wstępnej koncepcji architektonicznej. W październiku w Warszawie odbędzie się finał Stypendium, podczas którego finaliści zaprezentują swoje koncepcje jurorom. Na zwycięzców czeka stypendium o łącznej wartości 18.000 złotych oraz merytoryczne wsparcie jurorów podczas prac nad projektem.

Zwycięzców poznamy 11 października 2017 roku.

Stypendium kończy się w marcu 2018 wykładem „Od wizji do projektu”, podczas którego zwycięzcy publicznie przedstawiają swoje prace. W ramach wykładu co roku do Warszawy zapraszane są gwiazdy światowej architektury. Prelegentów następnej edycji wykładu „Od wizji do projektu” poznamy pod koniec roku.