Nawa - rzeźba autorstwa Oskara Zięty z nagrodą German Design Awardpropertydesign.pl - 11-02-2020 13:39


Nawa - rzeźba autorstwa Oskara Zięty, została zdobywczynią nagrody German Design Award. Nawa jest częścią projektu rewitalizacji wyspy Daliowej, najmniejszej spośród kilkunastu wysp w centrum Wrocławia, której celem było zwrócenie tego zaniedbanego i zapomnianego terenu mieszkańcom miasta, zmieniając go w otwartą przestrzeń dla spotkań, koncertów i wydarzeń artystycznych

Architektoniczna rzeźba publiczna Nawa składa się z 35 stalowych bionicznych łuków, nawiązujących swą formą do kształtu wyspy, ale przede wszystkim do konstrukcji pobliskiej zabytkowej architektury okolic Ostrowa Tumskiego, którego początki sięgają XI w. Razem tworzą ultra lekką, trwałą konstrukcję, której polerowana powierzchnia odbija otoczenie i tworzy efekt naturalnie wyrastającej rzeźby, zmieniającej swój wygląd w zależności od pory dnia i roku.

Nawa jest zwieńczeniem obchodów Europejskiej Stolicy Kultury - Wrocław 2016. Zastosowanie konstrukcji łukowej zainspirowane zostało pobliskimi konstrukcjami Archikatedry św. Jana Chrzciciela, Hali Targowej, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i Biblioteki im. Ossolińskich. Forma łuku bionicznego współgra z kształtem samej wyspy, urbanistycznie wpisując się w otaczającą architekturę.

Zaprojektowana forma obiektu została podzielona na pojedyncze elementy przy pomocy autorskiego algorytmu i specjalistycznego programu do projektowania parametrycznego. Pozwoliło to na dopasowanie ich do strzałki sił i optymalizację w czasie rzeczywistym pod względem możliwości produkcyjnych, transportowych oraz wytrzymałości (FEM Simulation).

Ze względu na lokalizację i rozmiar, elementy rzeźby zostały wyprodukowane w starej stoczni w północnej części miasta i przetransportowane barkami po rzece Odrze bezpośrednio na wyspę Daliową. Współpraca z architektami krajobrazu pozwoliła stworzyć wokół rzeźby wielosezonowy ogród, skomponowany z lokalnych roślin o zróżnicowanym czasie wegetacji, naprzemiennie kwitnących przez cały rok.

Rzeźba została wykonana w autorskiej technologii FiDU, pozwalającej na tworzenie dopasowanych do formy i strzałki sił, ultralekkich, stalowych elementów konstrukcyjnych z arkuszy blachy. Bioniczne łuki zostały wycięte i zespawane po obwodzie, a następnie zdeformowane ciśnieniem wewnętrznym, zmieniając się z płaskich obiektów w stabilne, trwałe i lekkie trójwymiarowe elementy.

Lekko pofalowana powierzchnia wykonana z polerowanej mechanicznie stali nierdzewnej przypomina taflę wody, odbijającą otoczenie i zmieniającą swój wygląd w ciągu pór dnia i roku. Nawa jest pierwszą konstrukcją wykonaną w technologii FiDU w tej skali, stając się jednocześnie jej manifestem. Z początkowo kontrowersyjnego projektu rzeźba stała się popularnym miejscem spotkań, sesji zdjęciowych i wydarzeń artystycznych.

Od momentu odsłonięcia w czerwcu 2017 roku, rzeźba stale zyskuje uznanie w przestrzeni architektonicznej, przyciągając uwagę krytyków i najbardziej wpływowych portali z całego świata. Podczas finału konkursu organizowanego przez czasopismo Architektura-Murator, została wybrana jako najbardziej innowacyjny polski projekt architektoniczny 2017 roku.

W grudniu 2018 roku rzeźba została nominowana do Architektonicznej Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe - jednej z najważniejszych i najbardziej znaczących na świecie. Kilka dni później została ogłoszona jednym z dziesięciu najlepszych pawilonów architektonicznych 2018 roku w rankingu prestiżowego portalu Dezeen.