Oto przyszłość budownictwa. TOP 5 obiektów z prefabrykatów i modułów, które walczą w konkursie 4Buildings AwardsPropertyDesign.pl - 25-10-2019 13:00


Sprzeczna 4, hotel BoniFaCio, SP nr 46 z Poznania, Dom Żeglarza w Pucku oraz Przedszkole Miejskie nr 1 w Markach - oto wielka piątka nominowanych w kategorii: "Projekty - Budownictwo prefabrykowane i modułowe" w konkursie 4 Buildings Awards 2019. Zapraszamy do głosowania!

Konkurs 4 Buildings Awards 2019 wkroczył w kolejny etap. Poznaliśmy TOP 5 w każdej kategorii. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 15 listopada br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas wieczornej Gali towarzyszącej wydarzeniu 4Buildings (www.4buildings.pl).

POZNAJ NOMINACJE WE WSZYSTKICH KATEGORIACH I ODDAJ SWÓJ GŁOS JUŻ DZIŚ!

A oto nominowani kategorii: "Projekty - Budownictwo prefabrykowane i modułowe":

Sprzeczna 4 na warszawskiej Pradze (Inwestor/wykonawca: Budizol/ Projekt: BBGK Architekci)

Projekt BBGK Architekci został okrzyknięty “manifestem prefabrykacji’, gdyż miał za zadanie odczarowanie prefabrykacji - technologii skompromitowanej w Polsce w epoce komunizmu osiedlami z wielkiej płyty. Budynek celowo powstał na działce pozornie niepasujacej do stereotypu prefabrykacji: niewielkiej, nieforemnej, w zwartej pierzejowej zabudowie. Świadomie zostały zastosowane wszelkie dostępne technologie prefabrykacji: barwiony beton licowy, odciski i reliefy, instalacje elektryczne zintegrowane ze ścianami i stropy grzejne. Obiekt złożony z wielkogabarytowych elementów nie posiada wykończenia, galanterii, ozdób. Jest szczerą opowieścią o tym, czym jest budynek, z czego jest zrobiony i jak pracuje. Każdy element jest integralną częścią logicznej opowieści. Budynek stał się pretekstem do poruszenia ważnych zagadnień obecnych we współczesnym polskim budownictwie mieszkaniowym. Elewacje z czerwonego betonu są przykładem brania odpowiedzialności za sposób starzenia się zastosowanych materiałów, mając na uwadze powstające tynkowane obiekty mieszkalne i ich powszechny problem eleganckiego wyglądu tylko w momencie sprzedaży. 

 

Rozbudowa czterogwiazdkowego hotelu BoniFaCio (Dostawca modułów: DMDmodular, Inwestor: Businessman Fun Club, Wykonawca: Atlantis Construction)

Na terenie nowego, dwukondygnacyjnego skrzydła BoniFaCio Spa & Sport Resort znajduje się 7 luksusowych pokoi o podwyższonym standardzie czterogwiazdkowym, przestronny apartament oraz SPA z łaźnią turecką, jacuzzi i sala fitness na parterze. Łącznie, nowa część hotelu obejmuje 16 miejsc noclegowych i połączona jest z istniejącym budynkiem przez dwukondygnacyjny przeszklony korytarz.

Zastosowanie technologii modułowej, polegającej na prefabrykacji elementów w przestrzeni fabrycznej oraz montażu gotowych modułów w standardzie “pod klucz” na terenie budowy pozwoliło na kontynuowanie bieżącej działalności hotelu Hotel BoniFaCio Spa & Sport Resort bez zakłóceń dla codziennego funkcjonowania obiektu, czego nie umożliwiłaby realizacja tej inwestycji w technologii tradycyjnej. Czas produkcji modułów w zakładzie produkcyjnym zajął ok. 10 tygodni.

Szkoła Podstawowa nr 46 im. Marii Dąbrowskiej z Poznania - nowe skrzydło (Wykonawca: ART-BUD Roboty Ogolnobudowlane/ Inwestor: Miasto Poznań/ Projekt: Front Architects)

Na trzech kondygnacjach nowego skrzydła znalazły się cztery sale lekcyjne, biblioteka, pokój nauczycielski, pokój wicedyrektora oraz zaplecze sanitarne. Prace były prowadzone na wzór modelu skandynawskiego, z wykorzystaniem technologii prefabrykowanej w postaci wielkowymiarowych elementów – ścian i stropów żelbetowych. 

Szkoła Podstawowa nr 46 im. Marii Dąbrowskiej z Poznania zastosowała również nowoczesne rozwiązania akustyczne w nowym skrzydle budynku dając przykład, jak poradzić sobie z hałasem dbając jednocześnie o wysokie walory estetyczne wnętrz.

Przedszkole Miejskie Nr 1 w Markach (Wykonawca - dostawca modułów: Climatic/ Inwestor: Mareckie Inwestycje Miejskie)

Przed rozbudową przedszkole przy ulicy Dużej mogło przyjąć 75 dzieci. Zleceniodawcą robót była firma komunalna Mareckie Inwestycje Miejskie (MIM), a wykonawcą robót – zwycięzca przetargu firma Climatic.

W nowym obiekcie znajduje się dziewięć wyposażonych sal, w których może przebywać po 26 dzieci. Każda z nich ma własną toaletę dostosowaną do potrzeb najmłodszych uczestników zajęć. Węzeł kuchenny daje możliwość przygotowywania pożywienia na miejscu. Wykonawca inwestycji zagospodarował też teren dookoła przedszkola. Z jednej strony znajduje się większy niż do tej pory plac zabaw, z drugiej parking i chodniki.

Dom Żeglarza w Pucku (Wykonawca - dostawca modułów: Elmot / Inwestor: Harcerski Ośrodek Morski)

Dom Żeglarza to pierwszy budynek zapowiadający rozbudowę mariny w Zatoce Puckiej. I jednocześnie jedyny w Polsce energooszczędny ośrodek wypoczynkowy zużywający minimalne zasoby energii na ogrzewanie, zapewniający doskonałą jakość powietrza we wnętrzach i dodatkowo komfort ciszy. Co ważne, dom wypoczynkowy nie generuje zanieczyszczeń mogących zaszkodzić pobliskiemu Nadmorskiemu Parkowi Krajobrazowemu.

-----

Konkurs 4 Buildings Awards towarzyszy I edycji wydarzenia 4Buildings, które odbędzie się w dniach 15-17 listopada 2019 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Ideą plebiscytu jest promowanie nowoczesnego budownictwa, zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju. Chcemy wyróżnić postępowe inwestycje, nowatorskie technologie oraz ludzi z wizją. Udział w plebiscycie mogli wziąć inwestorzy, architekci, samorządy, producenci oraz wszyscy, których działalność wyznacza nowe kierunki rozwoju budownictwa i jednocześnie koncentruje się na zmniejszeniu negatywnego wpływu budownictwa na środowisko naturalne.

Więcej: www.4buildings.pl