×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Oto wielka piątka. Te projekty powalczą o Mies Award 2019

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 14 lut 2019 11:25
  • Aktualizacja: 14 lut 2019 11:58
Oto wielka piątka. Te projekty powalczą o Mies Award 2019
fot. Fotolia

Wielki finał coraz bliżej! Jury właśnie wybrało pięciu finalistów nominowanych do nagrody UE w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe.

REKLAMA

Europejska nagroda Miesa van der Rohe jest przyznawana co dwa lata. W tym czasie niezależni eksperci, członkowie organizacji zrzeszonych w Radzie Architektów Europy i innych stowarzyszeniach architektonicznych z krajów europejskich, a także członkowie Komitetu Doradczego, przedstawiają swoje propozycje pod rozwagę jurorów. Spośród kandydatur jury wybiera finalistów oraz projekty, które kwalifikuje na „krótką listę”, co uprawnia wyróżnionych architektów do prezentowania swojego projektu w międzynarodowym katalogu konkursu. Następnie, po zwiedzeniu zakwalifikowanych do finału realizacji, jury podejmuje decyzję o przyznaniu nagrody głównej i specjalnej nagrody dla wschodzących talentów.

Do pierwszego etapu konkursu zakwalifikowało się 18 polskich realizacji wśród 383 prac z 238 miast z 38 krajów zostało nominowanych przez 76 niezależnych ekspertów, krajowe stowarzyszenia architektów i Komitet Doradczy ds. Nagrody. Jury złożone z ekspertów ogłosiło 40 projektów, którzy zakwalifikowali się do głównego konkursu. W tym gronie znalazła się jedna realizacja z Polski. To nowa siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (projekt: BAAS arquitectura, Grupa 5 Architekci, Małeccy Biuro Projektowe). – Nominacje na 2019 rok pokazują, że większość prac mieści się w strefach metropolitalnych, ale patrząc na mapę, możemy również dostrzec utworzenie się osi takich jak Dublin-Bruksela-Lublana-Tirana, gdzie żyje 100 milionów Europejczyków i gdzie wybudowano jedną trzecią z wszystkich nominowanych budynków – mówił Ivan Blasi, koordynator ds. nagrody.

Wielka piątka

13 lutego br. ogłoszono tzw. krótką listę European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2019, czyli finałową piątkę. Niestety zabrakło na niej realizacji z Polski - Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

A oto pięć projektów, które znalazły się na tzw. krótkiej liście EU Mies Award 2019:

Budynek PC CARITAS w Melle, Belgia
Autorzy: architecten de vylder vinck taillieu

Centrum Kongresowe w Plasencii, Hiszpania
Autorzy: SelgasCano

Plac Skënderbej w Tiranie, Albania
Autorzy: 51N4E, Anri Sala, Plant en Houtgoed, iRI

Terracehouse Berlin, Niemcy
Autorzy: Brandlhuber+ Emde, Burlon and Muck Petzet Architekten

Przebudowa bloku Grand Parc Bordeaux, Francja
Autorzy: Lacaton & Vassal architects, Frédéric Druot Architecturei Christophe Hutin Architecture

Jurorzy odwiedzą wybrane obiekty na początku kwietnia br., a zwycięskie – w połowie kwietnia. W maju zaplanowano dni otwarte promujące zwiedzanie zakwalifikowanych prac oraz zwycięskich projektów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie