×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Park Aktywności Rodzinnej zaprojektują JAZ+Architekci. Warszawski Wawer rozstrzygnął konkurs

  • Autor: oprac. Anna Liszka, PropertyDesign.pl / UM Warszawa Wawer
  • 09 wrz 2022 12:09
Park Aktywności Rodzinnej zaprojektują JAZ+Architekci. Warszawski Wawer rozstrzygnął konkurs
Wawer - Park Aktywności Rodzinnej, zwycięski projekt JAZ+Architekci, fot. JAZ+Architekci

Park Aktywności Rodzinnej w warszawskim Wawrze zaprojektuje pracownia JAZ+Architekci. Warszawska pracownia zdobyła I miejsce w konkursie na projekt parku.

REKLAMA

  • Projekt koncepcji architektonicznej Parku Aktywności Rodzinnej opracowany przez JAZ+Architekci zdobył pierwsze miejsce w konkursie zorganizowanym przez Urząd Dzielnicy Wawer.
  • Projekt bierze pod uwagę oczekiwania mieszkańców, wyrażone podczas procesu współtworzenia i konsultacji koncepcji wstępnych parku.

Jury konkursu doceniło szczególną wrażliwość autorów na istniejące uwarunkowania przyrodnicze terenu. Wyraźnie jest ona widoczna w zaproponowanych rozwiązaniach projektowych, cechujących się minimalną skalą ingerencji w istniejące zasoby przyrodnicze, podkreśleniem ich walorów oraz promujących dążenie do zapewnienia bioróżnorodności i naturalnej sukcesji roślinnej.

"Koncepcja parku zakłada rozwijanie więzi społecznych, zwiększenie dostępności przestrzeni wspólnych oraz wzmacnianie wizerunku Wawra jako dzielnicy zielonej, zatopionej w przyrodzie. O atrakcyjności tego miejsca decyduje różnorodność ekosystemowa i bezpośrednie połączenie z lasem" - tak opisują projekt JAZ+Architekci. 

Nawiązanie do Urzecza i gra plenerowa

Projekt nawiązuje do historii rejonu Urzecza, na bazie której buduje opowieść o lokalnej tradycji związanej z osadnictwem na terenach podmokłych, jako elementu tożsamościowego tego miejsca w dzielnicy Wawer.

Poszczególne strefy aktywności zostały zaprojektowane w ścisłej korelacji z uwarunkowaniami poszczególnych ekosystemów: zadrzewień i polan, stref „najmniej przekształconych antropogenicznie”. W projekcie przewidziano system stref retencyjnych, który umożliwi zatrzymanie wody z ulewnych deszczy oraz zapewni wsparcie istniejących i projektowanych ekosystemów.

Park Aktywności Rodzinnej w warszawskim Wawrze zaprojektuje pracownia JAZ+Architekci, fot. JAZ+Architekci
Park Aktywności Rodzinnej w warszawskim Wawrze zaprojektuje pracownia JAZ+Architekci, fot. JAZ+Architekci

Ciekawym rozwiązaniem jest zaproponowana gra plenerowa „Znajdź to miejsce”, polegająca na odkrywaniu zakątków będących elementami zielonej i błękitnej infrastruktury.

Kładka wśród drzew stanowi twórczą i atrakcyjną interpretację wymagania dotyczącego dominanty przestrzennej, ale jest równocześnie odpowiedzią na podnoszone przez mieszkańców obawy, dotyczące zarówno wkomponowania tego typu instalacji w krajobraz miejsca, jak i ich uwag związanych z zachowaniem prywatności przez osoby mieszkające w najbliższym sąsiedztwie Parku. Zaprojektowane w konstrukcji drewnianej elementy architektoniczne, w tym obiekty kubaturowe i małej architektury, również mają być wykończone naturalnym drewnem.

Jury konkursu doceniło szczególną wrażliwość autorów na istniejące uwarunkowania przyrodnicze terenu, fot. JAZ+Architekci
Jury konkursu doceniło szczególną wrażliwość autorów na istniejące uwarunkowania przyrodnicze terenu, fot. JAZ+Architekci

Kompozycja przestrzenna elementów Parku, w tym zaproponowane usytuowanie przedszkola od wschodu, wśród naturalnego krajobrazu daje szansę na wykorzystanie terenu parku jako „przedłużenia” ogrodów przedszkolnych.

.........

Zespół JAZ+Architekci.: Andrzej Jaworski, Ania Kotowska, Ewa Kuhnert, Klaudia Wujkowska, Mania Waśniewska, Zuzanna Trzcińska
Projekt zieleni: Pracownia Szelest
Wizualizacje: Marta Lewicka
Ilustracje: Maja Stanosz

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie