
Park Aktywności Rodzinnej w warszawskim Wawrze zaprojektuje pracownia JAZ+Architekci. Warszawska pracownia zdobyła I miejsce w konkursie na projekt parku.
Jury konkursu doceniło szczególną wrażliwość autorów na istniejące uwarunkowania przyrodnicze terenu. Wyraźnie jest ona widoczna w zaproponowanych rozwiązaniach projektowych, cechujących się minimalną skalą ingerencji w istniejące zasoby przyrodnicze, podkreśleniem ich walorów oraz promujących dążenie do zapewnienia bioróżnorodności i naturalnej sukcesji roślinnej.
"Koncepcja parku zakłada rozwijanie więzi społecznych, zwiększenie dostępności przestrzeni wspólnych oraz wzmacnianie wizerunku Wawra jako dzielnicy zielonej, zatopionej w przyrodzie. O atrakcyjności tego miejsca decyduje różnorodność ekosystemowa i bezpośrednie połączenie z lasem" - tak opisują projekt JAZ+Architekci.
Projekt nawiązuje do historii rejonu Urzecza, na bazie której buduje opowieść o lokalnej tradycji związanej z osadnictwem na terenach podmokłych, jako elementu tożsamościowego tego miejsca w dzielnicy Wawer.
Poszczególne strefy aktywności zostały zaprojektowane w ścisłej korelacji z uwarunkowaniami poszczególnych ekosystemów: zadrzewień i polan, stref „najmniej przekształconych antropogenicznie”. W projekcie przewidziano system stref retencyjnych, który umożliwi zatrzymanie wody z ulewnych deszczy oraz zapewni wsparcie istniejących i projektowanych ekosystemów.
Ciekawym rozwiązaniem jest zaproponowana gra plenerowa „Znajdź to miejsce”, polegająca na odkrywaniu zakątków będących elementami zielonej i błękitnej infrastruktury.
Kładka wśród drzew stanowi twórczą i atrakcyjną interpretację wymagania dotyczącego dominanty przestrzennej, ale jest równocześnie odpowiedzią na podnoszone przez mieszkańców obawy, dotyczące zarówno wkomponowania tego typu instalacji w krajobraz miejsca, jak i ich uwag związanych z zachowaniem prywatności przez osoby mieszkające w najbliższym sąsiedztwie Parku. Zaprojektowane w konstrukcji drewnianej elementy architektoniczne, w tym obiekty kubaturowe i małej architektury, również mają być wykończone naturalnym drewnem.
Kompozycja przestrzenna elementów Parku, w tym zaproponowane usytuowanie przedszkola od wschodu, wśród naturalnego krajobrazu daje szansę na wykorzystanie terenu parku jako „przedłużenia” ogrodów przedszkolnych.
.........
Zespół JAZ+Architekci.: Andrzej Jaworski, Ania Kotowska, Ewa Kuhnert, Klaudia Wujkowska, Mania Waśniewska, Zuzanna Trzcińska
Projekt zieleni: Pracownia Szelest
Wizualizacje: Marta Lewicka
Ilustracje: Maja Stanosz
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Właściciel Kulczyński Architekt
Właściciel, Architekt, Naukowiec Zalewski Architecture Group
Architekt Autorska Pracownia Jacek Krenz
Założyciel Jednacz Architekci
Generalny projektant Perbo-Projekt
współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci