REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Park Centralny czeka na projektantów

  • Autor: UM Gdynia
  • 09 paź 2017 09:13
fot. UM Gdynia

Do 23 października architekci oraz biura projektowe mogą zgłaszać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie na koncepcję architektoniczno-urbanistycznej budowy Parku Centralnego z parkingiem podziemnym na około 270 samochodów. Zwycięską koncepcję poznamy 17 stycznia przyszłego roku.

REKLAMA

Tego dnia planowana jest również publiczna prezentacja wybranego projektu. W skład jury wejdą m.in. wiceprezydent Gdyni Michał Guć, dyrektor GCS Marek Łucyk i prezes nadzorującej inwestycję spółki Agencji Rozwoju Gdyni, Markos Pagudis.

Obszar na którym ma powstać Park Centralny jest miejscem kluczowym dla miasta pod względem funkcjonalno-przestrzennym. Stanowi jeden z głównych zielonych terenów centrum na osi wschód-zachód. Jest też jednym z najważniejszych połączeń między bulwarem Nadmorskim, a głównym ciągiem handlowo-usługowym ul. Świętojańskiej oraz węzłem komunikacyjnym i przesiadkowym Wzgórze Św. Maksymiliana.

Celem konkursu jest uzyskanie najlepszej pod względem architektonicznym, funkcjonalno-użytkowym, estetycznym i eksploatacyjnym koncepcji architektoniczno-urbanistycznej tego miejsca. Koncepcja powinna podkreślać znaczenie Parku Centralnego jako inwestycji szczególnie ważnej i wpływającej na podniesienie jakości życia mieszkańców, w tym osób z ograniczoną sprawnością w zakresie mobilności i percepcji.

Prace budowlane mają być podzielone na trzy etapy. Pierwszy dotyczyć będzie obszaru pomiędzy ul. Legionów i Tetmajera, drugi obejmie obszar pomiędzy ul. Legionów i pawilonem przy istniejącym skateparku, a trzeci - między pawilonem i ul. Świętojańską.

Na obszarze Parku Centralnego dominować ma funkcja rekreacyjna. Cała przestrzeń ma zostać zorganizowana tak, by w jak największym stopniu zachować istniejący drzewostan. Jednocześnie planowane są nowe nasadzenia. Urządzony zostanie też duży trawnik jako miejsce do piknikowania, leżenia i spędzania czasu na powietrzu. Będzie dużo ławek, stolików i przysiadaków. Tor do gry w bule znajdzie się w części między ul. Legionów a Tetmajera. Pojawią się dwie toalety publiczne, niewielki punkt gastronomiczny oraz pawilon dla obsługi parku (w miejscu obecnego budynku MDK). Park zostanie dobrze oświetlony i będzie monitorowany, by można z niego korzystać także po zmroku. Przyszły projektant będzie zobowiązany do zaproponowania rozwiązań gwarantujących bezpieczeństwo pieszych w rejonie al. Marsz. Piłsudskiego – m.in. ma tu zostać wyznaczone dodatkowe przejście dla pieszych. Utrzymany zostanie – choć nieznacznie zmieni się jego lokalizacja – przystanek komunikacji miejskiej przy ul. Świętojańskiej. Pojawi się też nowy przy al. Marsz. Piłsudskiego.

W koncepcji powinien znaleźć się też pomysł na przebudowę ul. Partyzantów, Świętojańskiej i skrzyżowania z al. Zwycięstwa wraz ze zmianą organizacji ruchu na ul. Zwycięstwa i na skrzyżowaniu al. Zwycięstwa z ul. Świętojańską poprzez wprowadzenie dwóch pasów ruchu wyłącznie relacji skrętu w prawo w ul. Świętojańską.

Koncepcja powinna również uwzględniać m.in. likwidację parkingu przed Urzędem Miasta i realizację na jego miejscu terenu zielonego, należy zaproponować zieleń wysoką oddzielającą wizualnie i akustycznie park od strony al. Marsz. Piłsudskiego i ul. Świętojańskiej, czy zbiornik wodny wraz z fontannami. Niecka zbiornika w okresie zimowym powinna pełnić funkcję ogólnodostępnego lodowiska.

Zwycięzca konkursu zostanie zaproszony do udziału w negocjacjach na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej oraz otrzyma nagrodę finansową w wysokości 30 tys. złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie