Gierbienis + Poklewski otrzymali wyróżnienie w konkursie architektonicznym na rozbudowę Straży Pożarnej w Toruniu. Jury doceniło harmonijną kompozycję brył o dynamicznym charakterze i zaproponowanie wielu rozwiązań realizujących idee zrównoważonego rozwoju.
Zadaniem projektowym była modernizacja i rozbudowa budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. Istniejąca remiza jest jednym z ciekawszych przykładów toruńskiej architektury gotyckiej, a także zlokalizowana została w obszarze średniowiecznych fos i murów miejskich, których fragmenty pozostają widoczne do dziś. Ten kontekst stał się punktem wyjścia dla propozycji projektowej Gierbienis + Poklewski u której podstaw leżało uszanowanie historycznej zabudowy, jako nadrzędnej i realizacja nowej, jako jej domknięcia o współczesnym charakterze.
W naszej propozycji uznaliśmy za najbardziej istotne zaprojektowanie budynku, który harmonijnie dopełniałby działkę, współgrał z istniejącym gmachem, ale pozostawał już przynależny współczesności. Harmonia w naszym rozumieniu jest odnalezieniem proporcji i skali bryły oraz dobór materiałów ją tworzących, które są właściwe dla tego miejsca i przeznaczenia. – tłumaczy Damian Poklewski – Koziełł, architekt i właściciel, Gierbienis + Poklewski.
W ocenie jury projekt wyróżniony został za uzyskaną harmonijną kompozycję brył o dynamicznym charakterze oraz zaproponowanie wielu rozwiązań realizujących idee zrównoważonego rozwoju. Dla architektów docenienia za zaangażowanie w promocję budownictwa proekologicznego jest szczególnie ważne, gdyż jest to nieodłączny element ich działalności. Podobnie, jak w przypadku innych projektów tak i w tym podstawą konstrukcją jest drewno, a sam projekt obejmuje szereg rozwiązań poprawiających jakość przestrzeni wewnętrznej, jak i neutralnie wpływa na środowisko zewnętrzne. Istotne dla projektantów było założenie, aby jednocześnie spełnić wymogi regulaminu, które w dosyć czytelny sposób narzucały obrys nowego obiektu, jak i wprowadzić autorskie rozwiązania, które wpisywałyby się w manifest twórczy pracowni. Stąd plac przy obiekcie został zmieniony z parkingu na przestrzeń publiczną, a wzdłuż ulicy dosadzono więcej drzew i poszerzono ilość nasadzeń.
Uzyskana bryła wyraża kontynuację tradycji, jak i spojrzenie w przyszłość, którą widzimy, jako większy nacisk na relacje pomiędzy architekturą i środowiskiem. Stąd bardzo ważne było projektowanie obiektu z duchu idei zrównoważonego rozwoju, biorąc pod uwagę zarówno korzyści energetyczne, jak i komfort użytkowania oraz wprowadzenie zielonego zagospodarowania nie tylko na terenie, ale również na stropodachach. Jednocześnie zdecydowaliśmy się wejść w polemikę z wytycznymi zamawiającego przenosząc miejsca postojowe dla samochodów pod ziemię i tym samym odzyskując powierzchnię placu dla celów publicznych. Przy całości kosztów inwestycji, która przy modernizacji historycznej struktury jest działań zawsze trudnym, wykonanie części podziemnej wydaje się rozwiązaniem uzasadnionym, a jego korzyści znaczące – tłumaczy Marcin Gierbienis, architekt i właściciel, Gierbienis + Poklewski.
Pod względem formalnym bryła posiada minimalistyczną formę, która odwołuje się zarówno do skali istniejących budynków, ich wysokości i proporcji, jak i stanowi interpretację dachu mansardowego, jako odpowiedź na uwarunkowania konserwatorskie oraz wpisując się w sylwetę miasta. Czytelny jest również podział na tzw. bazę w parterze, która ma cięższy charakter, stanowi fundament obiektu, nawiązując do murów miejskich oraz kontynuując estetyką istniejącej architektury. W tym miejscu okładzinę stanowią prefabrykowane płyty betonowo-ceramiczne, które zawierają w swojej substancji lokalne kamienie i pokruszoną cegłę. Elewacja w wyższych kondygnacjach ma lekki, osłonowy charakter i przyjmuje podziały wynikające z modułów struktury przestrzennej, podkreślone rytmicznymi aluminiowymi lizenami, kontynuującymi ceglaną kolorystykę.
Inspirowany paletą barw natury dobór kolorystyki widoczny jest również we wnętrzach. Naturalny kolor drewna, które stanowi konstrukcję obiektu uzupełniają odcienie piaskowe i rude, określające wykończenie ścian, posadzek i sufitów oraz mebli.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
współzałożyciel, architekt Forbis Group
właściciel, architekt Archas Design
Architekt Tremend
architekt, partner More Design & Architecture (MRDA)
architekt, partner More Design & Architecture (MRDA)
właściciel werk.pl