×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pomysł Gierbienis + Poklewski na remizę strażacką. Kluczowa była harmonia i ekologia

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 14 lis 2022 16:47
Pomysł Gierbienis + Poklewski na remizę strażacką. Kluczowa była harmonia i ekologia
Pracownia Gierbienis + Poklewski została wyróżniona w konkursie na rozbudowę straży pożarnej w Toruniu, fot. Gierbienis + Poklewski

Gierbienis + Poklewski otrzymali wyróżnienie w konkursie architektonicznym na rozbudowę Straży Pożarnej w Toruniu. Jury doceniło harmonijną kompozycję brył o dynamicznym charakterze i zaproponowanie wielu rozwiązań realizujących idee zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA

  • Rozstrzygnięcie konkursu na rozbudowę Straży Pożarnej w Toruniu nastąpiło 28 października br.
  • Główną nagrodę otrzymała propozycja przygotowana przez zespół architektów z Gdańska w składzie: Katarzyna Jędrzejczak, Marcin Podlewski, Michał Siedacz, Krzysztof Kozłowski, Adam Specht.
  • Pracownia Gierbienis + Poklewski została wyróżniona w konkursie.
  • Koncepcja została przygotowana przez pracownię, której właścicielami są pracownicy Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej: Marcin Gierbienis i Damian Poklewski – Koziełł.
  • Propozycję konkursową Gierbienis + Poklewski przygotowali wraz ze studentami: Martyną Kramarz i Michałem Kierczem.  

Zadaniem projektowym była modernizacja i rozbudowa budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. Istniejąca remiza jest jednym z ciekawszych przykładów toruńskiej architektury gotyckiej, a także zlokalizowana została w obszarze średniowiecznych fos i murów miejskich, których fragmenty pozostają widoczne do dziś. Ten kontekst stał się punktem wyjścia dla propozycji projektowej Gierbienis + Poklewski u której podstaw leżało uszanowanie historycznej zabudowy, jako nadrzędnej i realizacja nowej, jako jej domknięcia o współczesnym charakterze.

Harmonia i ekologia

W naszej propozycji uznaliśmy za najbardziej istotne zaprojektowanie budynku, który harmonijnie dopełniałby działkę, współgrał z istniejącym gmachem, ale pozostawał już przynależny współczesności. Harmonia w naszym rozumieniu jest odnalezieniem proporcji i skali bryły oraz dobór materiałów ją tworzących, które są właściwe dla tego miejsca i przeznaczenia. – tłumaczy Damian Poklewski – Koziełł, architekt i właściciel, Gierbienis + Poklewski.

W ocenie jury projekt wyróżniony został za uzyskaną harmonijną kompozycję brył o dynamicznym charakterze oraz zaproponowanie wielu rozwiązań realizujących idee zrównoważonego rozwoju. Dla architektów docenienia za zaangażowanie w promocję budownictwa proekologicznego jest szczególnie ważne, gdyż jest to nieodłączny element ich działalności. Podobnie, jak w przypadku innych projektów tak i w tym podstawą konstrukcją jest drewno, a sam projekt obejmuje szereg rozwiązań poprawiających jakość przestrzeni wewnętrznej, jak i neutralnie wpływa na środowisko zewnętrzne. Istotne dla projektantów było założenie, aby jednocześnie spełnić wymogi regulaminu, które w dosyć czytelny sposób narzucały obrys nowego obiektu, jak i wprowadzić autorskie rozwiązania, które wpisywałyby się w manifest twórczy pracowni. Stąd plac przy obiekcie został zmieniony z parkingu na przestrzeń publiczną, a wzdłuż ulicy dosadzono więcej drzew i poszerzono ilość nasadzeń.

W ocenie jury projekt wyróżniony został za uzyskaną harmonijną kompozycję brył o dynamicznym charakterze oraz zaproponowanie wielu rozwiązań realizujących idee zrównoważonego rozwoju,  fot. Gierbienis + Poklewski
W ocenie jury projekt wyróżniony został za uzyskaną harmonijną kompozycję brył o dynamicznym charakterze oraz zaproponowanie wielu rozwiązań realizujących idee zrównoważonego rozwoju, fot. Gierbienis + Poklewski

Uzyskana bryła wyraża kontynuację tradycji, jak i  spojrzenie w przyszłość, którą widzimy, jako większy nacisk na relacje pomiędzy architekturą i środowiskiem. Stąd bardzo ważne było projektowanie obiektu z duchu idei zrównoważonego rozwoju, biorąc pod uwagę zarówno korzyści energetyczne, jak i komfort użytkowania oraz wprowadzenie zielonego zagospodarowania nie tylko na terenie, ale również na stropodachach. Jednocześnie zdecydowaliśmy się wejść w polemikę z wytycznymi zamawiającego przenosząc miejsca postojowe dla samochodów pod ziemię i tym samym odzyskując powierzchnię placu dla celów publicznych. Przy całości kosztów inwestycji, która przy modernizacji historycznej struktury jest działań zawsze trudnym, wykonanie części podziemnej wydaje się rozwiązaniem uzasadnionym, a jego korzyści znaczące – tłumaczy Marcin Gierbienis, architekt i właściciel, Gierbienis + Poklewski.

Minimalistyczna forma

Pod względem formalnym bryła posiada minimalistyczną formę, która odwołuje się zarówno do skali istniejących budynków, ich wysokości i proporcji, jak i stanowi interpretację dachu mansardowego, jako odpowiedź na uwarunkowania konserwatorskie oraz wpisując się w sylwetę miasta. Czytelny jest również podział na tzw. bazę w parterze, która ma cięższy charakter, stanowi fundament obiektu, nawiązując do murów miejskich oraz kontynuując estetyką istniejącej architektury. W tym miejscu okładzinę stanowią prefabrykowane płyty betonowo-ceramiczne, które zawierają w swojej substancji lokalne kamienie i pokruszoną cegłę. Elewacja w wyższych kondygnacjach ma lekki, osłonowy charakter i przyjmuje podziały wynikające z modułów struktury przestrzennej, podkreślone rytmicznymi aluminiowymi lizenami, kontynuującymi ceglaną kolorystykę.

Inspirowany paletą barw natury dobór kolorystyki widoczny jest również we wnętrzach, fot. Gierbienis + Poklewski
Inspirowany paletą barw natury dobór kolorystyki widoczny jest również we wnętrzach, fot. Gierbienis + Poklewski

Inspirowany paletą barw natury dobór kolorystyki widoczny jest również we wnętrzach. Naturalny kolor drewna, które stanowi konstrukcję obiektu uzupełniają odcienie piaskowe i rude, określające wykończenie ścian, posadzek i sufitów oraz mebli.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie