×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Poznaliśmy laureatów Lauru Konserwatorskiego 2022

  • Autor: PAP
  • 27 maj 2022 13:30
Poznaliśmy laureatów Lauru Konserwatorskiego 2022
Poznaliśmy laureatów Lauru Konserwatorskiego 2022, fot. shutterstock

Niech to prestiżowe wyróżnienie będzie zachętą do dalszej pełnej pasji i poświęcenia opieki nad zabytkami – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków Jarosław Sellin w Lublinie, składając gratulacje laureatom Otwartego Konkursu "Laur Konserwatorski 2022".

REKLAMA

Na swojej stronie MKiDN poinformowało, że podczas uroczystości podsumowującej kolejną edycję konkursu wiceminister Sellin wręczył osobom zasłużonym w społecznej opiece nad dobrami kultury lub w działalności konserwatorskiej odznaki "Za opiekę nad zabytkami" przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cenioną w środowisku konserwatorskim odznaką resortową uhonorowani zostali: Aneta Filip, Agnieszka Gąska, Teresa Kot, Bożenna Maria Pachuta-Madejska, Krzysztof Adamczuk, Piotr Dreher, Adam Paweł Grzesiuk, Stanisław Gołębiowski, Marek Jamroz, Krzysztof Władysław Madejski, ksiądz Zbigniew Pietrzela, Marian Stadnik, ksiądz Łukasz Trzciński i Tomasz Zając.

- Konkurs "Laur Konserwatorski", zainicjowany w roku 2000 przez dr inż. arch. Halinę Landecką - byłą wieloletnią Lubelską Wojewódzką Konserwator Zabytków, organizowany corocznie przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie, zajął poczesne miejsce w kalendarzu imprez promujących polskie dziedzictwo kulturowe. W ciągu przeszło 20 lat istnienia konkurs zyskał rangę wydarzenia kulturalnego nie tylko w skali Lubelszczyzny, ale całego kraju - podkreślił wiceminister Sellin.

Generalny konserwator zabytków przypomniał, że organizatorzy konkursu od początku stawiali sobie ambitne cele: wyróżnianie najlepszych realizacji związanych z remontami zabytków na terenie województwa lubelskiego, docenianie wysiłku gospodarzy obiektów zabytkowych, wzorowych inwestorów, dążących do jak najlepszego utrzymania, użytkowania i zagospodarowania powierzonych ich opiece zabytków, nagradzanie wykonawców wzorowo przeprowadzonych prac konserwatorskich i restauratorskich oraz promowanie dobrych praktyk przy realizacji prac konserwatorskich, adaptacji zabytków w duchu poszanowania wartości historycznych i artystycznych.

- Nagroda cieszy się wielkim uznaniem wśród właścicieli zabytków i artystów-konserwatorów, ma swój niepowtarzalny charakter. Godny podkreślenia jest również fakt, że lubelski konkurs inspiruje służby konserwatorskie w innych regionach kraju do organizowania podobnych wydarzeń - zwrócił uwagę Jarosław Sellin.

Wojewódzki Konkurs Otwarty o "Laur Konserwatorski" został ustanowiony na mocy zarządzenia Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w 2000 roku. Nagroda - w formie wykonanej z brązu plakietki okolicznościowej i aktu nadania - przyznawana jest właścicielom zabytków, którzy podczas realizacji prac konserwatorskich i restauratorskich zapewnili wysoki poziom wykonawstwa oraz osiągnęli wyróżniający się efekt konserwatorsko-estetyczny.

W tegorocznej 23. edycji Konkursu "Laur Konserwatorski" zgłoszono pięć zabytków, w tym dwa sakralne i trzy zespoły pałacowo-parkowe. Laureatami zostali gospodarze czterech zabytków: Parafia rzymskokatolicka pod wezw. św. Jakuba Apostoła przy ul. Głuskiej w Lublinie - za realizację prac konserwatorskich i restauratorskich przy wystroju malarskim wnętrza kościoła; Gmina Puchaczów - za prace konserwatorskie i restauratorskie przy dworze Lachertów w Ciechankach Łańcuchowskich; Parafia rzymskokatolicka pod wezw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie - za prace konserwatorskie i restauratorskie przy wystroju i wyposażeniu kościoła parafialnego w Tarnogrodzie; Gmina Rybczewice - za prace konserwatorskie i restauratorskie przy dworze w Rybczewicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie