REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Pracownia AMC Andrzej Chołdzyński wygrywa konkurs na nową wersję budynku Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

  • Autor: PAP
  • 29 lis 2017 16:42
Pracownia AMC Andrzej Chołdzyński wygrywa konkurs na nową wersję budynku Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
Andrzej Chołdzyński, fot. PTWP

Projekt lubelskiej grupy AMC Andrzej Chołdzyński uznano za najlepszą pracę w konkursie "#FREDRY8" na przebudowę warszawskiego budynku Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (PWM).

REKLAMA

Przedmiotem konkursu architektonicznego "#FREDRY8" było opracowanie projektu przebudowy Działu Zbiorów Nutowych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie. Zwycięskie prace ogłoszono podczas środowej konferencji, która odbyła się w warszawskim oddziale PWM. Najlepszą z nich okazał się projekt lubelskiej grupy AMC Andrzej Chołdzyński. Przyznano również równorzędne trzecie miejsca - dla Bulanda, Mucha Architekci z Warszawy oraz dla Claudio Nardi Architetto z Florencji; nagrody drugiej nie przyznano.

Jak powiedziała dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Agnieszka Komar-Morawska, zwycięski projekt "łączy w sobie tradycję tego historycznego budynku ze zmianami modernizacyjnymi, które otworzą ten budynek, to miejsce, tę instytucję również na społeczeństwo, na publiczność muzyczną, ale także na tych, którzy chcą obcować z dobrą architekturą".

Według organizatorów, "zmodernizowany Oddział PWM w Warszawie stanie się nowym i dynamicznym miejscem na kulturalnej i naukowej mapie stolicy". Będzie on służyć m.in. jako nowa, wielofunkcyjna przestrzeń do ochrony polskiego dziedzictwa muzycznego, promocji twórczości muzycznej oraz prowadzenia badań, doskonalenia kompetencji muzycznych dzieci, młodzieży, osób wykluczonych oraz podnoszenia kwalifikacji edukacyjnych pedagogów.

Zdaniem przewodniczącego Sądu Konkursowego Tomasza Koniora, ogromną trudność stanowi "zrealizowanie nowej funkcji w obiekcie już istniejącym, w dodatku zabytkowym, o bardzo wysokiej klasie i ogromnych, cennych walorach architektonicznych".

- Tak się złożyło, że praca, która wygrała respektuje historię i chroni ją w sposób absolutnie wzorcowy. Z drugiej strony rozwiązuje problemy funkcjonalne i daje jakby nowe życie całemu założeniu - powiedział Konior. - Reasumując, jesteśmy bardzo ciekawi jak ten śmiały pomysł, bardzo ciekawy i oryginalny, przerodzi się w rzeczywistość - dodał i podkreślił, że ma nadzieję, iż "już za parę lat spotkamy się tutaj nie tylko by wypożyczyć stąd nuty, ale by spróbować, czym jest tak naprawdę muzyka na żywo".

Jak powiedział architekt "znaczącym podmiotem w podejmowaniu decyzji będzie zapewne konserwator zabytków, który będzie trzymał pieczę, aby jak najwięcej z tej cennej, zabytkowej substancji zostało zachowane i odrestaurowane, i w przyszłości stanowiło też atrakcję tego miejsca".

Obiekt stanowi dawną siedzibę Banku Dyskontowego projektu Kazimierza Loewela z 1897 roku, figurującej w rejestrze zabytków od 1965 roku. Na ogłoszony w sierpniu br. konkurs zgłoszono 4 prace.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, znane także pod nazwą PWM Edition, to instytucja kultury specjalizująca się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Główna siedziba firmy znajduje się od samego początku, czyli od 1945 r., w Krakowie, a Dział Zbiorów Nutowych - w Oddziale PWM w Warszawie.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie