REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pracownia Arch-Deco zaprojektuje Park Centralny w Gdyni

  • Autor: Propertydesign.pl / UM Gdynia
  • 18 sty 2018 09:00
Pracownia Arch-Deco zaprojektuje Park Centralny w Gdyni
Zwycięski projekt przygotowało biuro architektoniczne Arch-Deco // mat.prasowe
Pracownia Arch-Deco zaprojektuje Park Centralny w Gdyni
Pracownia Arch-Deco zaprojektuje Park Centralny w Gdyni
Pracownia Arch-Deco zaprojektuje Park Centralny w Gdyni

Poznaliśmy zwycięską koncepcję architektoniczno-urbanistyczną, która stanie się podstawą projektu wykonawczego Parku Centralnego w Gdyni. Sąd konkursowy wybrał projekt pracowni Arch-Deco.

REKLAMA

Pierwsze informacje o planach powstania nowej, zielonej przestrzeni, przeznaczonej na cele rekreacji i wypoczynku pomiędzy ulicami Świętojańską i Legionów, pojawiły się w maju 2017 roku. W czerwcu zaproszono mieszkańców do konsultacji wizji Parku Centralnego. Docelowa koncepcja, która wygrała konkurs, ogłoszony przez Agencję Rozwoju Gdyni, uwzględniła większość uwag i propozycji, zgłoszonych przez mieszkańców. Złożono ogółem 253 formularze z uwagami.

– Pierwsze wrażenie jest znakomite. Do koncepcji Parku Centralnego podchodziliśmy z jasno sprecyzowanymi założeniami. Zależało nam, by przestrzeń miejska wzbogaciła się o miejsce, które mieszkańcy będą odwiedzać z przyjemnością. W parku mają złapać chwilę wytchnienia, wypocząć w sposób, który lubią najbardziej: wypić kawę czy pojeździć na rolkach. Gdynia potrzebuje przestrzeni ogólnodostępnej, estetycznej i funkcjonalnej zarazem. Na pierwszy rzut oka przedstawiona koncepcja spełnia te zamierzenia w stu procentach i wkomponowuje się w naszą wizję rozwoju miasta. Dzisiaj zrobiliśmy duży krok w kierunku zrealizowania planów uczynienia Gdyni miastem jeszcze bardziej otwartym na mieszkańców i piękniejszym – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Podczas konsultacji mieszkańcy zaproponowali ciekawe i użyteczne rozwiązania. park zostanie poszerzony o przestrzeń pomiędzy ulicami Legionów i Tetmajera. Powstanie tam strefa wyciszona i zacieniona ze stolikami szachowymi, torem do gry w bule, ławeczkami i przysiadakami, alejkami spacerowymi i wybiegiem dla psów. Obecny skatepark zostanie zachowany. W miejscu budynku MDK pojawi się pawilon z toaletami, windą na parking dla osób niepełnosprawnych i pomieszczeniami dla obsługi. Boisko z asfaltową bieżnią zostanie zamienione na uniwersalny teren zielony z alejkami, o co też wnioskowali mieszkańcy. Będzie tam „zakątek zabawy” W parku powstanie też kameralna przestrzeń na koncerty lub festyny, ze specjalnym podestem.

– Jako biuro architektoniczne powinniśmy promować przepiękną architekturę. A myśmy tą architekturę schowali, by na główny plan wysunęła się jak największa ilość zieleni i przestrzeni wodnej. Tak aby faktycznie to był park, który zapewni odpoczynek i rekreację dla wszystkich mieszkańców Gdyni. Dążyliśmy do tego, aby powietrze w Gdyni było jeszcze czystsze. Ciekawostką wyróżniającą nasz projekt, będzie dyskretne oświetlenie. Wieczorami, za odwiedzającymi park będzie podążało pasmo świetlne – mówi Zbigniew Reszka, właściciel biura architektonicznego Arch-Deco.

Najważniejsi w planowanej przestrzeni mają być piesi i brak ruchu kołowego, stąd brak wewnętrznych dróg rowerowych czy miejsc dla food-tracków. Pojawi się dodatkowa zieleń, która będzie izolacją od hałasu ulic i podkreśli podział na strefy funkcjonalne. Mieszkańcy zwrócili też uwagę na to, by zaplanować część terenów zielonych w taki sposób, by można było spokojnie poleżeć na kocu, zrelaksować się, bez sąsiedztwa ze strefą aktywnego wypoczynku. Nie zabraknie też zbiornika wodnego z sezonowymi fontannami i z możliwością przekształcenia go w ślizgawkę. Zostanie on przesunięty w stronę ul. Świętojańskiej, tak, by zwiększyć tereny zielone. Zwiększy się liczba ławek i siedzisk dla osób z różnymi potrzebami. W zwycięskiej koncepcji jest też miejsce na tor dla rolkarzy i biegaczy.

– Praca bardzo ciekawa kompozycyjnie, z dobrym podziałem funkcjonalnym stref. Obiekty kubaturowe zaprojektowane zostały z minimalną ingerencją w przestrzeń, we współczesnej stylistyce, a zieleń konsekwentnie podkreśla idee urbanistyczno-architektoniczne – mówi Markos Pagudis, prezes Agencji Rozwoju Gdyni, spółki, która na zlecenie miasta zorganizowała i przeprowadziła konkurs.

Zwycięzca konkursu, firma Arch-Deco, otrzymała nagrodę w wysokości 30 tys. zł i zostanie zaproszona do udziału w negocjacjach na wykonanie dokumentacji projektowej. Decyzją komisji nie przyznano drugiego miejsca. Natomiast trzecie miejsce oraz 15 tys. złotych otrzymał projekt Biura Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.

Szacowany koszt całej inwestycji będzie znany po wykonaniu projektu, ale dziś ocenia się go na około 35 mln zł. Park powinien być gotowy do końca 2020 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie