×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pracownia Insomia z Nagrodą im. Jana Baptysty Quadro. Nowy Strzeszyn doceniony

  • Autor: www.poznan.pl
  • 18 paź 2021 16:31
Pracownia Insomia z Nagrodą im. Jana Baptysty Quadro. Nowy Strzeszyn doceniony
Nowy Strzeszyn z Nagrodą im. Jana Baptysty Quadro, fot. mat. pras.
Pracownia Insomia z Nagrodą im. Jana Baptysty Quadro. Nowy Strzeszyn doceniony

W stolicy Wielkopolski po raz 23. przyznano Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. Trafiła ona do Pracowni Insomia za projekt kolejnego etapu budowy osiedla "Nowy Strzeszyn". Zdaniem jurorów koncepcja pozwoliła na powstanie miejsca, w którym człowiek, zieleń i architektura sąsiadują ze sobą w zgodzie i harmonii. W tym roku zdecydowano także o przyznaniu dwóch wyróżnień. Otrzymali je: PL.architekci za "Dom Rozcięty" oraz Ultra Architects za zespół budynków mieszkalnych "Trójpole".

REKLAMA

Laureatów kolejnej edycji Nagrody Quadro poznaliśmy w poniedziałek, 18 października podczas uroczystej gali na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. 

- Dziś mieszkańcy oczekują odpowiedzialnych i ekologicznych decyzji projektowych. Pandemia uświadomiła wszystkim, jak ważna jest bliskość zieleni. Coraz częściej rozmawiamy o zmianach klimatu i o tym, jak istotne jest każde drzewo. "Nowy Strzeszyn", który w tym roku został przez jury uznany za najlepszą realizację 2020 roku, spełnia te oczekiwania. Bardzo się cieszę, że w stolicy Wielkopolski dobra architektura powstaje nie tylko w centrum miasta. Gratuluję projektantom i życzę kolejnych tak udanych prac - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Autorem zwycięskiego projektu jest Szymon Januszewski z zespołem z Pracowni Insomia. "Nowy Strzeszyn" etap 1B, zlokalizowany przy ul. W. Różańskiego jest kontynuacją budowy osiedla mieszkaniowego na poznańskim Strzeszynie. W jego ramach powstało 18 lokali w bliźniaczej zabudowie jednorodzinnej. 

- Nagrodę przyznano za zaprojektowanie unikatowej przestrzeni, tworzącej oryginalny i wyjątkowy klimat, w którym skala człowieka jest wartością podstawową - czytamy w uzasadnieniu jurorów. - W obecnych latach, kiedy minimalizm i oszczędność środków jest wartością szczególnie cenioną, autor konsekwentnie realizuje odmienną ideę, w której charakter miejsca buduje bogactwo detalu oraz różnorodność zastosowanych materiałów. Mimo tej złożoności, kompozycje cechuje szlachetność i harmonia, co świadczy o wysokiej wrażliwości i dużych umiejętnościach architektonicznych autora. Na uznanie zasługuje też sposób podejścia do pracy projektowej - ilość włożonej w projekt pracy i poświęconego czasu. Świadczy to o wyjątkowej pasji i zamiłowaniu do zawodu. Wymienione wartości pozwoliły na powstanie w Poznaniu miejsca, w którym człowiek, zieleń, architektura funkcjonują w idealnej bliskości i zgodności. 

W tym roku przyznano także dwa wyróżnienia. W opinii jurorów "Dom Rozcięty", autorstwa pracowni PL.architekci, umiejętnie wpasował się w otaczającą go zabudowę. 

- Odpowiednie proporcje, konsekwencja jednorodnych rozwiązań, a jednocześnie doskonałe operowanie materią sprawiają, że budynek wraz z poznaniem zyskuje, coraz bardziej intryguje i zapada w pamięć. Dbałość o każdy detal otoczenia i delikatne wygrodzenie domu od ulicy zasługuje na duże wyróżnienie - podkreślają członkowie jury. 

Kolejnym wyróżnionym jest pracownia Ultra Architects za projekt budynków mieszkalnych "Trójpole" zlokalizowanych na poznańskich Winiarach.

- Ten niewielki zespół budynków mieszkalnych położony poza centrum Poznania pokazuje potencjał synergii architektury i natury. Projektant pozbawiony tradycyjnych środków kształtowania architektury: wyrafinowanej funkcji, eksponowanej lokalizacji, budżetu, mając do dyspozycji najprostsze materiały i rozwiązania w swojej wypowiedzi odnosi się do bardzo uniwersalnej wartości, jaką jest środowisko naturalne i zieleń w środowisku życia człowieka. To projekt, który w modelowy sposób pokazuje, jak kształtować formę niedrogich, utylitarnych osiedli mieszkaniowych, tworząc dobre i estetyczne środowiska do życia - uzasadniają wyróżnie jurorzy. 

Nagrodę w konkursie przyznało jury, któremu przewodniczył Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. W jego skład wchodzą także m.in. przedstawiciele UWI Inwestycje S.A., poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich i Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów. 

- Parafrazując inżyniera Mamonia można by powiedzieć, że członkom jury podobają się budynki, które już raz widzieli. W tym roku nagrodę otrzymują autorzy zespołu budynków mieszkalnych, którzy konsekwentnie realizują kolejne etapy tego większego założenia urbanistycznego. W zeszłorocznej edycji konkursu pierwszy etap tej inwestycji został wyróżniony, ale już w tym roku następny jej etap zdobywa nagrodę główną. Chociaż nagradzamy większe osiedle mieszkaniowe, to tak naprawdę są to obiekty będące domami jednorodzinnymi. Także wyróżnienia dla pojedynczego domu jednorodzinnego i zespołu quasi willi miejskich pokazują, że nagroda JBQ jest nieprzewidywalna, i wcale nie koncentruje się na wielkich inwestycjach, lecz bardziej zauważa obiekty wyjątkowe, których autorzy w sposób odpowiedzialny ingerują w przestrzeń zastaną - mówi Wojciech Krawczuk, prezes poznańskiego oddziału SARP. 

Inicjatorem Nagrody Jana Baptysty Quadro jest UWI Inwestycje S.A., jeden z najstarszych poznańskich inwestorów również zaangażowany w działalność na rzecz miasta. To właśnie dzięki m.in. jego staraniom możemy oglądać rzeźbę Jana Baptysty Quadro na fasadzie kamienicy, w której kiedyś mieszkał ten znakomity architekt.

- Jesteśmy związani z Poznaniem zarówno naszymi inwestycjami, jak i sercem, dlatego chcemy promować poznańską architekturę oraz jej twórców. Nagroda Quadro nie tylko wyróżnia najlepsze projekty i pracownie, ale także wyznacza trendy i standardy dla kolejnych inwestycji. W tegorocznej edycji szczególnie zauważalna była tendencja do tworzenia projektów, które zapewniają poznaniakom przyjazne środowisko życia, również ze względu na obecność zieleni - zaznacza Małgorzata Puchyła, prezes UWI Inwestycje S.A.

W tej edycji konkursu zgłoszono łącznie 25 projektów. Do finału przeszło 9 z nich. Oprócz zwycięzcy i wyróżnionych były to: "Polski Teatr Tańca"  (autorzy: ARPA Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego), budynek mieszkalny wielorodzinny "Rezydencja Chwaliszewo" (autorzy: CDF Architekci), budynek mieszkalny wielorodzinny "Vilda Park" (autorzy: Litoborski+Marciniak Biuro Architektoniczne), plac "Starego Browaru" (autorzy: Mariusz Więcek, Maciej Markiewicz - 1050 Pracownia Architektury; projekt zieleni: Aneta Mikołajczyk oraz zespół Garte), przebudowa i nadbudowa budynku administracji "Teatru Polskiego w Poznaniu" (autorzy: Trabendo), "Dom w Brzozach" (autorzy: PL.architekci). 

Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro wręczana jest od 1999 roku. Otrzymuje ją najlepszy zaprojektowany i zrealizowany obiekt architektoniczny na terenie stolicy Wielkopolski, który został oddany do użytku w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. 

Konkurs organizują: Miasto Poznań, UWI Inwestycje S.A. i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie