×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Projekt domów z bambusa rozwiązujący problem slumsów w Manili wygrywa konkurs RICS

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 28 lis 2018 12:41
Projekt domów z bambusa rozwiązujący problem slumsów w Manili wygrywa konkurs RICS
fot. shutterstock

Earl Patrick Forlales, 23-latek z Manili, wygrał globalny konkurs RICS ‘Miasta dla naszej przyszłości’ zgłaszając projekt, który ma pomóc w rozwiązaniu kryzysowej sytuacji mieszkańców slumsów w Manili. CUBO - projekt budowy nowych, tanich i przyjaznych dla środowiska domów z bambusa - zdobył nagrodę pieniężną w wysokości 50 000 funtów mających umożliwić realizację projektu już w przyszłym roku.

REKLAMA

Manila jest jednym z najszybciej rozwijających się megamiast w Azji Wschodniej, liczącym 12 milionów mieszkańców. Wraz z napływem, w ciągu najbliższych trzech lat, 2,5 miliona kolejnych pracowników dedykowanych realizacji robót przy rządowym programie infrastrukturalnym, populacja miasta osiągnie swój punkt krytyczny. Pracownicy ci dołączą do czterech milionów manilczyków - jednej trzeciej obecnej populacji miasta - żyjących w nędznych slumsach.

Aby pomóc w walce z epidemią życia o niskim standardzie, Earl zaprojektował nowy typ domów modułowych, który zostanie wykorzystany w pierwszej kolejności do zapewnienia w jak najkrótszym czasie dachu nad głową dla napływowych robotników, a następnie wykorzystany do budowy domów dla reszty społeczności slumsów w Manili.

Domy te są przystępne cenowo (67 EUR za metr kwadratowy) i szybkie w budowie (cztery godziny na jednostkę). Do ich konstrukcji Earl zdecydował się wykorzystać jako materiał bambus, zainspirowany wiejskim bambusowym domem jego dziadków i jego częstością występowania w regionie. CUBO jest przyjazny dla środowiska i umożliwia wykorzystanie odpadów jako zasobów (przekształcanymi między innymi w biowęgiel). Materiał konstrukcyjny poddawany jest obróbce i laminowany, co oznacza, że ​​jego cykl życia jest 10 razy dłuższy niż zwykłego bambusa.

Kluczowe zalety CUBO:

  • Szybki i niedrogi: dzięki prostej modułowej konstrukcji i wykorzystaniu tanich materiałów domy CUBO można wyprodukować w ciągu tygodnia, zbudować w zaledwie 4 godziny i kosztują tylko 60 £ za m2.
  • Innowacyjny design: na który składają się przemyślanie zaprojektowane elementy takie, jak spadzisty dach przechwytujący wodę deszczową i zmniejszający pozyskiwanie ciepła oraz osadzenie domu na szczudłach zapobiegających dostawaniu się wody powodziowej do wnętrza domu.
  • Zrównoważony materiał: bambus jest idealnym materiałem ponieważ uwalnia o 35% więcej tlenu niż inne drzewa i może być uprawiany na słabej jakości ziemi i zbierany każdego roku, nie powodując degradacji gleby.
  • Więcej niż projekt mieszkaniowy: wraz z projektem domów Earl opracował także biznesplan, który ma zapewnić mieszkańcom nie tylko schronienie, ale także nowe umiejętności, miejsca pracy i przestrzeń społeczną. Zawiera także propozycję zbierania pieniędzy na projekt poprzez sprzedaż odpadów z tworzyw sztucznych do fabryk.
  • Skalowalne rozwiązanie: rozwiązanie Earla można zastosować w każdym mieście, w którym możliwa jest uprawa bambusa, w tym w zdecydowanej części południowo-wschodniej Azji oraz w niektórych częściach Afryki i Ameryki Łacińskiej.

Earl będzie od teraz współpracować z ekspertami RICS i profesjonalistami z branży, aby móc rozpocząć realizację projektu w oparciu o standardy RICS i najlepsze praktyki już w przyszłym roku i jak najszybciej odmienić życie mieszkańców Manili. Earl zidentyfikował już odpowiednią działkę pod budowę z nadzieją, że jego projekt zostanie wykorzystany także w innych miastach, nękanych przez podobne kryzysy, jak Manila.

W ramach konkursu prowadzonego przez RICS i wspieranego przez Narodową Komisję Zjednoczonego Królestwa ds. UNESCO oraz Stowarzyszenie Uniwersytetów Brytyjskiej Wspólnoty  Narodów – od czasu jego ogłoszenia w styczniu br., napłynęło w sumie ponad 1200 zgłoszeń z całego świata.

Zgłoszenia te zostały zawężone do krótkiej listy 12 projektów, ogłoszonej w czerwcu br. Finaliści konkursu otrzymali możliwość współpracy z mentorami RICS, ekspertami w konkretnych dziedzinach, do których odnosiły się poszczególne pomysły, aby móc dopracować swoje projekty. Efekty ich prac zostały ocenione przez panel sześciu uznanych w świecie ekspertów w oparciu o następujące pięć kryteriów: trafność, wpływ, wykonalność, skalowalność i oryginalność projektu.

Na krótkiej liście 5 europejskich finalistów konkursu znalazł się m.in. projekt ekologicznych ławek przechwytujących wodę deszczową opracowany przez zespół Sweco Consulting z Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie