Znamy zwycięzców kolejnej edycji konkursu Property Design Awards. Statuetki w 8 kategoriach trafiły do rąk zwycięzców podczas uroczystej gali, która odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas 4 Design Days 2022. Organizatorem plebiscytu jest PropertyDesign.pl. W tym roku Jury przyznało także dwie Nagrody Specjalne.
Property Design Awards 2022 zostały przyznane w 8 kategoriach. Zwycięzcy konkursu zostali wybrani na podstawie głosowania Czytelników portali Propertydesign.pl i Propertynews.pl oraz znakomitego grona Jury plebiscytu w składzie:
Oto lista nagrodzonych:
Projekt Cukrownia Żnin to przede wszystkim rewitalizacja, czyli przywrócenie do życia zapomnianego obiektu. W przeszłości Cukrownia była miejscem pracy dla znacznej części mieszkańców miasta. Po zamknięciu cukrowni na mapie Żnina pojawiła się miejska luka. Celem autorów projektu było przywrócenie tego obszaru miastu i jego mieszkańcom. Ostatecznie udało się przystosować dawną cukrownię do pełnienia nowych funkcji, spełniając współczesne normy budowlane i przepisy oraz pozostawiając niezmienioną formę.
Nagrodę odebrali: prezes Grupy Arche, Władysław Grochowski, członek zarządu Arche, Piotr Grochowski oraz Marek Bulak, właściciela pracowni Bulak Projekt.
- Bardzo dziękuję za tę nagrodę, nie spodziewałem się jej! Obiekt miał być do wyburzenia, jednak znalazł się taki wariat jak Grochowski... A może pasjonat? Mamy obiekt i mamy nagrodę. W Bytomiu zakupiliśmy Szombierki, czekajcie na nowe! - mówił Władysław Grochowski.
- Myśmy tutaj naprawdę zbudowali hotel wewnątrz tej cukrowni, przeplatając nowe elementy projektu z tym, co zastaliśmy. Było to dosyć duże wyzwanie, wymagało ciężkiej pracy przez 3 lata. Bardzo jesteśmy zadowoleni!- dodał Marek Bulak.
- Chciałem podziękować wszystkim osobom, które były zaangażowane w ten projekt. Dzięki nim on bardzo wyjątkowy. To wasza zasługa! - mówił Piotr Grochowski.
Wśród nominowanych w tej kategorii znalazły się następujące obiekty: Hampton by Hillton Kraków Airport, Crystal Mountain w Wiśle, AC Hotel by Mariott Kraków, Hotel Cukrownia Żnin i Hotel Lovesea w Rewalu.
Cavatina Hall to budynek, który łączy funkcje biurową z kulturalną. Prócz nowoczesnego centrum biznesowego, oferującego pierwsze w regionie biura klasy A, z inicjatywy Cavatina Holding powstaje tam sala koncertowa zaprojektowana według najwyższych standardów akustycznych, a także studio nagrań. Dzięki inwestycji udało się też zrewitalizować jedną z głównych ulic miasta tworząc elegancki deptak i zmieniając sposób, w jaki miejsce to jest wykorzystywane. W ramach Cavatina Hall ponad 2,5 tys. mkw. przestrzeni będzie spełniać wiele ról – obok wydarzeń kulturalnych odbywać się tam będą konferencje i spotkania. Tym samym Cavatina wzbogaca infrastrukturę miasta zapewniając do tej pory nieobecne tam funkcje.
Nagrodę odebrał Piotr Jasiński, architekt i dyrektor działu projektowego Cavatina Holding.
- To wyróżnienie szczególne dla nas, gdyż jest przyznawane w kategorii bryła, w której doceniana jest przede wszystkim praca architektów. To wyróżnienie jest cenne i niespodziewane, patrząc na pozostałe nominacje w tej kategorii, w związku z tym, tym bardziej nas cieszy. Bryła powstała na skutek niecodziennego połączenia dwóch funkcji: funkcji sali koncertowej z funkcją czysto komercyjną, biurowo-usługową. Przyznam, że nie znam drugiego takiego obiektu w Europie. Co więcej, budynek, w którym znajduje się sala na 1000 osób został wybudowany w całości ze środków spółki prywatnej - mówił Piotr Jasiński.
Wśród nominowanych w tej kategorii były następujące projekty: Warsaw Unit, Skyliner w Warszawie, Central Point w Warszawie, Cavatina Hall w Bielsku-Białej i część biurowa Fabryki Norblina w Warszawie.
Unikatową monolityczną bryłę budynku Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie tworzy 11 segmentów: 5 zamkniętych i 6 otwartych, poprzecinanych pęknięciami, nadającymi obiektowi dramaturgii. Kolejne segmenty ulegają stopniowej deformacji i rozpadowi. Pełna ekspresji architektura i celowa postępująca degradacja kolejnych elementów bryły to symbol eskalacji wojennych represji wobec mieszkańców wsi.
Rzeźbiarska bryła Mauzoleum, zaprojektowana przez Nizio Design International to architektoniczny pomnik pamięci; symbol pacyfikacji dokonanych w Michniowie i innych polskich wsiach w 1943 roku, podczas II wojny światowej.
Nagrodę odebrali dyrektor muzeum Tadeusz Sikora oraz Mirosław Nizio, założyciel, Nizio Design.
- Bardzo dziękuję za to wyróżnienie! To już czwarta nagroda za ten obiekt w tym roku. Jest on dla mnie wyjątkowy, to 10-letnia realizacja, która opowiada bardzo traumatyczną historię. Taki jest mój kierunek projektowy, aby pielęgnować pamięć o ważnych wydarzeniach. Bardzo dziękuję mojemu zespołowi, który wielokrotnie przez te 10 lat podróżował ze mną do Michniowa, tych wypraw było ok. 500. Cały zespół kuratorski dał mi ogromne zaufanie, co niezmiernie doceniam - mówił Mirosław Nizio.
- Chciałbym podziękować za te nagrodę i zapewnić pana Mirosława Mizio, że po tym, jak on się zmagał z materią architektury przez 10 lat, teraz przyszła kolej na muzealników. Dostali oni obiekt, gdzie architektura, obraz i światło współgrają w przekazywaniu tych niełatwych treści - dziękował dyrektor muzeum, Tadeusz Sikora.
Wśród nominowanych projektów znalazły się: Cavatina Hall Sala Koncertowa, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, MIRAI Clinic w Otwocku oraz Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
Most Europejski na Odrze w Siekierkach to adaptacja zabytkowego mostu kolejowego na potrzeby turystycznego ruchu pieszo-rowerowego. Most przebiega nad rozlewiskiem Odry w Cedyńskim Parku Krajobrazowym i obszarze Natura 2000.
Nagrodę odebrali: prezes zarządu MXL4, Tomasz Maksymiuk oraz Anna Bańkowska, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.
- Jest to obiekt, który łączy dwa kraje o różnej historii. Nasze ambitne plany zostały zrealizowane przez pracownię MXL4, która zrobiła to w niesamowity sposób. Zapraszam państwa bardzo serdecznie do odwiedzenia tego miejsca - mówiła Anna Bańkowska, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.
- Jest to dla nas duży zaszczyt, ale też ogromna satysfakcja, tym większa, gdyż w tegorocznych nominacjach znalazły się nasze dwa obiekty i oba dotyczą branży turystycznej, którą dążymy wyjątkową pasją. To miejsce jest takie, że w ciągu 5 sekund można się poczuć jak na wakacjach. Ten projekt ma to w sobie szczególnego, że na początku miał to być po prostu most. Dopiero analizując to miejsce, tę przestrzeń, ten most, który jest doskonałym zabytkiem przemysłowym, postanowiliśmy, że on sam w sobie jest wart odwiedzenia i uwagi. Cały tok rozumowania poszedł w tym kierunku, że mając ten most, możemy mu poświęcić uwagę - mówił Tomasz Maksymiuk.
Nominowane przestrzenie to Bulwary Księcia Witolda we Wrocławiu, Duch Palatium na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, Ogrody Anny na terenie łódzkiej Fuzji, Most Europejski na Odrze w Siekierkach oraz Wspólny Dziedziniec Saperska 30 w Poznaniu.
Cukrownia Żnin to przede wszystkim przykład udanej rewitalizacji. W przeszłości była miejscem pracy, dziś przywrócono ją miastu i mieszkańcom, nadając przestrzeniom zupełnie nowe funkcje. Za odnowienie wnętrz kompleksu odpowiada wrocławska pracownia MIXD i Mili Młodzi Ludzie.
Nagrodę odebrali Władysław Grochowski, Piotr Grochowski, Marek Bulak, a także Piotr Kalinowski, prezes MIXD oraz Lech Moczulski i Przemysław Nowak z pracowni Mili Młodzi Ludzie.
- Wnętrza, które możemy podziwiać w Cukrowni Żnin to efekt pracy ogromnego zespołu projektowego. Z mojej strony wielkie podziękowania dla Katarzyny Grochowskiej, która koordynowała pracę wszystkich ludzi. Arche to marka, która łączy sprzeczności i różne światy, co widać! - mówił Piotr Grochowski.
- Korzystając z okazji chciałbym bardzo podziękować za to, że miałem okazję spędzić 2,5 roku w miejscowości Żnin. Przez te dwa i pół roku mogłem wykorzystywać surowce, które w Cukrowni służyły do produkcji cukru, a teraz możecie Państwo odwiedzając to miejsce, na nich usiąść czy też doświadczyć ich inny sposób – mówił Przemysław Nowak z pracowni Mili Młodzi Ludzie.
- Ten obiekt w całości był zachowany. Miło wspominam poszukiwania w magazynach elementów, które mogliśmy ponownie wykorzystać. To fantastycznie wpisuje się w trend pozwalający znaleźć miejsce dla zapomnianych przedmiotów. To duża inspiracja do tego, aby w przyszłych realizacjach sięgać po to, co już istnieje - mówił Piotr Kalinowski z pracowni MIXD.
- Jestem bardzo dumny z tego, co robimy - dodał Mirosław Grochowski.
- Jak robimy obiekty, wnętrza uzupełniają obiekt architektoniczny, natomiast w tym przypadku wnętrza są tak nierozłączne z cała strukturą, że było to bardzo unikatowe założenie. Kiedy musieliśmy coś rozebrać – co było bardzo wyjątkową sytuacją – to ten element szedł na bok, dostawał identyfikator i był wykorzystywany gdzieś indziej - relacjonował Marek Bułak.
W kategorii nominowane były następujące projekty: Royal Tulip Sand Kołobrzeg, Crowne Plaza Warsaw w The Warsaw Hub, Rezydent Sopot MGalery Hotel Collection, NYX Hotel Warsaw oraz Cukrownia Żnin.
Projekt biura Echo Investment w Warszawie stworzony przez MIXD bezpośrednio nawiązuje do charakteru działalności inwestora – branży deweloperskiej oraz powiązanych z budownictwem dziedzin: w tym architektury, wzornictwa oraz urbanistyki. Szczególny nacisk został położony na skalę prowadzonych przez firmę działań inwestycyjnych oraz na nieograniczone możliwości kreacji w obszarze budowy miast. Główną inspiracją do projektu był film „Incepcja” w reżyserii Christophera Nolana.
Nagrodę odebrali: Piotr Kalinowski, prezes MIXD oraz Urszula Łatka-Strychowiec, Head of Asset Managment, Echo Investment.
- W imieniu Echo Investment bardzo chciałam podziękować za tę nagrodę. Wierzymy w to, że pomimo trudnej sytuacji ludzie będą wracać do biur. Mówi się, że ten projekt to nowy wymiar home office - mówiła Urszula Łatka-Strychowiec, Head of Asset Managment, Echo Investment.
- Kiedy rozmawialiśmy z inwestorem jak on widzi tę przestrzeń, padło takie sformułowanie „budowniczowie miast”, od razu przyszła nam na myśl "Incepcja" i ta scena z zakrzywiającym się nad głowami miastem. Stwierdziliśmy, że tak odpowiedzialna praca jaką Echo Investment wykonuje dla Polski i Warszawy, zasługuje na spektakularny start, gdzie recepcja jest na drugim planie, a ludzie mogą się spotykać. W duchu sustainability, dobrego życia, chcieliśmy dać trochę takiego miejsca dla pracowników - mówił Piotr Kalinowski, MIXD.
Nominowane były następujące projekty: biuro Oto Film w Warszawie, nowa siedziba Echo Investment w Warszawie, biuro firmy Red Bull w Warszawie, coworking Mycowork myhive Warsaw Spire oraz biuro STS Katowice.
Inwestycja w Filharmonii Opolskiej obejmowała modernizację m.in. pokoi gościnnych dla koncertujących tu muzyków, toalet dla publiczności, pokój dla matki z dzieckiem oraz klubokawiarni. Istniejące pomieszczenia zostały całkowicie odremontowane. Architekci postawili na zdecydowane kolory, a przy tym na prostotę minimalistycznych form.
W koncepcji modernizacji istniejących pomieszczeń, wykorzystując ich wysokość, zaproponowano zrobienie antresoli. Dzięki temu uzyskano dwupoziomowe "apartamenty" z dodatkowym miejscem noclegowym na górze, a wypoczynkowym na dole. Oczywiście przynależne do pokoju łazienki również otrzymały drugie życie.
Nagrodę odebrali: dyrektor Filharmonii Przemysław Naeumann oraz współautor projektu Maciej Ferenc, ze studia projektowego FABRYK-ART.
- Bardzo chciałbym podziękować całej załodze Filharmonii za współpracę i 100-procentowane zaufanie oraz wdrażanie wszystkich procesów w warunkach pandemicznych. Nagroda jest wielkim zaskoczeniem, bardzo dziękuję za nią! - mówił Maciej Ferenc.
- Muzycy powinni być wrażliwi szczególnie na piękno. Cieszę się, że postaraliśmy się o te pozornie prozaiczne kwestie, jak pokoje gościnne dla naszych artystów, jak pokój dla matki z dzieckiem, jak toalety dla publiczności, ta realizacja jest zrobiona w sposób przepiękny. Od momentu kiedy te pomieszczenia zostały oddane do użytku, nie mam artysty, który by nie przyszedł w sposób euforyczny ich nie skomentował! Udało nam się to wszystko zrobić w tych trudnych czasach. Udało nam się ten czas dobrze wykorzystać - mówił dyrektor Filharmonii, Przemysław Naeumann.
Oto wszystkie nominowane realizacje: przestrzeń użytkowa w Filharmonii Opolskiej, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, Żłobek w Adamowie, Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu oraz nowa siedziba Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie.
Food Hall Browary mieści się w dawnych magazynach i piwnicach browaru Haberbusch i Schiele, które oryginalnie połączone były z budynkiem warzelni. Są to jedne z niewielu dawnych zabudowań zachowanych do dziś. Ich specyficzny układ jednoznacznie świadczy o tym, że w przeszłości były one wielokrotnie rozbudowywane i pogłębiane. Przetrwał nie tylko amfiladowy układ wnętrz i majestatyczne arkady, ale też oryginalny materiał budowlany – cegła ceramiczna. Wśród wykorzystanych materiałów góruje przede wszystkim lite dębowe drewno, pojawią się jednak różne akcenty industrialne, takie jak różnokolorowa stal czy szkło zbrojeniowe.
Nagrodę odebrali Karol Pasternak i Piotr Maciaszek z NOKE Architects.
- Super początek roku dla nas. Zadanie było takie, żeby to miejsce stało się sercem Browarów Warszawskich. Chyba się udało. Konceptów gastronomicznych mamy tutaj 11, do tego bar centralny, do tego wine bar, do tego DJ. Niedługo otworzy się klub nocny. Mam nadzieję, że niedługo zobaczymy się w Browarach Warszawskich! - zapraszał Piotr Maciaszek.
- Trzeba było wiele przewalczyć, aby zadziałać w konserwatorskiej tkance. Dziękuję Echo za zaufanie! - mówił Karol Pasternak.
Nominowane były następujące projekty: restauracja Seafood Station Restaurant & Oyster Bar w Warszawie, przestrzeń restauracyjna Food Hall w Browarach Warszawskich, hol w biurowcu Skyliner w Warszawie, Bar Mleczny Starówka w Opolu oraz 8A.pl - Sklep Górski w Katowicach.
Nagrody Specjalne portalu Propertydesign.pl zostały przyznane za rewitalizację Fabryki Norblina w Warszawie oraz Browarów Warszawskich.
- Jestem bardzo wzruszony i zaszczycony tą nagrodą. Odbieram ją w miejscu szczególnym. Kilka lat temu miałem okazję być prelegentem i mówić o tej inwestycji, zapowiadając ją. Cieszę się, że teraz mogę o niej mówić jak o zrealizowanej inwestycji. Pracowaliśmy nad tym projektem 11 lat - można się rzeczywiście zestarzeć! Również to, że Fabryka Norblina otrzymuje nagrodę w Katowicach, gdzie zostało dużo architektury przemysłowej w przeciwieństwie do Warszawy, praktycznie jej pozbawionych, jest wyjątkowe. Z przemysłowej Woli pozostało praktycznie nic. Musieliśmy się zmierzyć z 10 obiektami restauracyjnymi, ale też z ogromnym programem inwestycyjnym. To bardzo duży obiekt. Poszukiwanie równowagi i dialogu nowego programu z istniejącą strukturą, która nie mogłaby zostać zachowana, gdyby została pozostawiona sama sobie, było największym wyzwaniem - zaznaczał Igor Galas, PRC Architekci.
- Chciałam pogratulować Fabryce Norblina za nagrodę, wspólnie zmieniamy Warszawę. Zapraszamy serdecznie do Browarów! - mówiła Urszula Łatka-Strychowiec, Head of Asset Managment, Echo Investment.
- Prezentowaliśmy ten projekt na 4 Design Days 2 lata temu. Dzisiaj naprawdę warto odwiedzić ten zespół – to jest obiekt pełen życia! Ludzie tam pracują, mieszkają, przychodzą do restauracji. To jest taki prawdziwy mixed-use. To nie są budynki użyteczności publicznej formalnie, ale są one użyteczne publiczne - dodał Marcin Sadowski z JEMS Architekci.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Współwłaściciel, Architekt Ultra Architects
Współwaściciel, Architekt Ultra Architects
Członek Zarządu, Współwłaściciel, Architekt RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Architektura + Urbanistyka
Współwłaściciel, Architekt AD Artis Architects
Właściciel, Architekt Arco
Partner, Architekt Dedeco