Reaktywacja gdańskiej ulicy: artystyczny, malarski wystrójgdansk.pl - 26-06-2014 13:49


Miasto Gdańsk ogłosiło konkurs dla organizacji pozarządowych na realizację dekoracji artystycznych fasad przy ul. Szerokiej wraz z aranżacją przestrzeni publicznej fragmentu ulicy.

Elewacje budynków przy ul. Szerokiej, między ul. Tandeta i Tokarską już niebawem zyskają właściwy gdańskim kamienicom artystyczny wystrój architektoniczny i malarski. Pojawi się zieleń i mała architektura, powstaną też artystyczne formy roślinne, ziemne i rzeźbiarskie. Artystyczne dekoracje w ramach projektu zyska minimalnie 16 kamienic.

– Ile ostatecznie budynków zostanie włączonych w projekt wiedzieć będziemy po wyłonieniu organizacji realizującej projekt, gdy poznamy przygotowany przez nią kosztorys prac i dowiemy jaki wkład finansowy wniesie ta właśnie organizacja – wyjaśnia Michał Szymański, kierownik Referatu Estetyzacji Miasta gdańskiego magistratu.

Formuła projektu o roboczej nazwie Szeroka Reaktywacja, podobnie jak w przypadku Ogranej 2.0 opiera się na konkursie w ramach, którego wyłoniona zostanie organizacja, która zostanie realizatorem projektu. Oferty na realizację zadania składać można do 11 lipca, a zwycięska organizacja wyłoniona zostanie do 22 lipca br.

Wprowadzenie na budynki artystycznych dekoracji to nie jedyny element projektu. Przed kamienicami pojawi się też zieleń oraz mała architektura, a w miejscu nieodbudowanych budynków powstaną artystyczne formy roślinne, ziemne i rzeźbiarskie, które domkną kwartał, porządkując i czyniąc bardziej atrakcyjną przestrzeń ulic, czekających na pełną odbudowę.

- Wybitne, choć niekompletne dzieło odbudowy miasta (wciąż istnieją tu przecież niezabudowane kwartały, a odbudowane budynki pozbawione są często detali architektonicznych) jest etapem w jego historii, ale z pewnością jej nie kończy. Miasto jest żywym organizmem, ulegającym ciągłej zmianie. I projekt ten właśnie traktujemy jako kontynuację odbudowy Głównego Miasta. Sam współautor odbudowy pierzei ul. Szerokiej, architekt Stanisław Michel podkreśla, że architektom potrzebne jest wsparcie artysty. I takim właśnie artystycznym wsparciem planujemy uczynić nasz projekt – mówi Szymański.

Podobnie, jak w przypadku zrealizowanego w ubiegłym roku projektu Ograna 2.0, Miasto poznaczy na ten cel 290 tys. złotych. W projekt obecnie zaangażowanych jest 7 wspólnot mieszkaniowych, które pokryją koszty przygotowania elewacji pod planowane prace. Już dziś wiadomo, że nowe elewacje zyskają kamienice przy ul. Szerokiej od nr 77 do 87, dwie narożne kamienice przy ul. Tandeta oraz jedna z kamienica na ul. Ogranej, która nie zdążyła włączyć się w zrealizowany w ubiegłym roku projekt Ograna 2.0.

W ubiegłym roku w ramach projektu Ograna 2.0 artystyczną dekorację zyskało 21 fasad kamienic. Projekt zrealizowany został przez Miasto wraz z wyłonioną w konkursie Fundacją Urban Forms oraz wspólnotami mieszkaniowymi z ul. Ogranej. Celem projektu było ożywienie zapomnianej przez mieszkańców i omijanej przez turystów ulicy położonej w samym sercu miasta poprzez poprawę jej estetyki. Projekt zbiera pozytywne recenzje oraz został doceniony jako wydarzenie artystyczne, co dodatkowo potwierdza fakt, że „nowa” Ogarna znalazła się w Google Cultural Institute.

Dzięki projektowi Ograna 2.0 Gdańsk znalazł się na światowej mapie murali w elitarnym gronie, obok takich miast jak Paryż, Londyn, Nowy Jork, Sao Paulo czy Buenos Aires.