REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Rozstrzygnięto konkurs na projekt pomnika Wincentego Witosa

  • Autor: PAP
  • 17 paź 2017 09:18
fot. shutterstock

Monument upamiętniający przedstawiciela ruchu ludowego zostanie odsłonięty w Kielcach w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości; jego autorem jest kielecki rzeźbiarz Michał Pronobis.

REKLAMA

Inicjatorem powstania pomnika Wincentego Witosa są świętokrzyskie struktury Polskiego Stronnictwa Ludowego. Monument ma zostać odsłonięty w setną rocznicę odzyskania przed Polskę niepodległości.

"Przyszły rok to symboliczna data. Tak zasłużona dla polskiej państwowości osoba, jak Wincenty Witos, znajdzie swoje godne upamiętnienie w stolicy regionu świętokrzyskiego" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Kielcach prezes PSL w regionie świętokrzyskim, a jednocześnie przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Wincentego Witosa Adam Jarubas.

Sąd konkursowy, w skład którego weszli m.in. historyk ruchu ludowego prof. Stefan Pastuszka, Jerzy Mazurek z warszawskiego Muzeum Ruchu Ludowego i prawnuk Witosa - Marek Steindel, z trzech nadesłanych prac wybrał dwie. Decyzją Zarządu Wojewódzkiego PSL pomnik powstanie wg projektu kieleckiego rzeźbiarza Michała Pronobisa, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, autora wielu pomników oraz popiersi.

"Chciałem utożsamić Witosa z Kielcami, tak aby każdy kto go będzie oglądał w Polsce od razu wiedział, że ten pomnik znajduje się w stolicy województwa świętokrzyskiego. Stąd rozwiany płaszcz, nawiązujący do tego naszego słynnego kieleckiego wiatru" - powiedział PAP kielecki artysta. Dodał, że pomnik będzie miał 270 cm wysokości i zostanie odlany z brązu.

Inicjatorzy powstania pomnika brali pod uwagę siedem jego lokalizacji. Po rozmowach z Urzędem Miasta ustalono, że monument stanie w centrum, u zbiegu al. IX Wieków Kielc i ul. Bodzentyńskiej.

Od listopada ubiegłego roku prowadzona jest społeczna zbiórka pieniędzy. "W żaden inny sposób stronnictwa nie stać na to, aby sfinansować budowę pomnika. Fundusze zbieramy także na spotkaniach i seminariach, podczas których pokazujemy wkład Wincentego Witosa, w kształtowanie polskiej państwowości. To postać wybitna, co przyznają nie tylko przedstawiciele ruchu ludowego" - zaznaczył Jarubas.

Do tej pory udało się zebrać około 15. tys. zł. Szacunkowy koszt budowy pomnika ma wynieść 180-200 tys. zł.

Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach. Był jednym z przywódców Centrolewu, działaczem ruchu ludowego i trzykrotnym premierem. W Stronnictwie Ludowym działał od 1895 r. Po aresztowaniu przez władze sanacyjne, został osadzony w twierdzy brzeskiej. W czasie II wojny św. internowany przez Niemców, odrzucił propozycję utworzenia rządu kolaboracyjnego. W 1945 r. został prezesem nowo powołanego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zmarł 31 października 1945 r. w Krakowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie