×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na ekslibris z okazji 550. rocznicy urodzin Kopernika

  • Autor: PAP
  • 17 lut 2023 13:17
Rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na ekslibris z okazji 550. rocznicy urodzin Kopernika
Rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na ekslibris z okazji 550. rocznicy urodzin Kopernika, fot. shutterstock

Nagrodę główną w międzynarodowym konkursie na ekslibris z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika otrzymała Agata Dworzak-Subocz. W konkursie organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie wzięło udział 55 autorów z całej Europy.

REKLAMA

W piątek w bibliotece wojewódzkiej w Olsztynie odbyło się uroczyste wręczenie nagród i podsumowanie międzynarodowego konkursu na ekslibris z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika "Ruszył Ziemię". Jak poinformowano, pierwszą nagrodę otrzymała Agata Dworzak-Subocz za ekslibris UMK, drugą - Robert Sawa za zestaw ekslibrisów typograficznych, a trzecią - Kamil Kocurek za ekslibris Marcina Białasa. Nagrodę dyrektora biblioteki otrzymał Czech Zbigniew Kubeczka, który przygotował ekslibris tej placówki.

Na konkurs wpłynęło 75 ekslibrisów 55 autorów z Polski, Ukrainy, Norwegii, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Rumuni, Francji, Białorusi i Czech. Biblioteka poinformowała, że ogłaszając taki konkurs "miano na uwadze popularyzację tradycyjnego ekslibrisu jako formy wyrazu artystycznego tworzonego różnymi technikami graficznymi od drzeworytu po serigrafię".

Ekslibris to znak własnościowy książki należącej do osoby prywatnej lub biblioteki, czy instytucji. Zwykle jest to mała kartka, która się wkleja do wyklejki na przedniej części okładki, ale są też ekslibrisy w formie pieczęci.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie