×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rusza III edycja programu "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej"

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 02 lis 2022 16:59
Rusza III edycja programu "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej"
Rusza III edycja programu "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej", fot. mat. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Wystartował nabór wniosków do trzeciej edycji programu Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej. Wnioski można składać od 2 listopada do 30 grudnia br.

REKLAMA

  • Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zainicjowało w roku 2021 program własny pod nazwą Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej.
  • Jest to pierwszy w Polsce program dotacyjny przeznaczony na inwestycje w zakresie realizacji form rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej.
  • Celem programu jest podniesienie jakości przestrzeni publicznej w Polsce poprzez usytuowanie w niej większej liczby dzieł o wysokim poziomie rzeźbiarskim oraz próba dokonania zmiany myślenia o wspólnej przestrzeni.
  • W roku 2021 Centrum Rzeźby Polskiej przeznaczyło prawie 1,5 mln zł na inwestycje w zakresie realizacji rzeźb w przestrzeni publicznej.
  • W roku 2022 budżet programu wynosi 2 mln zł na inwestycje w zakresie realizacji rzeźb w przestrzeni publicznej.
  • Program jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Działania, które są objęte dofinansowaniem to: realizacja projektów współczesnych artystów odpowiadających na potrzeby lokalnych społeczności, konserwacja istniejących dzieł, wykup depozytów rzeźb gotowych, realizacja odlewów prac artystów polskich i zagranicznych, ewentualnie projektów rzeźb, w celu umieszczenia w przestrzeni publicznej – zewnętrznej i wewnętrznej ze stałym, nieograniczonym dostępem dla publiczności, np. w parkach rzeźby, foyer, lobby, na dziedzińcach siedzib instytucji użyteczności publicznej, w tym instytucji kultury, uczelni.

Celem programu jest podniesienie jakości przestrzeni publicznej w Polsce poprzez usytuowanie w niej większej liczby dzieł o wysokim poziomie rzeźbiarskim oraz próba dokonania zmiany myślenia o wspólnej przestrzeni, m.in. dzięki wypracowaniu dobrych praktyk wyboru dzieł. Specjalnie na potrzeby programu stworzony został „Kodeks dobrych praktyk konkursów pomnikowych” oraz opracowywane są zasady dobrych praktyk rzeźby w przestrzeni publicznej.

Program adresowany jest do samorządowych instytucji kultury oraz do jednostek samorządu terytorialnego, w których istnieje wydział lub komórka organizacyjna sprawująca opiekę konserwatorską nad zabytkami lub przestrzenią publiczną. W III edycji aplikować mogą także stowarzyszenia i fundacje oraz inne organizacje pożytku publicznego.

W roku 2021 Centrum Rzeźby Polskiej przeznaczyło prawie 1,5 mln zł na inwestycje w zakresie realizacji rzeźb w przestrzeni publicznej. Dodatkowo zrealizowano cykl 13 webinariów z udziałem teoretyków i praktyków reprezentujących różne obszary zawodowe i środowiska związane z szeroko rozumianą problematyką sztuki (w tym szczególnie rzeźby) w przestrzeni publicznej, by zaprezentować i skonfrontować rozmaite punkty widzenia i priorytety określające nie tylko możliwości realizacji projektów artystycznych, ale także determinujące ich społeczny odbiór i kontekst.

W roku 2022 budżet programu wynosi 2 mln zł na inwestycje w zakresie realizacji rzeźb w przestrzeni publicznej. Jednym z działań w ramach programu własnego Centrum pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej- 2022, jest kongres RZEŹBA WSZĘDZIE?, celem jest stworzenie płaszczyzny dla spotkania przedstawicieli środowisk obecnych w procesie projektowania i inwestowania w przestrzeni publicznej. Przestrzeń publiczna z zasady powinna być miejscem dialogu. Odpowiedzialne jej kształtowanie  wymaga połączenia wysiłków wielu różnorodnych grup zawodowych i społecznych. Pomimo wieloletniej tradycji badania i praktykowania, przestrzeń publiczna wciąż stawia nowe wyzwania.

Formuła kongresu pozostawia miejsce do żywej dyskusji i wymiany poglądów specjalistów reprezentujących dziedziny nauki, sztuki i praktyki społecznej, gospodarzy społeczności lokalnych, urzędników miejskich i przedstawicieli środowisk obecnych w przestrzeni publicznej.

Prognozowany budżet na realizację III edycji programu na rok 2023 wyniesie 4.000.000 zł. Grono potencjalnych wnioskodawców poszerzono o stowarzyszenia i fundacje oraz inne organizacje pożytku publicznego. Nabór wniosków odbywać się będzie elektronicznie poprzez platformę Witkac.pl w terminie 2 listopada  – 30 grudnia 2022.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie