REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Rusza konkurs na koncepcję Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach

  • Autor: PAP
  • 03 wrz 2021 10:38
Rusza konkurs na koncepcję Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach
Fot. Shutterstock

Konkurs na koncepcję projektu „Dzielnica Nowych Technologii - Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny” ogłosił samorząd tego miasta. Miejsce tworzone wokół zabytkowych szybów zlikwidowanej kopalni Wieczorek ma skupiać firmy z branż e-sportu, sektora kreatywnego i technologiczne.

REKLAMA

List intencyjny ws. budowy w Katowicach hubu technologiczno-gamingowego przedstawiciele władz samorządowych Katowic i Spółki Restrukturyzacji Kopalń podpisali wiosną ub. roku, w trakcie prezydenckiej kampanii wyborczej, w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Ogłoszono wówczas, że tzw. Dzielnica Nowych Technologii ma powstać na terenach zlikwidowanej niedawno, działającej przez blisko 200 lat kopalni Wieczorek, przy zabytkowym szybie Pułaski.

W czwartek biuro prasowe katowickiego magistratu podało, że do 24 września br. czeka na koncepcje przekształcenia pokopalnianych przestrzeni po Wieczorku z efektownymi zabytkami przemysłowymi w przestrzeń dla sektora nowoczesnych technologii. Główną nagrodą ma być 100 tys. zł i zaproszenie do wykonania dokumentacji projektowej w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Cytowany w informacji miasta jego prezydent Marcin Krupa powiedział, że Katowice, kiedyś kojarzone z przemysłem ciężkim, a teraz stawiające na innowacje oraz rozwój nowoczesnych usług biznesowych, coraz częściej stają się miejscem dyskusji, w którą stronę powinien iść rozwój nowoczesnych technologii.

"W 2013 r. po raz pierwszy gościliśmy Intel Extreme Masters - wydarzenie, które było kamieniem milowym w rozwoju Katowic. Dzięki tej imprezie wiele liczących się na świecie firm zwróciło uwagę na stolicę woj. śląskiego jako potencjalnego miejsca do ulokowania siedziby swoich przedsiębiorstw" - wskazał Krupa.

Jak dodał, rosnące zainteresowanie Katowicami ze strony globalnych inwestorów było impulsem, dzięki któremu powstają tam Dzielnica Nowych Technologii i Katowicki Hub Gamingowo-Technologiczny.

"Tereny dawnej Kopalni Wieczorek i Szyb Pułaski to dla wielu mieszkańców symbol pracowitości i solidności, który zyska teraz nowe funkcje i życie. Jestem przekonany, że przekształcenie tych miejsc w przestrzeń dla sektora nowoczesnych technologii pozwoli nam wrzucić szósty bieg i stanie się kolejnym kamieniem milowym w rozwoju Katowic" - uznał prezydent miasta.

Jego pracownicy uściślili w czwartek, że zakres konkursu dotyczy I etapu zakładanej inwestycji, czyli terenu po zachodniej stronie ul. Szopienickiej oraz istniejącej zabytkowej zabudowy po jej stronie wschodniej. W sumie to 19 tys. m. kw. powierzchni.

Cała Dzielnica Nowych Technologii ma objąć tereny wokół dwóch historycznych szybów wydobywczych kopalni Wieczorek"- szybu Pułaski oraz szybu Poniatowski, powstałych w latach 1903-1910. Zlokalizowana będzie w sąsiedztwie zabytkowego osiedla Nikiszowiec.

Na terenie Katowickiego HUB-u Gaminowo-Technologicznego przewidziano utworzenie nowoczesnych powierzchni z przeznaczeniem pod studia nagrań, laboratoria, przestrzenie co-workingowe, biura, przestrzenie wystawienniczo-eventowe, centrum edukacyjne oraz data center.

Według miasta kluczem do sukcesu Dzielnicy Nowych Technologii powinno stać się skumulowanie w jednym miejscu firm z branży gamingowej i e-sportowej, a także pokrewnych im firm technologicznych, których rozwój i współpraca będą stymulowane przez lokalny samorząd.

Ważnym czynnikiem ma być przyciągnięcie dużych firm z branży gamingowej, wokół których tworzony będzie biznesowy ekosystem. Rewitalizacja i przekształcenie zabytkowej kopalni w nowoczesną przestrzeń ma stać się impulsem dla rozwoju dzielnicy, miasta i regionu

Zainteresowani konkursem na koncepcję tego miasta mogą zgłaszać propozycje do 24 września br. Autorzy najlepszych i najciekawszych prac otrzymają nagrody pieniężne (pierwsze trzy miejsca odpowiednio 100 tys. zł, 50 tys. zł i 30 tys. zł brutto; wyróżnienia po 20 tys. zł), a zwycięzca - także zaproszenie do wykonania dokumentacji projektowej w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Szyb Pułaski (historycznie Carmer) był jednym z pięciu szybów kopalni Wieczorek (dawniej Giesche), przeniesionej wraz z większością pozostałej infrastruktury Katowickiego Holdingu Węglowego do Polskiej Grupy Górniczej, a następnie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Inny cenny, choć znacznie mniejszy kompleks pobliskiego szybu Poniatowski władze Katowic przejęły już od SRK.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ drag/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie