REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Rusza konkurs na Polski Pawilon w ramach wystawy Expo 2020

  • Autor: PAP
  • 20 lip 2018 09:22
fot. pixabay.com

Polska Agencja Inwestycji i Handlu, odpowiedzialna za przygotowanie udziału Polski w światowej wystawie Expo 2020 w Dubaju, ogłosiła konkurs na opracowanie projektu polskiego pawilonu - poinformowała Agencja. Konkurs potrwa do 20 września.

REKLAMA

Jak wskazano, po raz pierwszy w ramach jednego konkursu mają zostać opracowane: projekt pawilonu, ekspozycji wewnętrznej oraz zagospodarowania terenu przyległego.

"Zespoły koncepcyjne mają czas do 10 sierpnia, by potwierdzić spełnienie warunków udziału w konkursie - niezbędne są doświadczenie i kwalifikacje przy realizacji projektów architektonicznych i wystawienniczych. Prace będą mogli przesłać do 20 września" - czytamy w komunikacie.

Zwycięski zespół opracuje m.in. szczegółową koncepcję architektoniczną pawilonu i ekspozycji, zgodne z lokalnymi przepisami budowlanymi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - podano.

W jury konkursu, jak podała PAIH, znaleźli się przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, pod nadzorem którego realizowany jest projekt Expo, oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

"Mamy apetyt na wiele interesujących zgłoszeń, zarówno od renomowanych polskich pracowni, jak i międzynarodowych podmiotów. Również tych wyspecjalizowanych w obsłudze wystaw światowych" - powiedział, cytowany w komunikacie, Tomasz Pisula, szef PAIH i Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Expo 2020 w Dubaju.

Zdaniem Pisuli możliwość zaprojektowania pawilonu na światową wystawę EXPO, wiąże się nie tylko z międzynarodowym prestiżem, ale także szansą na zbudowanie pozycji zwycięskiej firmy na lata.

Pawilon Polski, jak podano, stanie na działce o powierzchni ponad 1,8 tys. m2, położonej u zbiegu głównych alei dla zwiedzających. "Budynek o powierzchni ok. 3 tys. m2 powinien pomieścić m.in. ekspozycję stałą, salę wystaw czasowych, strefę dzieci, restaurację, salę konferencyjną oraz biura" - napisano.

Jak podkreśla Monika Dyląg-Sajór, szefowa projektu Expo w PAIH, pawilon to "główna arena polskiej prezentacji". "Nie tylko stacjonarnej ekspozycji, ale też bogatego programu wydarzeń towarzyszących. Konstrukcja powinna nawiązywać kształtem i charakterem do hasła przewodniego Expo oraz tematów polskiej ekspozycji - zrównoważonego rozwoju i mobilności" - wyjaśniła.

Expo 2020 w Dubaju będzie pierwszą Wystawą Światową organizowaną w kraju arabskim. Udział w wydarzeniu zgłosiło ponad 200 państw i organizacji międzynarodowych. Z przewidywanych 18 mln gości, znacząca większość spędzi na wystawie jeden dzień. Dla gospodarzy Expo 2020 będzie okazją do świętowania 50-lecia powstania państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wystawa potrwa 6 miesięcy: od 20 października 2020 r. do 10 kwietnia 2021 r.

Według minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz rynek Bliskiego Wschodu to dla polskich przedsiębiorców wciąż mało znany świat. "A zależy nam na odważnym wchodzeniu polskich firm na duże rynki. Udział w Expo w Dubaju z pewnością w tym pomoże" - oceniła szefowa MPiT cytowana w komunikacie.

Jak zaznaczyła, będzie doskonałą okazją dla naszych rodzimych firm do pokazania swoich rozwiązań, nawiązywania relacji biznesowych i pozyskania nowych partnerów. "To także ogromna szansa (...) dla zespołu projektowego, który zwycięży w konkursie PAIH, niezależnie od tego, z jakiego kraju będzie pochodził" - podsumowała.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie