Ruszył przetarg na rozbudowę Muzeum Inżynierii Miejskiej w KrakowiePAP - 14-08-2020 15:56


Muzeum Inżynierii Miejskiej (MIM) w Krakowie ogłosiło przetarg na rozbudowę i modernizację trzeciego oddziału placówki. Trwa przyjmowanie ofert na realizację tej inwestycji, a prace w zabytkowym hangarze mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

O przetargu Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie poinformowało w piątek.

Wzniesiony w latach 30. ubiegłego wieku hangar przy ul. Stella-Sawickiego, stanowi jeden z elementów infrastruktury dawnego Lotniska Kraków-Rakowice-Czyżyny, a Muzeum został przekazany w 2009 r. Jego modernizacja - wraz z modernizacją dawnej kotłowni - ma rozpocząć się jeszcze w tym roku i potrwać przez dwa kolejne lata.

Jak poinformowało Muzeum, po likwidacji portu lotniczego w 1963 r. hangar użytkowany był przez MPK w Krakowie, a w budynku mieściła się zajezdnia autobusowa z warsztatami naprawczymi.

Od kilku lat działania w celu przystosowania go do pełnienia funkcji muzealnego oddziału podejmuje MIM. Od 2015 r. udało się m.in. wymienić dach ze świetlikami, odtworzyć wrota w ścianie północnej o łącznej powierzchni 370 m kw. i uporządkować przestrzeń wokół budynku. Projekt przebudowy uzyskał też dofinansowanie w ramach regionalnego programu operacyjnego.

Z kolei w ciągu najbliższych dwóch lat zaplanowano m.in. przebudowę i rozbudowę zarówno hangaru, jak i kotłowni, a także wykonanie między nimi podziemnego łącznika.

"Całość w przyszłości zostanie udostępniona publiczności jako zabytek inżynierii miejskiej" - podało MIM. "W kolejnych latach planowane są prace modernizacyjne i konserwatorskie związane z budynkiem zwanym +domem lotnika+, a także terenem wokół hangaru" - zapowiedziało. Szacowany koszt projektu to ponad 16 mln zł.

Placówka zaprasza do składania ofert; ogłoszenie dotyczące przetargu znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej Muzeum Inżynierii Miejskiej.(PAP)

nak/ pat/