×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Są chętni w przetargu na projekt i budowę budynku nauk humanistycznych Uniwersytetu w Białymstoku

  • Autor: PAP
  • 09 sie 2022 14:06
  • Aktualizacja: 10 sie 2022 12:43
Są chętni w przetargu na projekt i budowę budynku nauk humanistycznych Uniwersytetu w Białymstoku
Trzy oferty w przetargu na projekt i budowę budynku nauk humanistycznych uniwersytetu, fot. shutterstock

Trzy firmy są zainteresowane zaprojektowaniem i budową budynku nauk humanistycznych w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). To oferty od 84,5 mln zł do blisko 107 mln zł.

REKLAMA

  • We wtorek miało miejsce otwarcie ofert w przetargu na kolejną inwestycje w  kampusie UwB.
  • Do przetargu stanęły trzy firmy.
  • Uczelnia zamierza przeznaczyć blisko 78 mln zł.

Jak wynika z informacji po otwarciu ofert, do przetargu stanęły trzy firmy. Najniższą ofertę - nieco ponad 84,5 mln zł - zaproponowała firma R/S Budownictwo SA, a najwyższą Unibep SA - blisko 107 mln zł. Trzecia oferta, to oferta firmy Budimex na kwotę ponad 103 mln zł.

Uczelnia informuje, że kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na tę inwestycję to blisko 78 mln zł.

"W tej chwili oferty będą jeszcze przez nas sprawdzane pod względem formalno-prawnym. Dopiero po tym rektor uczelni podejmie decyzję o ewentualnym wyłonieniu wykonawcy" - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka UwB Katarzyna Dziedzik.

Budynek nauk humanistycznych ma powstać w trybie zaprojektuj - zbuduj - wynika z ogłoszenia przetargowego na platformie zamówieniowej UwB. W ramach przetargu ma być przygotowana dokumentacja projektowa m.in. z projektami technicznymi i wykonawczymi, a także uzyskany wniosek na budowę i sama budowa. Przetarg zakłada też zapewnienie nadzoru autorskiego. Jak wynika z harmonogramu inwestycji i wzoru umowy, od podpisania umowy inwestycja ma być gotowa w ciągu 1020 dni, czyli blisko w ciągu dwóch lat i ośmiu miesięcy.

Rozbudowę kampusu o budynek nauk humanistycznych władze uczelni zapowiadały jakiś czas temu, a rozpoczęcie inwestycji uzależniały od pozyskania pieniędzy. Udało się je uzyskać m.in. z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

W związku z planami budowy, uczelnia wystawiła też na sprzedaż nieruchomości, w których dotychczas znajdowały się wydziały nauk humanistycznych. Chodzi o sprzedaż gmachu przy placu NZS 1 w Białymstoku (tzw. dom partii) i położonego w sąsiedztwie budynku przy ul. Liniarskiego 3. Są firmy zainteresowane kupnem, ich oferty analizuje komisja sprzedażowa, ostateczną decyzję podejmie rektor, a transakcje zostaną sfinalizowane po uzyskaniu zgody na sprzedaż nieruchomości od Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Jak informowała uczelnia, jeżeli dojdzie do sprzedaży, to budynki do nowych właścicieli trafią dopiero ok. 2026 roku, gdy powstanie w kampusie nowa siedziba.

Kampus UwB otwarto w 2015 r., ale zajęcia odbywały się tam już w 2014 r. To największa inwestycja w dziejach uczelni. Koszt budowy i wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości sfinansowany z funduszy unijnych. Siedziby mają tam m.in. wydziały matematyki, fizyki, biologii i chemii oraz instytut informatyki. W ubiegłym roku w kampusie otwarto też uniwersytecką bibliotekę. Powstało też obserwatorium astronomiczne

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie