×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

SLAS/Mariusz Komraus wygrali konkurs na na projekt budynku w centrum Rybnika

  • Autor: PAP
  • 11 cze 2018 16:46
  • Aktualizacja: 11 cze 2018 16:47
SLAS/Mariusz Komraus wygrali konkurs na na projekt budynku w centrum Rybnika
fot. pixabay.co

Projekt pracowni SLAS/Mariusz Komraus zwyciężył w konkursie architektonicznym na projekt budynku w zagospodarowywanym kwartale w ścisłym centrum Rybnika, nad rzeką Nacyną. Miasto realizuje tam „projekt Rzeczna” wskazując, że to etap nadawania nowego kształtu śródmieściu.

REKLAMA

Chodzi o kwartał znajdujący się między ulicami Hallera, Raciborską, Pocztową i Nacyną. To niezagospodarowany teren, na którym dotąd m.in. funkcjonował przez lata parking tymczasowy. Zgodnie z założeniami "projektu Rzeczna" powstać tam mają parking wielopoziomowy, centrum edukacji artystycznej oraz budynki mieszkalno-usługowe.

Wielopoziomowy parking, mający zastąpić dzikie miejsca postojowe i udostępnić cenne miejsce w centrum, już powstaje. Dla pawilonu Rybnickiego Centrum Edukacji Artystycznej miasto dysponuje koncepcją architektoniczno-urbanistyczną - wyłonioną w konkursie przeprowadzonym przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Ta sama instytucja przeprowadziła w ostatnich miesiącach, na zlecenie miasta, podobny konkurs dot. budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Hallera. Jak wynika z poniedziałkowej informacji miasta nt. rozstrzygnięcia konkursu, dopuszczono do niego ponad 80 pracowni, a w terminie wpłynęło 20 koncepcji. Oceniało je jury złożone z przedstawicieli SARP i magistratu.

Pierwszą nagrodę uzyskała praca pracowni SLAS/Mariusz Komraus - doceniona m.in. za poszanowanie dla tradycji miejsca, dobre relacje z istniejąca zabudową, otwarty i nasłoneczniony dziedziniec, prostą architekturę i funkcjonalne mieszkania - z włączeniem loggii w ich przestrzeń, dobrym nasłonecznieniem oraz "rzutami pozytywnie odbiegającymi od standardów deweloperskich".

Drugie miejsce w konkursie przyznano zespołowi jojko+nawrocki architekci, a trzecią Mikołajowi Iwańczukowi i Katarzynie Iwańczuk. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zaprojektować obiekt dopasowany do kontekstu urbanistycznego, zawierający 80 mieszkań (48 dwupokojowych i 32 trzypokojowe). Warunkiem było zaprojektowanie części usługowej o powierzchni 800 m kw.

"Tradycja konkursów architektonicznych jest w Rybniku podtrzymywana. To ważne z punktu widzenia pewnego twórczego fermentu i wielorakiego spojrzenia na problem" - ocenił cytowany w poniedziałkowej informacji miasta jego prezydent Piotr Kuczera. Przypomniał, że przestrzeń kwartału przy ul. Hallera została przeznaczona do zagospodarowania około trzech lat temu.

"Dziś prezentujemy koncepcje konkursowe, ciesząc się z dyskusji, jaka wokół tej przestrzeni ma miejsce. (...). To jeden z etapów budowania nowego wyglądu śródmieścia" - zaznaczył Kuczera. "Sądzę, że małymi krokami, ale systematycznie i konsekwentnie będziemy w stanie w najbliższych latach zabudować ten kwartał miasta" - dodał.

Przedstawiona wiosną ub. roku. koncepcja zagospodarowania kwartału zakłada budowę tam dwóch budynków mieszkalno-usługowych. Według wcześniejszych informacji samorząd założył budowę jednego lub obu budynków przy wykorzystaniu mechanizmów finansowania udostępnianych przez państwo.

Całe przedsięwzięcie nazywane zbiorczo "Projekt Rzeczna" (od pobliskiej ulicy), w skład którego wchodzi też budowa 220 m Bulwaru nad Nacyną (prowadzącego docelowo nad Zalew Rybnicki), miasto rozplanowało wstępnie na lata 2017-2020.

Jeszcze w ub. roku, w ramach prac przygotowawczych do Projektu Rzeczna, w kwartale wyburzono dwa budynki, m.in. dawną siedzibę straży miejskiej - pod parking wielopoziomowy. Obiekt zaprojektowała i zrealizuje - łącznie za 19,4 mln zł - rybnicka firma Erbud.

Ta część przedsięwzięcia ma być gotowa do końca października br. Na pięciu poziomach powstanie 460 miejsc parkingowych, które nie zwiększą łącznej przestrzeni parkingowej w mieście, ale uporządkują i udostępnią śródmiejską przestrzeń zajmowaną dotąd przez samochody. W obiekcie znajdą się też m.in. toaleta, stacja ładowania samochodów elektrycznych i stojaki na rowery.

W marcu br. miasto rozstrzygnęło też przetarg na budowę nowej drogi - łącznika ulic Hallera i Pocztowej. Będą nią jeździli m.in. kierowcy korzystający z nowego parkingu wielopoziomowego. W postępowaniu samorząd za najkorzystniejszą uznał ofertę firmy Auto-Trans Asfalty z Gierałtowic za 3,3 mln zł.

W połowie ub. roku rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną pawilonu Rybnickiego Centrum Edukacji Artystycznej. Działalność tej nowej placówki ma być prowadzona w formie galerii z ekspozycją stałą i czasową, a także centrum spotkań tematycznych, zajęć twórczych i szeroko pojętej aktywizacji kulturalno-artystycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie