Śląskie wybiera najlepszą przestrzeń publicznąPAP - 03-08-2020 14:35


Przez cały sierpień można głosować w internecie na najpopularniejszą inwestycję dorocznego konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną woj. śląskiego. W tym roku można wybierać spośród 42 propozycji zrealizowanych na terenie 30 gmin.

Internetowe głosowanie to część corocznego, otwartego konkursu z dwudziestoletnią tradycją - wyróżniającego przestrzenie publiczne i obiekty użyteczności publicznej powstałe na terenie woj. śląskiego w poprzednim roku.

Większość realizacji zgłoszonych do obecnej, 21. edycji konkursu ma charakter usługowo-edukacyjny i rekreacyjno-sportowy. Są to obiekty kameralne, np. podwórka - sfinansowane w ramach budżetu obywatelskiego, ale też duże inwestycje komunalne, np. centra przesiadkowe, trasy rowerowe lub parki miejskie. Są wśród nich obiekty i przestrzenie przebudowane, zmodernizowane i zupełnie nowe.

Trwające przez cały sierpień internetowe głosowanie wyłoni inwestycję najpopularniejszą wśród internautów. Aby oddać głos, należy na stronie internetowej https://npp.slaskie.pl/vote/npp-edycja-2020 wybrać trzy najlepsze projekty i przyznać im odpowiednio: 3, 2 lub 1 punkt.

Internetowe głosowanie to tylko część konkursu - wyniki głosowania internautów nie mają wpływu na werdykt jury, które przyznaje nagrody i wyróżnienia marszałka woj. śląskiego.

Spośród wniosków spełniających warunki formalne konkursowe jury najpierw nominuje najlepsze, a spośród nich wybiera laureatów rekomendowanych do przyznania im nagród i wyróżnień przez zarząd woj. śląskiego. Jury tworzą marszałek lub członek zarządu woj. śląskiego oraz członkowie wojewódzkiej komisji urbanistyczno-architektonicznej. Pula nagród finansowych to 60 tys. zł.

W ubiegłorocznej edycji konkursu o nagrody walczyły 33 inwestycje z 20 gmin. Zgodnie z werdyktem jury przyznano dwie równorzędne nagrody marszałka w kategorii przestrzeń publiczna.

Pierwszą otrzymali autorzy zagospodarowania terenów po byłym Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego na potrzeby promocji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w Jastrzębiu-Zdroju, a drugą - projektanci zagospodarowania lokalnego rynku w Rudzie Śląskiej-Orzegowie. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała realizacja pn. "Zagospodarowanie części Jaworznickich Plant z wodnym placem zabaw".

Dwie równorzędne nagrody marszałka w kategorii obiekt użyteczności publicznej przyznano rewitalizacji zabytkowego budynku dworca kolejowego w Rudzie Śląskiej-Chebziu oraz termomodernizacji budynku Biblioteki Głównej MBP w Sosnowcu. Wyróżnienie w tej kategorii przyznano realizacji pn. "Budowa żłobka wraz z zagospodarowaniem terenu Zespołu Szkół nr 3 w Rybniku - Maroko-Nowiny".

W plebiscycie publiczności za najciekawszą realizację uznano termomodernizację budynku Biblioteki Głównej MBP w Sosnowcu.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ dki/