×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Studenci PK zwyciązcami w międzynarodowym konkursie architektonicznym „24H Farmer”

  • Autor: PAP
  • 18 lis 2020 14:03
  • Aktualizacja: 18 lis 2020 14:06
Studenci PK zwyciązcami w międzynarodowym konkursie architektonicznym „24H Farmer”
Studenci PK zwyciązcami w międzynarodowym konkursie architektonicznym „24H Farmer”

Projekt farm balkonowych, autorstwa studentów Politechniki Krakowskiej, zwyciężył w międzynarodowym konkursie architektonicznym „24H Farmer”. Uczestnicy musieli w ciągu doby zaprojektować wertykalną farmę miejską, która będzie "lekiem na pandemiczną samotność".

REKLAMA

Jury doceniło pomysł krakowskich studentów architektury PK Julii Sierpień i Yaroslava Panasevycha m.in. za elastyczność i możliwość dostosowania do wcześniej istniejących konstrukcji budynków.

W uzasadnieniu podkreślono, że nie jest to projekt utopijny, ale taki, który można łatwo zrealizować, daje możliwość kontaktu z naturą i - co ważne - inspiruje mieszkańców miast do nawiązywania społecznych relacji.

Projekt studentów Politechniki Krakowskiej koncentruje się na farmie w małej skali, zakładając, że w mieście ludzie mogą korzystać z zieleni niemal bez wychodzenia z domu. Młodym architektom - dzięki wykorzystaniu wolnych przestrzeni między mieszkaniami - udało się zaproponować farmy, które działają również jako ogrody wertykalne między budynkami.

"Przenieśliśmy gospodarstwo na balkon, zaczynając od kilku roślin i zwierząt domowych" - wyjaśnia Julia Sierpień, cytowana w informacji prasowej przesłanej w środę mediom przez uczelnię.

Powierzchnię takiej mikrofarmy można zwiększyć trzy-, czterokrotnie, dzięki powtarzalnemu układowi hydraulicznemu na metalowej konstrukcji i wykorzystaniu pustej przestrzeni między balkonami.

"Dwóch sąsiadów może połączyć balkony w większą strukturę i wspólnie uprawiać warzywa. Gdy dołączy do nich więcej osób, powstanie wspólna farma. Miasto zostanie uzupełnione o nową zieleń, kameralną i atrakcyjną przestrzeń" - dodał Yaroslav Panasevych.

W ocenie Julii Sierpień społeczeństwo zaczyna na nowo myśleć o zrównoważonym rozwoju miast w zakresie mobilności, efektywności energetycznej i zielonej gospodarki. Jednocześnie miasta są coraz bardziej zatłoczone i gęściej zabudowywane. Pandemia z kolei - stwierdziła studentka - uczy nas żyć w zamknięciu i pracować zdalnie, ale równocześnie jesteśmy bliżej swoich sąsiadów; nauczyliśmy się również cenić lokalne produkty i kontakt z naturą.

Yaroslav Panasevych poinformował, że pomysł na farmy balkonowe został zaczerpnięty z życia. "W internecie jest dużo zdjęć i filmów pokazujących, jak ludzie radzą sobie w tym niełatwym czasie pandemii, np. przekazując sobie - na rozciągniętych między oknami linach - różnego rodzaju produkty, rośliny, warzywa i owoce. Te obrazy i związane z nimi skojarzenia wpłynęły na rozwiązanie zadania konkursowego. W naszym projekcie chcieliśmy pokazać, w jaki sposób miasto może dostosowywać się do nowych wyzwań i łączyć ludzi w nowy sposób" - powiedział.

Konkurs "24H Farmer" został po raz 35. zorganizowany przez międzynarodową platformę konkursów Ideas Forward. Jej celem jest łączenie pomysłów projektantów z całego świata, które - w ramach różnych dziedzin życia - mogą pomóc w transformacji miast i uczynić je bardziej samowystarczalnymi, wydajnymi i ekologicznymi. Uczestnicy konkursu musieli przygotować projekt w ciągu 24 godzin.

Dla Julii Sierpień i Yaroslava Panasevycha to nie pierwsze nagrody branżowe. Julia Sierpień jest tegoroczną laureatką Stypendium Twórczego im. prof. Bohdana Lisowskiego krakowskiego oddziału SARP. Yaroslav Panasevych, wspólnie z zespołem, został niedawno wyróżniony w konkursie organizowanym przez platformę Bee Breeders za projekt "Centrum Obserwacji Flamingów".(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ ekr/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie