Łódzki magistrat ogłosił wyniku konkursu na koncepcję nowego ratusza, który ma stanąć w Nowym Centrum Łodzi. Zwycięski projekt stworzył zespół autorski Draft + Lumioo + Projekt Oficyna + AMP w składzie Michał Karpiński, Łukasz Chodorowski, Piotr Cegielski, Michał Piech.
Łódzki magistrat jest obecnie rozproszony po całym mieście i zlokalizowany w aż 23 różnych budynkach. Jak zaznacza cytowana przez UM Łódź, prezydent miasta, Hanna Zdanowska, konkurs na nowy ratusz to pierwszy krok do zbudowania sprawnego, przyjaznego i otwartego na mieszkańca urzędu. Wyniki poznaliśmy 9 kwietnia, a pierwsze miejsce zdobyła koncepcja spod kreski zespołu Draft + Lumioo + Projekt Oficyna + AMP. Miasto chce zrealizować inwestycję w formule PPP.
Przyszła siedziba łódzkiego magistratu ma być wspólną siedzibą dla prawie wszystkich komórek urzędu. W budynku oprócz biur urzędujących tam pracowników UM Łódź, zaplanowano również lokale usługowe oraz restauracje. Projekt ma stanąć w Nowym Centrum Łodzi. Zespół autorski w składzie Michał Karpiński, Łukasz Chodorowski, Piotr Cegielski, Michał Piech stworzył koncepcję budynku nawiązujące do okolicznej architektury oraz ratusza na placu Wolności wybudowanego w XIX wieku.
Przeczytaj także >> Łódź w budowie: projekty, które odmienią miasto
Budynek będzie stanowić wschodnią pierzeję przyszłego Rynku Nowego Centrum Łodzi. Lokalizacja w centrum miasta oraz waga obiektu w kontekście życia mieszkańców, skłoniły autorów koncepcji do skupienia się w projekcie na jego miastotwórczej roli. Jednocześnie dużą uwagę poświęcili estetyce i jakości zastosowanych rozwiązań przestrzennych. Efektem tych wyjściowych założeń jest budynek, którego bryła niejako „dopasowuje” się do zastanego kontekstu.
I tak – na przykład – planowany Rynek Nowego Centrum Łodzi połączony został w projekcie schodami z ulicą Kieślowskiego, tworząc w ten sposób amfiteatr i przestrzeń zachęcającą do spotkań o potencjalne miastotwórczym, a elewacja budynku nawiązuje do tradycji kulturowej okolicznego budownictwa. Fasady budynku, które wieńczą ceramiczne lub żelbetowe żyletki, zwracają uwagę wkomponowanym w nie przeskalowanym rysunkiem dawnego ratusza, wyróżnioną innym kolorem, jasno komunikującą funkcję obiektu.
Sam rynek został podzielony w oparciu o przecinające go ciągi komunikacyjne: od zachodu projekt przewiduje strefę z aleją drzew i miejscami postojowymi dla rowerów, w strefie środkowej zaplanowano wspomniany amfiteatr i otwarty plac z zielenią, która pojawi się na placu w "pozornie nieuporządkowany" sposób, jak opisują autorzy projektu. Te zielone wyspy będą funkcjonować także jako miejsca spotkań mieszkańców. Cała środkowa strefa rynku została przewidziana jako przestrzeń do organizacji wydarzeń kulturowych.
Z kolei strefa pierzei budynku ma pełnić rolę strefy wejściowej do ratusza. Tutaj zaprojektowane zostały zadaszone miejsca postojowe dla motocyklistów i osób niepełnosprawnych.
Kolorystyka elewacji jest bezpośrednim nawiązaniem do charakterystycznej dla łódzkiej architektury, "ceglanej" estetyki. Ceglana czerwień przełamana została akcentami w piaskowym kolorze - nie tylko w miejscach widniejącego rysunku dawnego ratusza, ale także w takich strefach jak np. parter pierzei.
Projektując elewacje architekci pod uwagę wzięli również aspekt ekologiczny. - W przeciwieństwie do materiałów chemicznie utrwalanych jak stal kortenowska i kompozyty (beton i ceramika) są ekologiczne i przetwarzalne - wyjaśniają w opisie swojej koncepcji autorzy projektu. Pionowe "żyletki" są nie tylko efektowne wizualnie, ale także zacieniają okna, zapobiegając przegrzewaniu się wnętrz budynku, jednocześnie wspomagając naturalny przepływ powietrza.
Innym ukłonem w stronę ekologii (i komfortu pracowników Urzędu) są przewidziane w projekcie strefy zielonych dachów, które będą funkcjonować także jako tarasy. Oprócz tego, na dachach wydzielone zostały również strefy, w których zamontowana zostanie fotowoltaika.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
założyciel Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz
prezes, architekt Arch-Deco
Architekt-Partner i Członek Zarządu APA Wojciechowski Architekci
Architekt - Partner APA Wojciechowski Sp. z o.o.
członek zarządu MODO Architektura
członek zarządu MODO Architektura