Wiemy, które obiekty Stowarzyszenie Architektów Polskich uhonorowało Nagrodą Roku SARP 2023.
Konkurs Nagroda Roku SARP honoruje obiekty, które powstały na przestrzeni jednego roku kalendarzowego. W tym roku w skład Sądu Konkursowego weszli: Tomasz Karpowicz będący przewodniczącym Jury, Piotr Fokczyński, Michał Krasucki, Sylwia Krzysztofik, Grzegorz Stiasny, Agnieszka Wasielewska-Prychoda, Jacek Wiśniewski oraz Małgorzata Respekta-Paszkiewicz z firmy Wiśniowski, przedstawicielka mecenasa konkursu.
Nagrody przyznano w następujących kategoriach: budynek mieszkalny wielorodzinny, budynek biurowy, oświaty lub administracji, budynek mieszkalny jednorodzinny, budynek kultury, inny budynek użyteczności publicznej, przestrzeń publiczna, architektura w przestrzeni dziedzictwa, architektura wnętrz, architektura krajobrazu, zrównoważony rozwój i budynki certyfikowane. Wręczono również wyróżnienie specjalne oraz Główną Nagrodę SARP.
Laureat: Witolda 3840 we Wrocławiu - przebudowa z rozbudową i zmianą sposobu użytkowania budynku usługowego na budynek mieszkalno-usługowy
Pracownia: Maćków Pracownia Projektowa
Jury konkursu doceniło budynek za „spójną i konsekwentną zasadę odrębności formy, gabarytów i detalu architektonicznego zastosowanego w nowym, horyzontalnie zaprojektowanym budynku, która dzięki dużej powściągliwości autorów nie konkuruje, tylko uzupełnia od strony nadrzecznego bulwaru historyczną sylwetkę”.
Laureat: Mikrokamienica
Pracownia: BXB Studio
Nagrodę przyznano za doskonałe wykorzystanie trudnej i wąskiej działki udowadniając, że ograniczona powierzchnia zabudowy nie jest przeszkodą w kreowaniu atrakcyjnej architektury. Cechą szczególną tego budynku jest jego elastyczność i zmienność przestrzeni oraz inteligentny układ funkcjonalny mający zdolność dostosowania się do potrzeb użytkowników - przeczytamy w uzasadnieniu jury.
Laureat: Blok sportowy dla liceum Ogólnokształcącego nr XIII przy ul. Haukego-Bosaka 33–37 we Wrocławiu
Pracownia: arch_it
Jurorzy podkreślili znakomite wykorzystanie funkcji budynku sportowego dla uzupełnienia śródmiejskiej tkanki.
Szczególnie trafną jest decyzja autorów o powtórzeniu gabarytów dwóch skrzydeł istniejącej szkoły. Minimalistyczna forma w efekcie stanowi dosłownie i w przenośni najjaśniejszy punkt w tej części miasta. Wielkie wyczucie proporcji pomiędzy polami przeszkleń i gładką, ceglaną elewacją jest dowodem nadzwyczajnej wrażliwości graficznej autorów. Dyskretny ceglany wątek przestrzenny dopełnia grę elewacyjnych płaszczyzn, niejako okazując szacunek przedwojennym mistrzom wrocławskiej architektury - czytamy w uzasadnieniu.
Laureat: Budynek Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu - przebudowa i rozbudowa istniejącej kamienicy w pierzei rynku starosądeckiego wraz z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej w sąsiedztwie budynku
Pracownia: 55Architekci
W uzasadnieniu swojej decyzji jury zwróciło szczególną uwagę na to, jak dobrze przemyślany został projekt CKIS-u – powierzchnia inwestycji była w tym przypadku niewielka oraz osadzona w kontekście historycznym i architektoniczno-urbanistycznym staromiejskiego centrum miasta. Architekci w trakcie prac projektowych musieli się zmierzyć z wieloma ograniczeniami, pomimo których w powstałym obiekcie udało się stworzyć dużą, efektywną, a zarazem bardzo efektowną przestrzeń ekspozycyjną. Sędziowie konkursu podkreślili, że projekt budynku stanowi świetny przykład połączenia tradycji z nowoczesnością – idealnie wkomponowuje się w otoczenie, nie zaburzając historycznego charakteru Starego Sącza.
Laureat: Orientarium, ZOO Łódź
Pracownia: Szlachcic Architekci
- Niezmiennie cieszą nas wyróżnienia, które otrzymujemy. Specjaliści, architekci w Polsce i na świecie doceniają nasz projekt. To w jaki sposób został wkomponowany w ogród i przestrzeń jaką mamy dookoła – mówi Arkadiusz Jaksa prezes Orientarium ZOO Łódź. – Dla nas ważne jest też to, że doceniają nas nasi goście. W zeszłym roku odwiedziło nas milion gości. W tym roku liczymy na to, że nadal chętnie będą nas odwiedzać zarówno turyści jak i sami Łodzianie.
Laureat: Upamiętnienie terenu dawnego cmentarza ewangelickiego wraz z budową węzła przesiadkowego Olsztyn – Śródmieście, Olsztyn ul. 1 Maja – Partyzantów
Pracownia: Biuro Architektoniczne GADOMSCY
- Upamiętnienie dawnego cmentarza ewangelickiego zostało zaprojektowane i zrealizowane z kulturą i w formie świadczącej o wysokim poziomie warsztatu projektanta - uzasadniali jeden z wyborów jurorzy konkursu. - Nadając minimalistyczny wyraz, osiągnięto pełny efekt zobrazowania założeń ideowych projektu. Dotyczy to zarówno całości układu, jak i najdrobniejszych detali.
Laureat: Fort Mokotów, ul. Racławicka 99, Warszawa
Pracownia: WWAA
Jury tegorocznej edycji konkursu wyróżniło projekt przede wszystkim, ze względu na uważne potraktowanie wszystkich elementów historycznych, znajdujące się w ramach istniejącej inwestycji oraz zrównoważonemu podejściu do konserwacji. Zabytkowe zabudowania znajdujące się na terenie XIX wiecznego Fortu Mokotów powróciły na mapę Warszawy i zostały zaadaptowane pod nowe funkcje: usługowe, handlowe, biurowe oraz gastronomię.
Laureat: Nowe Czytelnie Biblioteki Narodowej w Warszawie
Pracownia: Konior Studio
Przeszklony dach nad przestronnym wnętrzem centralnej części budynku, będący współczesną reminiscencją dziedzińca, jest wyróżnikiem projektu i tworzy rozległą, dobrze oświetloną przestrzeń. Zastosowane nowe materiały wykończeniowe, takie jak miedź, stal i drewno, harmonijnie współgrają z zachowanymi okładzinami kamiennymi. Po modernizacji budynek, zarówno w swojej zewnętrznej, jak i wewnętrznej formie i stylistyce, stanowi spójną całość, udowadniając, że możliwe jest udane rozwinięcie i reinterpretacja założeń projektowych z lat 60. XX wieku – czytamy w uzasadnieniu.
Laureat: Upamiętnienie terenu dawnego cmentarza ewangelickiego wraz z budową węzła przesiadkowego Olsztyn – Śródmieście, Olsztyn ul. 1 Maja – Partyzantów
Pracownia: Biuro architektoniczne GADOMSCY
Laureat: kompleks SKYSAWA
Pracownia: Polsko-Belgijska Pracownia Architektury PROJEKT
Skysawa to flagowa inwestycja Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. Kluczowym atutem inwestycji jest doskonała lokalizacja w ścisłym centrum stolicy. Jako jedna z nielicznych inwestycji w Warszawie posiada bezpośrednie połączenie ze stacją metra Rondo ONZ. W 2022 r. niższa część kompleksu otrzymała końcowy certyfikat BREEAM na najwyższym możliwym poziomie Outstanding z rekordowo wysokim wynikiem 94,1 proc.
Laureat: Ukraińska szkoła w biurowcu myhive Mokotów Two
Pracownia: xystudio
- Zaangażowanie społeczne, tak niezbędne i jednocześnie tak mało dostrzegalne w wykonywanym przez nas zawodzie architekta. (…) Jako architekci zawsze wprowadzamy pozytywne zmiany istotne dla naszych klientów. Równie ważny jest korzystny wpływ na życie społeczności, w których pracujemy - mówiło Jury w ramach uzasadnienia.
Laureat: Orientarium, ZOO Łódź
Pracownia Szlachcic Architekci
- Budynek jest spójny, pomimo ogromnej skali jest pięknie wkomponowany w otoczenie, ma spójną formę całego założenia oraz starannie dobrany detal. Na uznanie zasługuje także multidyscyplinarność inwestycji, która łączy architekturę z biologią i z wykorzystaniem multimediów, co umożliwia odtworzenie niedostępnych ekosystemów, występujących na dnie oceanu, w kominach termalnych lub w ujściu hinduskiej rzeki - czytamy w uzasadnieniu.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Prezes, Architekt AP Szczepaniak
Prezes, Architekt AP Szczepaniak
Wspólnik Grupa 5 Architekci
Prezes Zarządu, Architekt Ingarden & Ewý Architekci
Współwłaściciel, Architekt AD Artis Architects
Partner Horizone Studio