Za nami rozstrzygnięcie konkursu na Małopolskie Centrum Nauki, które ma powstać w Krakowie. Pracownia OVO Grąbczewscy Architekci była bliska zdobycia I nagrody, jednak tym razem przyznano katowickim architektom II miejsce. Przedstawiamy inspirujący projekt Centrum, który wart jest docenienia.
Małopolskie Centrum Nauki według koncepcji OVO Grąbczewscy Architekci ma być miejscem edukacji i refleksji na temat nauki, ale również zabawy, odpoczynku i beztroskiego spędzania czasu.
Architektom zależało na tym, aby stworzyć budynek, który byłby w pełni profesjonalną „maszyną funkcjonalną” a zarazem otwartą strukturą sprzyjającą kreatywnym poszukiwaniom i elastycznie adaptującą się do zmian. Zamiast anonimowej, typowej, monotonnej przestrzeni, która często pod pretekstem pozostawienia wolnej ręki specjalistom od wystaw, stosowana jest w tego typu obiektach zaproponowano budynek bogaty przestrzennie, zaskakujący, który pobudza ciekawość, myślenie, kreatywność.
- Chcemy, aby obiekt Centrum był syntezą architektury i natury, połączeniem budynku i ogrodu – podkreślał architekt Oskar Grąbczewski.
Teren opracowania to olbrzymia łąka, łącząca się z zespołem terenów otwartych zabytkowego lotniska Rakowice-Czyżyny z Muzeum Lotnictwa Polskiego i dalej z Parkiem Lotników Polskich. MCN wchodzi w dialog z otaczającą go zielenią.
Budynek jest nieostry, rozmywa się na krawędziach – ma to symboliczne znaczenie nawiązujące do zmienności obrazu świata związanej z ciągłym rozwojem badań i wiedzy naukowej, ale wynikającej również z zasady nieoznaczoności Heisenberga
- Naukę rozumiemy jako poszerzanie granic naszego poznania z pełnym poszanowaniem i zachowaniem otaczającego nas środowiska naturalnego - nadmienia architekt. Budynek jest otoczony siatką zewnętrznych ramp , tarasów i balkonów porośniętych zielenią. Wytwarza się w ten sposób przestrzeń „pomiędzy” – niecodzienna, dająca dodatkowe możliwości – ekspozycyjne, komunikacyjne, rekreacyjne. - Chcielibyśmy żeby budynek stał się wielkim parkiem zabaw, które połączą rozrywkę z kreatywnością – nadmienia architekt.
Kreatywność to radość tworzenia i otwarcie się na nowe doświadczenia
Kreatywność wiąże się z szukaniem innego punktu widzenia, z pozwoleniem sobie na błądzenie, z pozornym marnotrawstwem czasu, z wolnością, z zabawą. - Nasz obiekt daje na to miejsce – zaraz przy salach i pokojach są przestrzenie odpoczynku, zielone tarasy. Centrum ma skłaniać do swobody, nieszablonowych zachowań i przemyśleń – podkreśla Grąbczewski.
Celem projektu jest stworzenie budynku, który w optymalny sposób wpasuje się w atrakcyjne otoczenie i pozwoli zachować jak najwięcej otwartej przestrzeni , zieleni, niezakłóconych widoków, jak również umożliwi spojrzenie na otaczający krajobraz z nowej perspektywy. Budynek, który będzie jednoznacznym, łatwo czytelnym znakiem w przestrzeni komunikującym niezwykłą funkcję. Architektom zależało na tym, aby był prosty, ekonomiczny, o klarownej kompozycji i konstrukcji, czytelnej dyspozycji funkcjonalno-przestrzennej – przyjazny zarówno dla zwiedzających, jak i dla użytkującej go instytucji i jej pracowników. Miał być też w pełni ekologiczny, energooszczędny, przyjazny środowisku naturalnemu.
Zaproponowany sposób formowania obiektu podkreśla przez wyeksponowanie otwartej , niekonwencjonalnej struktury kreatywny charakter budynku, a poprzez zastosowanie naturalnych materiałów oraz zieleni na dachu, na ścianach, we wnętrzach i w jego otoczeniu pokazuje, jak współistnienie techniki i natury tworzy dla człowieka atrakcyjne środowisko twórcze.
Skład zespołu OVO Grąbczewscy Architekci: Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Marek Grąbczewski, Sonia Jarczyk, Kamil Kajdas, Jacek Rymaszewski, Izabela Jasińska (I etap), Natalia Pączko (I etap).
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Partner Horizone Studio
Architektka, Wiceprezeska OW SARP Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska
Wiceprezes zarządu, Architekt Ingarden & Ewý Architekci
Właściciel Mroczkowski Architekci
Wspólnik Grupa 5 Architekci
Szef Zespołu Projektowego Perbo-Projekt