To oni zaprojektują meble dla OpolaPropertydesign.pl - 27-04-2017 11:30


Rozstrzygnięto konkurs na projekty betonowych mebli, które mają pojawić się na opolskim rynku z okazji obchodów rocznicy 800-lecia lokacji miasta. Jurorzy najwyżej ocenili pracę Tomasza Kierończyka i Miłosza Korczaka.

Celem konkursu „Sztuka w przestrzeni miejskiej – 800 powodów do wypoczynku”, organizowanego przez Fundację Górażdże we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu, było zaprojektowanie i wykonanie z betonu elementów małej architektury spełniającej funkcję siedziska lub leżanki, które zostaną ustawione w centrum Opola przy Ratuszu.

Konkurs wzbudził duże zainteresowanie architektów i projektantów. W sumie zostało zgłoszonych 168 prac z całej Polski. W skład Sądu Konkursowego weszli m.in. znani polscy architekci i projektanci: Tomasz Rygalik, Zbigniew Maćków, Przemysław Łukasik, a także Elżbieta Molak. Jurorzy postanowili nagrodzić trzy prace:

I miejsce: Tomasz Kierończyk, Miłosz Korczak - 16 tys. zł brutto

II miejsce: Sebastian Dobiesz, Anna Grajper - 8 tys. zł brutto

III miejsce: Błażej Jarosz - 5 tys. zł brutto

Autorzy zwycięskiego projektu, Tomasz Kierończyk i Miłosz Korczak, to młodzi absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Zaproponowana przez nich aranżacja ławek sprzyja spotkaniom ze znajomymi. Układy centryczne umożliwiają dogodne rozmowy w grupie, a urozmaicone aranżacje ławek i leżanek oraz ich zróżnicowane wymiary ułatwiają także nawiązywanie kontaktów z przypadkowo spotkanymi osobami.

Realizacja zwycięskiego projektu potrwa od maja do września br. Meble na opolskim rynku będą wykonane z betonu architektonicznego. Ich wykonaniem zajmie się współpracująca z Górażdże Cement firma Kroe.