REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Uczestnicy konkursu zaprojektują Dzielnicę Nowych Technologii w Katowicach

  • Autor: PAP
  • 27 paź 2021 16:05
Uczestnicy konkursu zaprojektują Dzielnicę Nowych Technologii w Katowicach
Trzynastu uczestników może przygotować prace w konkursie na koncepcję projektu „Dzielnica Nowych Technologii - Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny” prowadzonym przez samorząd Katowic. fot. Shutterstock

Dzielnica Nowych Technologii w Katowicach ma objąć tereny wokół dwóch historycznych szybów wydobywczych kopalni Wieczorek - szybu Pułaski oraz szybu Poniatowski, w sąsiedztwie zabytkowego osiedla Nikiszowiec. Trzynastu uczestników konkursu na jej projekt spełniło wymogi formalne i może przygotować swoje koncepcje.

REKLAMA

  • Trzynastu uczestników może przygotować prace w konkursie na koncepcję projektu „Dzielnica Nowych Technologii - Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny” prowadzonym przez samorząd Katowic.
  • Zgodnie z zamysłem miasta miejsce tworzone wokół efektownych zabytkowych zabudowań szybów zlikwidowanej kopalni Wieczorek, przy będącym atrakcją turystyczną historycznym osiedlu Nikiszowiec, ma skupiać firmy z branż e-sportu, sektora kreatywnego i technologiczne.
  • Termin składania prac upływa 22 grudnia br.

List intencyjny ws. budowy w Katowicach hubu technologiczno-gamingowego przedstawiciele władz samorządowych Katowic i Spółki Restrukturyzacji Kopalń podpisali wiosną ub. roku, w trakcie prezydenckiej kampanii wyborczej, w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Ogłoszono wówczas, że tzw. Dzielnica Nowych Technologii ma powstać na terenach zlikwidowanej niedawno, działającej przez blisko 200 lat kopalni Wieczorek, przy zabytkowym szybie Pułaski.

Na początku września miasto ogłosiło konkurs na koncepcje przekształcenia pokopalnianych przestrzeni po Wieczorku z efektownymi zabytkami przemysłowymi w przestrzeń dla sektora nowoczesnych technologii. Do 24 września wnioski o dopuszczenie do konkursu przesłało 14 zainteresowanych.

W ostatnich dniach miasto podało na swojej platformie zamówień, że do konkursu dopuszczono 13 uczestników, którzy ostatecznie spełnili wymagania formalne. Teraz mają oni czas do 22 grudnia na złożenie prac.

Ogłoszenie wyników konkursu (bądź jego unieważnienie) ma nastąpić 19 stycznia. Główną nagrodą ma być 100 tys. zł i zaproszenie do wykonania dokumentacji projektowej w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Zakres konkursu dotyczy I etapu zakładanej inwestycji, czyli terenu po zachodniej stronie ul. Szopienickiej oraz istniejącej zabytkowej zabudowy po jej stronie wschodniej. Pierwotnie było to w sumie to 19 tys. m. kw. powierzchni. W trakcie postępowania miasto wyłączyło z niego część terenu obejmującego skrzyżowanie ul. Szopienickiej z ul. Górniczego Dorobku.

Cała Dzielnica Nowych Technologii ma objąć tereny wokół dwóch historycznych szybów wydobywczych kopalni Wieczorek - szybu Pułaski oraz szybu Poniatowski, powstałych w latach 1903-1910. Zlokalizowana będzie w sąsiedztwie zabytkowego osiedla Nikiszowiec.

Na terenie Katowickiego HUB-u Gamingowo-Technologicznego przewidziano utworzenie nowoczesnych powierzchni z przeznaczeniem pod studia nagrań, laboratoria, przestrzenie co-workingowe, biura, przestrzenie wystawienniczo-eventowe, centrum edukacyjne oraz data center.

Według miasta kluczem do sukcesu Dzielnicy Nowych Technologii powinno stać się skumulowanie w jednym miejscu firm z branży gamingowej i e-sportowej, a także pokrewnych im firm technologicznych, których rozwój i współpraca będą stymulowane przez lokalny samorząd.

Ważnym czynnikiem ma być przyciągnięcie dużych firm z branży gamingowej, wokół których tworzony będzie biznesowy ekosystem. Rewitalizacja i przekształcenie zabytkowej kopalni w nowoczesną przestrzeń ma stać się impulsem dla rozwoju dzielnicy, miasta i regionu.

Szyb Pułaski (historycznie Carmer) był jednym z pięciu szybów kopalni Wieczorek (dawniej Giesche), przeniesionej wraz z większością pozostałej infrastruktury Katowickiego Holdingu Węglowego do Polskiej Grupy Górniczej, a następnie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Inny cenny, choć znacznie mniejszy, kompleks pobliskiego szybu Poniatowski władze Katowic przejęły już od SRK. (PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mmu/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie