W przyszłym tygodniu poznamy zwycięską koncepcję pomnika Bitwy WarszawskiejPAP - 19-02-2020 14:51


W przyszłym tygodniu chcemy ogłosić zwycięzcę konkursu na koncepcję pomnika Bitwy Warszawskiej - poinformował w środę PAP stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. Sąd konkursowy, który będzie obradować na początku tygodnia, zwycięską pracę wyłoni spośród 58 propozycji.

Konkurs na koncepcję architektoniczno-rzeźbiarską pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920 roku, mającego stanąć na placu Na Rozdrożu, został ogłoszony 6 grudnia ubiegłego roku i obejmuje także zagospodarowanie terenu, na którym ma stanąć.

Do konkursu dopuszczono 85 pracowni, które spełniły wymagania organizatorów. Do poniedziałku grupy te musiały złożyć prace konkursowe w biurze stołecznego konserwatora zabytków. Ostatecznie wpłynęło 58 propozycji i to spośród nich sąd konkursowy wyłoni zwycięzcę.

Jak wyjaśnił PAP stołeczny konserwator zabytków, sam tych prac nie widział, bo dostęp do nich mają tylko sędziowie referenci, którzy muszą się z nimi zapoznać i w czasie obrad sądu konkursowego przedstawić pozostałym sędziom ich główne założenia. "Oni też je wieszają w salach, w których będą się odbywały obrady" - dodał.

Dwudziestoosobowy sąd, który tworzą przedstawiciele MKiDN, ratusza, Rady Warszawy i eksperci, będzie obradować w Pałacu Kultury i Nauki na początku przyszłego tygodnia. Na stanowisku przewodniczącej sądu zastępczynię stołecznego konserwatora Sylwię Brzezińską zamieniła dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Architekt Miasta Marlena Happach.

"Zakładamy, że te obrady zmieszczą się w ciągu dwóch dni. Jeżeli nie, mamy pewną rezerwę czasową. Chcielibyśmy do końca lutego, czyli do końca przyszłego tygodnia, podać już wyniki konkursu, zakładając, że nie będzie żadnych problemów z wyłonieniem zwycięzcy" - poinformował Krasucki. "Można spodziewać się jakiejś gorącej dyskusji, ale wydaje mi się, że koniec przyszłego tygodnia jest możliwym terminem do ogłoszenia wyników" - zaznaczył.

Przedstawiciele rządu i miasta deklarują chęć, aby pomnik został odsłonięty 15 sierpnia w setną rocznicę bitwy. Krasucki dopytywany, czy uda się to zrobić, jeśli zwycięzca zostanie wyłoniony w przyszłym tygodniu, zauważył, że zależy to od samego projektu. "To, na czym nam najbardziej zależy, to, żeby to się odbyło w tym roku, w roku obchodów setnej rocznicy bitwy" - dodał.

Po ogłoszeniu wyników, co najprawdopodobniej nastąpi w czwartek lub w piątek w PKiN, planowana jest wystawa wszystkich prac i pokonkursowa dyskusja. "Wtedy będzie można zapoznać się nie tylko z tymi pracami, które wygrały konkurs - nie tylko z pierwszą, drugą, trzecią nagrodą czy wyróżnieniami - lecz także ze wszystkimi, które wpłynęły" - powiedział stołeczny konserwator.

Dla najlepszych projektów przewidziano nagrody pieniężne. Zwycięzca, poza zaproszeniem do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, otrzyma 50 tysięcy złotych. Druga nagroda opiewa na 25 tysięcy złotych, a trzecia - na 15 tysięcy złotych. Na wyróżnienia zaplanowano łączną kwotę w wysokości 10 tysięcy złotych.

W konkursie udział biorą różne grupy. "Są i większe pracownie architektoniczne, i rzeźbiarze indywidualni, którzy doprosili architekta, są osoby bardziej znane, mniej, są także debiutanci. Spodziewam się dużego rozrzutu. Mieliśmy też kilka takich propozycji od bardziej domorosłych twórców, którzy wychodzili z pewnymi propozycjami" - wyjaśnił.

"Zdarzyło się nawet kilka propozycji niezgłoszonych w trybie konkursu - ktoś zgłaszał jakiś pomysł, trochę fantazyjny, żeby zrealizować to tak, a nie inaczej. Nie startuje w konkursie, bo nie może, ale zgłasza się ze swoim pomysłem" - powiedział stołeczny konserwator.

Forma pomnika jest dowolna, powinna jednak spełniać wytyczne organizatorów. To m.in. kwestia dostosowania obiektu do Osi Stanisławowskiej i uwzględnienia charakteru placu gwiaździstego, jakim jest plac Na Rozdrożu. Otoczenie pomnika powinno być przyjazne i umożliwiające wypoczynek. Wśród założeń ideologicznych wymienia się m.in. podkreślenie zjednoczenia polskiego społeczeństwa mimo głębokich podziałów politycznych w decydującym momencie wojny polsko-bolszewickiej.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ aj/