Jak podaje UM Warszawa, mieszkańcy stolicy dostaną do dyspozycji nową zielona przestrzeń o charakterze parkowym wraz z placem miejskim i fontanną posadzkową.
Projektowany teren zostanie podzielony na sześć odcinków. Ogłoszenie przetargu na realizację podstawowego zakresu zagospodarowania terenu nad tunelem POW planowane jest na początku 2 kwartału 2023 r.
– Stworzymy nowy, rozległy park linearny o długości blisko 2 km, dostępny dla wszystkich mieszkańców. W projekcie stawiamy na rozwiązania, które pozwolą nam na efektywne gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi. Duża powierzchnia biologicznie czynna parku wpisze się w założenia Strategii adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.
– Nad Południową Obwodnicą Warszawy posadzimy ok. 700 drzew, 28 tys. krzewów, stworzymy również wielogatunkowe łąki kwietne i rabaty bylinowe. Mieszkańcy będą mogli odpoczywać na nowych ławkach i piknikować na rozległych trawnikach – dodaje Kamila Nowocin, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Oprócz nowych drzew i krzewów zbudowane zostaną alejki i chodniki, będzie oświetlenie i monitoring. Elementem przewodnim projektowanych terenów będzie promenada biegnąca od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej oraz tzw. „żółta wstęga”, meandrująca przez wszystkie odcinki terenu, wykonana z różnych elementów i materiałów, których wspólną cechą jest barwa żółta. „Wstęga” w jednym miejscu będzie nawierzchnią, w kolejnym zmieni się w roślinność, a następnie w element małej architektury czy też element zabawowy, w zależności od miejsca i jego funkcji.
Na odcinku od ul. Braci Wagów do al. Komisji Edukacji Narodowej powstanie plac miejski z fontanną posadzkową obsadzony drzewami, z miejscem na choinkę noworoczną. Przewidziano tutaj rzeźbiarskie elementy zabawowe i drewniany podest o zmiennych nachyleniu – z których będą mogły korzystać również dzieci.
Na zaprojektowanie oraz budowę nowego terenu zieleni nad POW zarezerwowano w budżecie miasta 10,3 mln złotych. Wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego oraz kosztorysu inwestorskiego ujętych w przedmiocie zamówienia ogłoszonego przetargu pozwoli na precyzyjne oszacowanie kosztów realizacji inwestycji.
Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna zagospodarowania terenu nad tunelem POW została wypracowana w konsultacjach społecznych w 2016 r. przez zespół biura projektowo-konsultingowego PROINWESTYCJA pod kierownictwem Katarzyny Łowickiej. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy przenalizował przewidziane w koncepcji rozwiązania dotyczące zagospodarowania terenu w pasie drogowym oraz zaplanował zakres ich realizacji adekwatnie do zabezpieczonych na ten cel środków finansowych w budżecie m.st. Warszawy.
Założyciel Medusagroup
Założyciel Medusagroup
Architekt, Wiceprezes Zarządu Oddziału Krakowskiego SARP SARP
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Właściciel Kulczyński Architekt
Właściciel, Architekt, Naukowiec Zalewski Architecture Group