REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wierszownik stanie na skwerze Eilego w Krakowie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 sty 2017 11:12
Wierszownik stanie na skwerze Eilego w Krakowie
Projekt przygotowany przez Aleksandra Rokosza i Szymona Ruszczewskiego, zatytułowany "Wierszownik" fot. materiały prasowe
Wierszownik stanie na skwerze Eilego w Krakowie
Wierszownik stanie na skwerze Eilego w Krakowie
Wierszownik stanie na skwerze Eilego w Krakowie

Projekt przygotowany przez Aleksandra Rokosza i Szymona Ruszczewskiego, zatytułowany "Wierszownik", będzie realizowany na skwerze im. Mariana Eilego w ramach projektu Superścieżki. Właśnie rozstrzygnięto konkurs.

REKLAMA

Na instalację złoży się rzeźba – dynamiczna kompozycja wydłużonych drukarskich czcionek, oraz wyłom w bruku, tworzące efekt słowa, odwołujące się do dorobku „Przekroju” – pisma założonego przez patrona skweru. Zwycięzcy konkursu – oprócz możliwości realizacji ich projektu – otrzymają nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych, ufundowaną przez Radę Dzielnicy II, która objęła patronat nad konkursem oraz Skanska Property Poland – inicjatora projektu Superścieżki.

Projekt został wybrany przez interdyscyplinarne jury pod przewodnictwem Artura Wabika spośród 9 propozycji, które przed końcem ubiegłego roku napłynęły do organizatorów konkursu z całego świata – dość stwierdzić, że zwycięzcy mieszkają we Włoszech i w Kanadzie. Choć to ich pierwsza wspólna praca oraz autorska realizacja pomnikowo-rzeźbiarska, to indywidualnie przygotowywali już projekty zagospodarowania placów i skwerów oraz drobne prace koncepcyjne na pograniczu architektury i sztuki, jak np. scenografie teatralne.

– Nagrodzona praca została wybrana niejednogłośnie, ale w głosowaniu uzyskała 9 punktów przewagi nad drugą w kolejności propozycją – zdradza Artur Wabik, krakowski artysta sztuk wizualnych. – Propozycja „Wierszownika” przedstawia nie tylko wysoką wartość wizualną, ale i najpełniej realizuje wymogi konkursu, przyjmując z jednej strony formę rzeźby, z drugiej zaś – elementy interwencji artystycznej w nawierzchni skweru – dodaje dyrektor konkursu.

W swojej koncepcji zwycięzcy konkursu nawiązali do patrona skweru i tworzonego przez niego magazynu „Przekrój”, a jednocześnie odwołali się do koncepcji „słowa”, która zwyciężyła w głosowaniu mieszkańców. W projekcie pojawiają się więc litery – najmniejsze części składowe „słowa”, będące odzwierciedleniem uniwersalności alfabetu, pozwalającego tworzyć i budować zarówno nowe, jak i znane już wyrazy.

– Tak, jak „Przekrój” kruszył niewzruszalność partyjnych dygnitarzy, tak instalacja kruszy istniejący bruk, wyrywa się spod niego na światło dzienne – tłumaczy ideę „Wierszownika” Szymon Ruszczewski, jeden z autorów projektu. – Powstały wyłom w bruku to miejsce dla słowa: impet wyrastających spod powierzchni chodnika liter tworzy wyrwę, ukazując jasny, świeży świat idei, kryjący się pod szarą patyną rzeczywistości – opowiada architekt i artysta z włoskiej Florencji.

W jaki sposób powstawał projekt, skoro różnica czasu między Włochami a kanadyjskim Vancouver, gdzie pracuje drugi z autorów, wynosi aż dziewięć godzin i kilka tysięcy kilometrów? – Odległości już dziś nic nie znaczą – śmieje się Szymon Ruszczewski. – Mimo olbrzymiego dystansu udawało nam się wspólnie rozmawiać i pracować nad projektem, głównie dlatego, że natura konkursu wymagała bardziej pracy koncepcyjnej i długiej dyskusji niż samego rysowania – zdradza autor.

Obiekt ma być realizowany i oddany do użytku wraz z otwarciem zrewitalizowanego skweru im. Mariana Eilego, co planowane jest na początek czerwca – będzie to zarazem pierwsza część projektu „Superścieżki”, która pojawi się w przestrzeni miasta. – Prace przygotowawcze na skwerze ruszą na przełomie najbliższych tygodni – przedstawia harmonogram Veronika Themerson ze Skanska Property Poland, inwestora w sąsiadującym ze skwerem budynku Axis. – Przed rozpoczęciem realizacji rzeźby niezbędne będą jeszcze konsultacje z autorami w sprawie przygotowania projektu wykonawczego, a także wdrożenie w nim pewnych zmian i funkcjonalności, obejmujących chociażby interaktywność tego projektu – dodaje project manager Skanska.

Prace nad realizacją rzeźby i interwencji w nawierzchnię zaczną się już w lutym, razem ze startem prac na skwerze Mariana Eilego.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie