Wodny Park Tychy z międzynarodową nagrodą architektonicznąPropertydesign.pl - 10-11-2020 16:50


Projekt zdobył trofeum w Konkursie German Design Awards w kategorii Excellent Architecture/ Eco Design. Tyski aquapark to najczęściej nagradzany obiekt tego typu w regionie.

Wodny Park Tychy działa w synergii z oczyszczalnią ścieków służącą jako elektrociepłownia, tworząc samowystarczalny system energetyczny, który również wytwarza energię dla miasta. Koncepcja ta pozwala obiektowi, który zazwyczaj zużywa ogromne ilości energii, służyć nie tylko jako miejsce rozrywki, ale także służyć społeczeństwu.

Architektura obiektu, inspirowana płynnymi formami pobliskiego jeziora Paprocańskiego oraz nawiązująca do symboli yin-yang została tak opracowana, aby nadać spójności różnym funkcjom, których celem jest relaks, sport, rekreacja, zabawa oraz edukacja.

Główna bryła obiektu podzielona została na dwie zaplecione części – basenową oraz usług towarzyszących. Jej uzupełnienie stanowią krzywoliniowe formy strefy surfingu oraz dominanty skrywającej wieżę zjeżdżalni. Zarówno zewnętrze jak i wnętrze, przeplecione jest miękkimi liniami, które wzajemnie się uzupełniają i przenikają.

Fasada została wykończona materiałem typu „kameleon”, który na krzywiznach obiektu zmienia barwy w zależności od pory dnia, pogody czy też punktu obserwacji, powodując, iż nigdy nie wygląda on tak samo.

Projekt Wodnego Parku Tychy został opracowany przy wsparciu najnowszych technologii takich jak BIM oraz VR. Za projektem stoi zespół Schick Architekci by TKHolding: architekci Andrzej Truszczyński i Paweł Kobierzewski.