×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wrocławianin wygrał konkurs na projekt instalacji upamiętniającej wyzwolenie Bredy

  • Autor: PAP
  • 13 gru 2018 14:42
fot. shutterstock

Projekt działa sztuki autorstwa wrocławianina Tomasza Tomaszewskiego wygrał konkurs na rzeźbę lub instalację upamiętniającą wyzwolenie Bredy w Holandii przez 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka w 1944 r. W przyszłym roku przypada 75. rocznica tego wydarzenia.

REKLAMA

Prace oceniała komisja konkursowa złożona z przedstawicieli Wrocławia i Bredy. Holenderskie miasto jest miastem partnerskim stolicy Dolnego Śląska. Konkurs wygrał wrocławianin Tomasz Tomaszewski. Projekt przedstawia fragment terenu ogrodzony murem. Wewnątrz znajduje się ścieżka, na której odciśnięte są ślady gąsienic czołgu lub wozu pancernego. Tomaszewski za nagrodzoną pracę otrzymał 25 tys. zł.

Jury konkursu w uzasadnieniu werdyktu podkreśliło, że "nagrodę przyznano za subtelne i czytelne ujęcie historii wyzwolenia Bredy". "Minimalistyczna forma, oparta na jednoznacznym odwołaniu składa hołd wyzwolicielom, ale także otwarta jest na różne, inne skojarzenia. Zastosowane środki wyrazu i materiały bardzo dobrze wpisują projekt w otoczenie, prowokując do przejścia ścieżką parkową przez ścieżkę historii" - napisano w uzasadnieniu.

29 października 2019 r. w Bredzie będą obchodzone uroczystości z okazji 75. rocznicy wyzwolenia spod niemieckiej okupacji przez żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Wówczas też planowane jest otwarcie ufundowanej przez władze miasta i mieszkańców Bredy nowej instytucji kultury - Memoriału gen. Maczka.

Nowa instytucja będzie spełniać funkcję muzeum, centrum dokumentacyjnego, edukacyjnego i ośrodka współpracy polsko - holenderskiej. Przy tej okazji władze Bredy zwróciły się do Wrocławia z prośbą o ufundowanie dzieła sztuki, rzeźby lub instalacji rzeźbiarskiej, która powstanie w ścisłym centrum w pobliżu siedziby władz miejskich. "Przyszły rok jest dla nas bardzo ważny. To dzieło sztuki symbolizuje przeszłość, teraźniejszość i przyszłość" - powiedziała Marianne de Bie, wiceburmistrz Bredy. Podkreśliła przy tym, że dzięki działaniom polskich wojsk, Breda, w odróżnieniu od wielu innych holenderskich miast, uniknęła zniszczeń.

Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia Jerzy Pietraszek podkreślił, że ma nadzieje, że zwycięski projekt uda się zrealizować w ciągu najbliższego roku. "Z drugiej strony Breda postanowiła w przyszłym roku podarować Wrocławiowi mural. Jest to rodzaj wymiany artystycznej, która jest czymś fantastycznym we współpracy miast" - powiedział Pietraszek.

Mural, który stworzy holenderski artysta powstanie na ścianie kamienicy przy ul. Łukasiewicza 16 we Wrocławiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie