×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wybrano koncepcję parkingu w Strefie Kultury w Katowicach

  • Autor: PAP
  • 17 wrz 2020 16:13
Wybrano koncepcję parkingu w Strefie Kultury w Katowicach
Fot. PTWP

Propozycja pracowni ARPA Jerzy Gurawski oraz SKI Studio Błażej Szurkowski zwyciężyła w konkursie na koncepcję parkingu wielopoziomowego w Strefie Kultury w Katowicach. Praca koresponduje z tzw. zieloną doliną sąsiedniego centrum kongresowego.

REKLAMA

Planowany obiekt ma mieścić 1,3-1,5 tys. samochodów i kosztować nie więcej, niż 70 mln zł netto. Ma stanąć w przestrzeni nazywanej Strefą lub Kwartałem Kultury, powstałej w ostatnich latach na terenie dawnej kopalni Katowice, który przylega od północy do części śródmieścia Katowic.

Zbudowana tam nowa siedziba Muzeum Śląskiego, obok ukrytych pod ziemią nowych przestrzeni, wykorzystuje część odrestaurowanych obiektów pokopalnianych. W pobliżu znajdują się wartościowe architektonicznie i funkcjonalnie gmachy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego (połączonego z halą Spodka).

Problemem Strefy Kultury jest liczba miejsc parkingowych. Choć jest ich łącznie ok. 1 tys. na kilku jednopoziomowych parkingach między obiektami Strefy, na co dzień wykorzystywane są one przez osoby pracujące lub uczące się w centrum miasta. W razie kumulacji imprez w obiektach Strefy zdarza się, że jako parkingi wykorzystywane są utwardzone nieużytki na północ od niej.

Zamówiony przez Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego konkurs prowadził katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Konkurs dotyczył wielopoziomowego obiektu planowanego w miejscu obecnego głównego jednopoziomowego parkingu pomiędzy ulicami Olimpijską i Góreckiego, a skwerem przy NOSPR i niezrewitalizowaną częścią obiektów Muzeum.

Obiekt powinien być garażem wielopoziomowym, otwartym, na 1,3 - 1,5 tys. miejsc parkingowych, z połączeniem z co najmniej z dwiema okolicznymi ulicami. Zalecane było zaprojektowanie dachu płaskiego w sposób niegenerujący dodatkowego ruchu kołowego, np. w formie tzw. zielonego dachu z możliwością późniejszej lokalizacji dodatkowych przestrzeni usług czy gastronomii.

Wśród założeń podano, że maksymalny planowany koszt realizacji budowy parkingu, wraz z zagospodarowaniem terenu i stałym wyposażeniem, nie może przekroczyć 46,5 tys. zł netto za miejsce parkingowe - i łącznej kwoty 70 mln zł netto według cen i stawek obowiązujących na dzień ogłoszenia konkursu. Projekt i nadzór autorski nie mogą być droższe, niż 800 tys. zł netto.

Podczas czwartkowego rozstrzygnięcia konkursu przewodniczący sądu konkursowego prof. Andrzej Grzybowski uzasadniał, że zwycięski projekt - w formie odpowiedniej do lokalizacji, nienarzucającej się bryły - uwzględnia istniejący kontekst kulturowy i społeczny, łącząc się z walorami miejsca.

"Wpisuje się on harmonijnie w Strefę Kultury, jako obiekt, który nie jest dominujący. Stworzenie miejsca spacerowego w postaci kwietnej łąki odpowiada oczekiwaniom społecznym wobec tego miejsca i jest kontynuacją zielonej doliny Międzynarodowego Centrum Kongresowego" - wskazał prof. Grzybowski.

Wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula jeszcze przed ogłoszeniem werdyktu mówił, że planowany parking powinien dać komfort i zapewnić wymaganą obsługę gościom Strefy Kultury, z drugiej - "w sposób właściwy wkomponować się w ten obszar, który z punktu widzenia urbanistycznego architektonicznego, ale też emocjonalnego jest niezwykle ważny, ale i bardzo ryzykowny".

Prezes katowickiego oddziału SARP Mikołaj Machulik zaznaczył, że konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem: wpłynęło 170 wniosków o dopuszczenie, a następnie 70 prac, z czego w finale oceniano 5. Jak żartował, środowisko przyjęło go życzliwie jako jedyny podobny konkurs prowadzony w trakcie pandemii - przez co dający perspektywy przyszłości pracy architekta.

W pierwszym etapie konkursu oceniane były: odniesienie się do kontekstu przestrzennego Strefy Kultury (80 proc.) i utrzymanie elementów zagospodarowania terenu (20 proc.) W drugim kryteriami były: walory urbanistyczno-architektoniczne (60 proc.), walory ekonomiczne (20 proc) i odniesienie do kontekstu przestrzennego (20 proc.). Nagrody to kwoty 25 tys. zł, 20 tys. zł i 15 tys. zł dla laureatów trzech pierwszych miejsc i zaproszenie do realizacji dokumentacji projektowej.

W październiku ub. roku katowiccy radni przyjęli uchwałę "porządkującą strefę płatnego parkowania". Jej główną zmianą było niewielkie rozszerzenie dotychczasowej strefy płatnego parkowania obejmującej centrum tego miasta oraz podzielenie jej na dwie podstrefy: "Śródmieście" i "Ceglana - Wita Stwosza".

Miasto zamierza nadal zmieniać politykę parkingową, mając na uwadze, że przeciętnie codziennie wjeżdża do niego średnio 120 tys. pojazdów z rejestracjami z miast ościennych. Jedną ze zmian ma być wdrożenie od 1 października br. płatności na parkingu w Strefie Kultury. Godzina postoju dla osób spoza Katowic ma tam kosztować 10 zł - natomiast dla posiadaczy wdrażanej od jesieni Katowickiej Karty Mieszkańca - 5 zł.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ je/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie