Wybrano projekt wystawy w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury 2020PropertyDesign.pl - 04-10-2019 16:04


W Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki odbyły się obrady Jury konkursu na kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim na 17. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji w 2020 roku.

Jury w składzie: Mateusz Adamkowski, Jerzy Bogusławski, David Crowley (nieobecny), Marta Karpińska, Aleksandra Kędziorek, Agnieszka Komar-Morawska, Małgorzata Kuciewicz, Natalia Paszkowska, Andrzej Piotrowski, Bolesław Stelmach, Andrzej Szczerski, Gabriela Świtek, Piotr Walkowiak, Tomasz Wendland, Hanna Wróblewska - po długiej dyskusji wybrało projekt kolektywu kuratorskiego PROLOG +1, Mirabeli Jurczenko, Bartosza Kowala, Wojciecha Mazana, Bartłomieja Poteralskiego, Rafała Śliwy, Roberta Witczaka, zatytułowany "To co znane, niekoniecznie jest poznane. Wieś, formy zamieszkania i produkcji". Jury zwróciło uwagę na poruszenie tematu potencjału przestrzeni wiejskich i problemów wynikających z organizacji postsocjalistycznej wsi wschodnioeuropejskiej min. następstw przymusowej kolektywizacji. Projekt wpisuje się w szerszą debatę na temat urbanizacji terenów pozamiejskich wprowadzając do dyskusji głos z kraju, w którym 93 proc. zajmują obszary wiejskie. Projekt pyta o przyszły, wspólnotowy charakter życia i pracy na wsi.

Projektem rezerwowym został projekt Post-linearny system ciągły, kuratorki Agnieszki Tarasiuk z udziałem Szymona Rogińskiego.

17 Międzynarodowa Wystawa Architektury — La Biennale di Venezia odbędzie się w dn. 23 maja – 23 listopada 2020. Kurator generalny wystawy to Hashim Sarkis, zaś tematem przewodnim: Jak będziemy żyć razem?