×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wyjątkowa przestrzeń Gdyni z koncepcją. Architekci wybrani, inwestor rozstrzygnął konkurs

  • Autor: UM Gdynia | www.gdynia.pl
  • 20 kwi 2022 09:14
Wyjątkowa przestrzeń Gdyni z koncepcją. Architekci wybrani, inwestor rozstrzygnął konkurs
Wygrała pracownia Bedra Cichosz Architekci. Pracownia zostanie zaproszona do podjęcia rozmów z organizatorem na zlecenie wykonania dokumentacji projektowej planowanej inwestycji, fot. UM Gdynia - www.gdynia.pl
Wyjątkowa przestrzeń Gdyni z koncepcją. Architekci wybrani, inwestor rozstrzygnął konkurs
Wyjątkowa przestrzeń Gdyni z koncepcją. Architekci wybrani, inwestor rozstrzygnął konkurs

Poznaliśmy wyniki konkursu zorganizowanego przez Allenort Capital na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla terenu położonego przy skwerze Kościuszki: pomiędzy aleją Topolową a gdyńską mariną. Ten ważny obszar śródmieścia domyka układ urbanistyczny skweru i stanowi cenną przestrzeń publiczną Gdyni.

REKLAMA

  • Allenort Capital zorganizował konkurs zamknięty do którego zaprosił 10 pracowni.
  • Konkurs dotyczył koncepcji dla terenu przy skwerze Kościuszki: pomiędzy aleją Topolową i gdyńską mariną.
  • Włodarzom Gdyni zależy, aby nowa koncepcja wpisała się harmonijnie w śródmiejską tkankę naszego miasta.

– To wyjątkowa przestrzeń Gdyni. Dlatego istotne jest, żeby powstała tam architektura o wysokiej jakości, kreująca nowe przestrzenie publiczne, przyciągająca mieszkańców i turystów. Jestem przekonana, że wyłoniona w konkursie praca wpisze się harmonijnie w śródmiejską tkankę naszego miasta – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Inwestor Allenort Capital zorganizował dwuetapowy konkurs zamknięty. Do udziału w nim zaprosił 10 pracowni z kraju i zagranicy. Na początku marca br. odbyły się obrady sądu konkursowego, podczas których wybrano trzy najciekawsze prace z ośmiu przedstawionych. Tym samym zakwalifikowano je do udziału w kolejnym etapie.

Przyczynić się do poprawy wizerunku Gdyni

Wygrała pracownia Bedra Cichosz Architekci. Pracownia zostanie zaproszona do podjęcia rozmów z organizatorem na zlecenie wykonania dokumentacji projektowej planowanej inwestycji.

Z wyników konkursu zadowolony jest inwestor, reprezentowany przez Grzegorza Goryszewskiego, prezesa zarządu Allenort Capital. – Jestem bardzo zadowolony z przyjętej przez nas koncepcji konkursu dwuetapowego. Procedura autokorekty biur architektonicznych, w drugim etapie konkursu, w znacznie większym stopniu dała możliwość autorom zaprezentować swoje prace z korzyścią dla ich jakości. Miejsce tak eksponowane zasługuje na szczególną uwagę i szansę na jak najlepszą ofertę projektową. Przeprowadzony konkurs traktujemy jako rodzaj dyskusji społecznej nad przyszłością tej okolicy, dyskusji która pozwoliła nam zrozumieć lokalne oczekiwania. Konkurs wyłonił pracę najlepiej na nie odpowiadającą. Mamy nadzieję, iż realizacja zwycięskiego projektu, będzie wychodziła naprzeciw potrzebom mieszkańców i przyczyni się do poprawy wizerunku Gdyni - komentuje Goryszewski. W planach inwestora jest m.in. hotel z częścią konferencyjną.

W ocenie sądu konkursowego wybrana praca konkursowa najlepiej wpisuje się w wieloaspektowy kontekst szczególnie atrakcyjnej lokalizacji, jaką jest skwer Kościuszki w Gdyni oraz sąsiedztwo morza. Wynikiem tego wpisania jest zharmonizowana koncepcja korzystnie wpływająca na ład przestrzenny. Ponadto koncepcję wyróżnia bogaty program funkcjonalny zgodny z oczekiwaniami organizatora oraz wysoka kultura estetyczna oddająca ducha modernistycznej Gdyni. Zwycięska praca została najlepiej dostosowana do rekomendacji sądu konkursowego sformułowanych po pierwszym etapie konkursu.

W opinii sądu konkursowego wskazana praca realizuje jednocześnie interes publiczny jak i prywatny – poprzez realizację projektu, który pozwoli na wykształcenie przestrzeni publicznej wysokiej rangi oraz prawdziwie żywej przestrzeni miejskiej. .

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie