Young Design ma na celu wskazanie najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia, takich, którzy rozumieją rynek i będą umieli w przyszłości pracować z przemysłem. W 2014 roku w konkursie startowało 39 uczestników. Laureatką 7. edycji konkursu Young Design jest Katarzyna Gierat ze Skawiny, studentka Wzornictwa na studiach II stopnia Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
30 maja 2014 w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego Kapituła Stypendialna wybrała laureatkę 7. edycji konkursu Young Design. Jest nią Katarzyna Gierat ze Skawiny, studentka Wzornictwa na studiach II stopnia Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
Laureatka otrzymała stypendium im. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 000 zł ufundowane przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego.
Ponadto Katarzyna Gierat otrzymała również możliwość odbycia stażu w studiu projektowym NC.Art. Kolejna nagroda to zaprezentowanie swoich projektów podczas gali finałowej konkursu Dobry Wzór 2014. Dodatkową nagrodą są konsultacje biznesowe dotyczące prowadzenia startupu w ramach działań prowadzonych przez AIP.
Propozycje odbycia stażu otrzymali również dwaj finaliści - Łukasz Paszkowski w firmie FLOWAIR, a Sylwester Szymański w NOTI.
Jury zwróciło uwagę na wyjątkowe walory projektowe siedziska - Zbujak – to mebel reagujący na zmiany socjologiczne, wypisujący się w nowe zachowania młodzieży i wyznaczający nowe trendy w projektowaniu mebli. Pani Katarzyna Gierat tworzyła swój projekt w oparciu o badania i twórczo je wykorzystała.
Katarzyna Gierat pochodzi ze Skawiny, studiuje na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczestniczka programów CEEPUS w Academy of Fine Arts And Design na University of Ljubliana w Słowenii oraz ERASMUS w Faculdade de Belas Artes na Universidade do Porto w Portugalii.
Podczas finału Young Design 2014 laureatka zaprezentowała projekt siedziska Zbujak, który jest jej pracą dyplomową w Katedrze Projektowania Ergonomicznego.
O projekcie Zbujak:
Zbujak to młodzieżowe siedzisko sprzyjające dynamice pozycji. Zaprojektowany z myślą o osobach młodych, które większość dnia spędzają za szkolnym biurkiem. Zmęczeni wielogodzinną statyczną pozycją potrzebują zmian. Zbujak pozwala na przyjęcie dwóch pozycji: wyższej i niższej. Pierwsza z nich to tzw. „koński siad”, który sprzyja utrzymaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa. Siedzisko w pozycji niższej może być statyczne, przy dalszym wychyleniu pozwala jednak na swobodny ruch bujania oraz ruch wysiłkowy. Forma siedziska wynika z jego funkcji oraz danych ergonomicznych. Uchwyty znajdujące się od wewnętrznej strony profili ułatwiają przenoszenie.
Zbujak wykonany jest z dwóch symetrycznych elementów ze spienionego polistyrenu. Miejsca styku ciała z siedziskiem pokryte zostały pianką poliuretanową zwiększającą komfort siedzenia. Dwie połówki wykończone są tworzywem sztucznym w technologii Line-x i połączone ze sobą trzema elementami w kształcie.
Dzięki użytym materiałom i konstrukcji jest lekki, bezpieczny i odporny na warunki atmosferyczne. Jego małe gabaryty umożliwiają zastosowanie w niewielkich przestrzeniach.
Architekt, założyciel BJK Architekci
architekt, założyciel CDF Architekci
architekt, właściciel AMC Chołdzyński
Architekt, Dyrektor biura Biuro Architektoniczne DDJM
Założyciel, Architekt eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Dyrektor Zarządzający, Architekt Estudio Lamela Polska