×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zaha Hadid Architects znów projektują w Rosji. Wygrali konkurs, który odmieni ważny port

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 29 cze 2018 13:00
  • Aktualizacja: 29 cze 2018 13:01
Zaha Hadid Architects znów projektują w Rosji. Wygrali konkurs, który odmieni ważny port
fot. Zaha Hadid Architects

Pracownia Zaha Hadid Architects po raz kolejny wygrała konkurs architektoniczny w Rosji. W konkursie pokonała równie słynne pracownie jak Miralles Tagliabue z Hiszpanii, czy Rudy Ricciotti z Francji. Tym razem Zaha Hadid Architects w Rosji odmieni portowe miasto Noworosyjsk.

REKLAMA

Miasto Noworosyjsk jest jednym z głównych portów Morza Czarnego. To jeden z największych terminali kontenerowych w Rosji, a trzeci pod względem obrotów w Europie. Noworosyjsk stał się ważnym ośrodkiem przemysłowym, dzięki bezpośredniemu połączeniu m.in. z rosyjską koleją. Historia portu sięga czasów antyku, wtedy specjalizował się głównie w załadunku zboża. Bogata historia portu i tradycje miasta jako centrum handlu stały się wyznacznikiem dla nowego planu rozwoju.

Powrót do morskiego dziedzictwa miasta

Master plan integruje nowe przestrzenie publiczne, tak aby port był jak najbardziej przyjazny i dostępny dla mieszkańców i turystów. Jednym z celów było wykreowanie nowej przestrzeni do organizacji międzynarodowych konferencji i targów, tak aby mieszkańcy i uczestnicy tych wydarzeń mogli cieszyć się dostępnością do morza.

Pracownia Zaha Hadid Architects zaprojektowała budynki zorientowane prostopadle do morza, w celu zachowania istniejących widoków z miasta na morze. Architektom zależało na ponownym połączeniu miasta z wybrzeżem. Nowo zaprojektowane place, ogrody i parki mają zachęcić mieszkańców i turystów do przemierzania nabrzeża.

Master plan według projektu ZHA łączy funkcje rekreacyjne, kulturalne i biurowe w spójną kompozycję, która przywraca nabrzeże mieszkańcom, tak ważną przecież przestrzeń dla miasta. Powstanie nowy port rybacki, przystań i mole, tak aby każdy miał możliwość delektowania się morzem.

Plan zagospodarowania przestrzennego obejmuje zasięgiem prawie 16 hektarów. W planach jest powstanie dziewięciu budynków o łącznej powierzchni około 300 tys. mkw. Każdy z budynków został zaprojektowany zgodnie z jego unikalną funkcją, warunkami i oczekiwaniami inwestora.

W pierwszym etapie inwestycji powstaną budynki z funkcją kulturalną i biznesową, a także hotel. Planowane jest również przywrócenie nabrzeża miastu nad zatoką Tsemes jako tętniącej życiem przestrzeni publicznej dla mieszkańców i gości Noworosyjska.

W konkursie wzięło udział ponad 40 pracowni z 13 krajów. W skład jury weszli architekci, urbaniści i ekonomiści wraz z przedstawicielami regionu administracyjnego Noworosyjsk. Pierwsze miejsce zajęła pracownia Zaha Hadid Architects (Wielka Brytania) z Pride TPO (Rosja). Drugie miejsce przypadło Miralles Tagliabue (Hiszpania) z Progress (Rosja). Trzecie miejsce zajęła pracownia Rudy Ricciotti (Francja) z ProjectService (Rosja) i JNC (Belgia).

Budowa pierwszego etapu inwestycji ma się rozpocząć w drugiej połowie 2019 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie