Zaprojektuj dom sąsiedzki. Na starcie konkursPropertydesign.pl - 17-07-2017 11:00


Laboratorium Innowacji Społecznych organizuje konkurs dla architektów na koncepcję jednego z ważniejszych przedsięwzięć rewitalizacyjnych w Gdyni. W strategicznym punkcie Witomina-Radiostacji powstanie dom sąsiedzki – salon z kuchnią i biblioteką dla wszystkich mieszkańców.

Organizatorzy konkursu oczekują od projektantów stworzenia koncepcji domu otwartego. Miejsca, do którego można zawsze wpaść po drodze ze szkoły, umówić się z sąsiadami na planszówki, na wspólne oglądanie zawodów sportowych, skorzystać ze sporej kuchni i przygotować wspólnie wypieki, wypożyczyć książkę, poczytać prasę, czy wziąć udział w zorganizowanych zajęciach.

Obiekt pomieści dużą świetlicę, kuchnię dostępną dla mieszkańców osiedla, salę do zajęć ruchowych, studio warsztatów plastycznych, salę warsztatów rodzinnych i filię Miejskiej Biblioteki Publicznej. Połączy ona zbiory dwóch bibliotek funkcjonujących dzisiaj na Witominie. Powstający dom sąsiedzki będzie otwarty, przyjazny i dostępny dla wszystkich - bez względu na wiek i stopień sprawności.

Miejsce, które wybrano na lokalizację domu, nie jest przypadkowe – usytuowane jest w centrum osiedla, przy skrzyżowaniu ulic Rolniczej i Chwarznieńskiej. Łatwo dojechać tu autobusem czy rowerem, a najłatwiej dojść piechotą. Lokalizacja jest atrakcyjna, lecz - trzeba przyznać - niełatwa dla projektantów. Na wyznaczoym do budowy domu terenie występują spore różnice poziomów, a wokół stoją budynki mieszkalne. Architekci zmierzą się więc z wieloma wyzwaniami projektowymi.

Organizatorzy liczą jednak na spore zainteresowanie wśród pracowni, bo temat jest ciekawy, a i wygrana może zachęcać. Zdobywca I miejsca otrzyma 25 tysięcy złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej. Za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca przewidziano odpowiednio nagrody w wysokości 10 i 5 tysięcy złotych.

Projektanci mogą zgłaszać się do udziału w konkursie do 31 lipca do godziny 13.00 Wyniki kwalifikacji zgłoszeń zostaną opublikowane 21 sierpnia, a termin nadsyłania prac konkursowych upłynie 2 października.