Zjawiskowa biblioteka w centrum chińskiego ogroduPropertyDesign.pl - 29-12-2016 09:00


Pracownia Schmidt Hammer Lassen Architects wygrała międzynarodowy konkurs na projekt nowej biblioteki miejskiej w Szanghaju.

Szanghaj jest dziś jednym z najludniejszych miast na świecie - liczy sobie 25 milionów mieszkańców. Działa też tu od 1847 roku centralny system bibliotek. W konkursie na nowy budynek biblioteki centralnej pracownia Schmidt Hammer Lassen Architects pokonała takich projektantów jak Kengo Kuma, David Chipperfield czy Dominque Perrault. Liczący 110 tys mkw obiekt będzie ulokowany w dzielnicy Pudong District - blisko Century Park, największego, liczącego sobie 140 hektarów parku w mieście.

Obiekt zaprojektowany przez Schmidt Hammer Lassen Architects to monolityczna bryła unosząca się nad koronami drzew. Będą to dwa pawilony z 1200 miejscami siedzącymi, przestrzenią wystawienniczą i konferencyjną oraz dedykowaną dzieciom biblioteką otwartą na dziedziniec i ogród. 

- Widzimy tę bibliotekę jako centralny punkt parku. Centralny głaz w wielkim niczym miasto chińskim parku  - mówi Chris Hardie z Schmidt Hammer Lassen. - Jedną z najbardziej interesujących rzeczy w tym projekcie jest jego lokalizacja w otoczeniu parkowym. Jesteś w samym sercu największego miasta na świecie, ale mamy możliwość stworzenia pomiędzy drzewami sanktuarium dla wiedzy i mediów- mówi.

Projekt zamyka pakiet inwestycji w ramach projektu kulturalnego w ramach którego powstało Muzeum Nauki i Technologii oraz Szanghajskie Centrum Sztuki Orientalnej.

Prace nad projektem powinny zakończyć się w połowie 2017 roku. Biblioteka ma być otwarta w 2020 roku.