Znamy laureatów 57. edycji konkursu Dyplom Roku SARPPropertyDesign.pl - 20-10-2021 16:12


8 października, podczas uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w Pawilonie Wysta­wowym SARP przy ul. Foksal 2 w Warszawie, poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji konkursu SARP na najlepszy dyplom architektoniczny w Polsce.

Zwycięzcą 57. edycji konkursu i zdobywcą Dorocznej Nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego „Dyplom Roku” został arch. Łukasz Modrzejewski, autor pracy „Muzeum Doczesne we Wrocławiu”. Projekt opracowany na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem promotora dr inż. arch. Romana Rutkowskiego, uznany został za najlepszy spośród 25 prac dyplomowych zakwalifikowanych do finałowego etapu konkursu.  - Nagrodę przyznano pracy, która w wymowny sposób pokazuje główny problem współczesnego świata, jakim jest destrukcja. Zdaniem Sądu Konkursowego Wyważona i ponadczasowa architektura umiejętnie otacza formą swego rodzaju antymuzeum. Poprzez wkomponowanie budynku we wzgórze starego, porośniętego zielenią wysypiska śmieci i podniesienie zwykłych przedmiotów do rangi eksponatów – skłania do myślenia i refleksji. Jakość wykreowanej przestrzeni, zarówno tej na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektu, stwarza możliwość przeżycia różnorodnych nastrojów i doznań. Dbałość o skromny, ale bardzo dopracowany detal pokazuje wysoki warsztat autora - tak jury uzasadniło swój wybór.

Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł.

Jury zdecydowało również o przyznaniu dwóch równorzędnych wyróżnień pierwszego stopnia oraz trzech równorzędnych wyróżnień drugiego stopnia.

Wyróżnienia pierwszego stopnia otrzymali (oraz nagrodę pieniężną w wysokości 2 500 zł):

Wyjątkowy konkurs

Konkurs Dyplom Roku SARP jest jednym z najbardziej prestiżowych w branży architektonicznej, nie tylko ze względu na swoją wieloletnią historię, ale także, na zaangażowanie najbardziej cenionych nazwisk w branży. Wielu uznanych architektów, swoje pierwsze sukcesy osiągnęło właśnie w ramach konkursu. Niezmiennie Stowarzyszenie Architektów Polskich postanowiło zaprosić do grona jurorów najbardziej znanych i cenionych przedstawicieli środowiska architektonicznego. W skład Sądu Konkursowego 57. edycji Konkursu o Doroczną Nagrodę SARP im. Zbyszka Zawistowskiego „Dyplom Roku” weszli:

·     arch. Bohdan Biś Lisowski, Prezes SARP – Przewodniczący Jury

·     arch. Marcin Brataniec, eM4. Pracownia Architektury

·     arch. Wojciech Gajewski, POLE Architekci

·     arch. Agnieszka Kalinowska-Sołtys, wiceprezes SARP ds. środowiska i ochrony klimatu, APA Wojciechowski

·     arch. Marta Nowosielska, XY Studio

·     Przemysław Powalacz, Prezes Zarządu Geberit Polska

·     Paweł Wierzbicki, Prezes Zarządu Schindler Polska

·     arch. Marlena Wolnik, MWArchitekci

a także po raz pierwszy do jury została zaproszona osoba wyróżniona w ubiegłorocznej edycji konkursu Dyplom Roku:

·     arch. Anna Jaruga-Rozdolska