×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Znamy nominowanych do nagrody im. Jana Baptysty Quadro

  • Autor: www.poznan.pl
  • 06 paź 2022 11:14
Znamy nominowanych do nagrody im. Jana Baptysty Quadro
Nowy Rynek budynek D to kolejny etap budowy nowoczesnego kompleksu biurowców położonych u zbiegu ulic Wierzbięcice i ks. Wujka., fot. www.poznan.pl

Stolica Wielkopolski ogłosiła nominowanych do Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. Wśród wytypowanych przez jury koncepcji przeważa budownictwo mieszkaniowe wielo- i jednorodzinne. Zwycięzcę 24. odsłony konkursu poznamy już 18 października.

REKLAMA

  • Nagroda Quadro jest przyznawana od 1999 roku autorom najlepszych projektów architektonicznych zrealizowanych w Poznaniu.
  • W tej edycji sąd konkursowy otrzymał 15 zgłoszeń. Spośród nich wybrano finałową piątkę.

Nagroda Quadro jest jedną z najstarszych nagród architektonicznych w Polsce, po raz pierwszy przyznano ją w 1999 roku. W poprzedniej edycji konkursu zwyciężyła pracownia Insomia za koncepcję kolejnego etapu budowy osiedla "Nowy Strzeszyn".

Patronem nagrody jest Jan Baptysta Quadro, architekt epoki renesansu, który odpowiadał m.in. za przebudowę poznańskiego ratusza. Konkurs organizują: Miasto Poznań, UWI Inwestycje S.A. i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań.

Oto nominowani

Jeżycka 39 to położony w sercu poznańskich Jeżyc wielorodzinny budynek mieszkalny. Posiada prostą modernistyczną formę z silnie zaznaczonymi podziałami elewacji. Uwagę zwracają duże okna, które oprócz walorów estetycznych gwarantują także dobry dostęp do światła dziennego w mieszkaniach. Projekt powstał w pracowni Habitat Architekci.

Biały Dom POZ_5 to budynek jednorodzinny położony na jednym z poznańskich osiedli. Biel elewacji i pilastego dachu kontrastuje z otaczającą obiekt zielenią. We wnętrzach architekci również postawili na minimalizm. Zrezygnowano ze zbędnych ozdobników i wyposażenia, podporządkowując całość funkcjonalności. Projekt powstał w pracowni PL.architekci.

Rynek Wildecki 3 to kamienica położona tuż przy targowisku na Wildzie. Parter przeznaczono na handel i usługi, pozostałe kondygnacje na część mieszkalną.  Budynek charakteryzuje się odważną kolorystyką - obudowane ciemnoszarą blachą loggie kontrastują z bielą elewacji. Obiekt ma dynamiczną formę, ściany powyżej trzeciego piętra odchylają się od pionu. Kamienica tworzy ostatnią nieskończoną dotąd pierzeję rynku Wildeckiego. Projekt powstał w pracowni Ultra Architects.

Nowy Rynek budynek D to kolejny etap budowy nowoczesnego kompleksu biurowców położonych u zbiegu ulic Wierzbięcice i ks. Wujka. Dolne kondygnacje obiektu posiadają charakterystyczną zieloną elewację, górne zaś pozostawiono niemal całkowicie przeszklone. Te ostatnie zaprojektowano w układzie tarasowym, dzięki czemu masywna bryła nabrała lekkości. Ważnym elementem biurowca jest także ogólnodostępny dziedziniec z małą architekturą. Projekt powstał w pracowni Medusa Group

Ekspozycja reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim to szklana instalacja przestrzenna będąca symbolicznym odtworzeniem kształtu przebadanych i zasypanych pozostałości siedziby pierwszego władcy Polski i jego żony Dobrawy. Instalacja składa się z paneli, których boczne ściany zrobione są z reliefowego, artystycznego szkła o strukturze nawiązującej do starego muru. Górne powierzchnie zaś wykonano z gładkiego i bezpiecznego szkła hartowanego z nadrukowanymi grafikami i tekstami dotyczącymi historii Poznania. Ekspozycja jest podświetlana. Projekt powstał w Pracowni Projektowej J. P. Woźny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie