×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Znamy wyniki konkursu na pomnik prezydenta Gabriela Narutowicza

  • Autor: UM Warszawa
  • 17 mar 2022 12:21
fot. UM Warszawa

Ogłoszono wyniki konkursu na pomnik prezydenta Gabriela Narutowicza. Stanie na placu jego imienia na warszawskiej Ochocie. Sąd konkursowy przyznał dwie nagrody.

REKLAMA

Na początku br. ogłoszono konkurs na koncepcję posadowienia pomnika Gabriela Narutowicza i zagospodarowania jego otoczenia na pl. Narutowicza. W tym roku mija 100 lat od zamordowania prezydenta RP.

I nagroda

Najwyżej oceniono pracę autorstwa Granity Skwara Group s.c. Mariusz Skwara, Sebastian Skwara, Monika Lewandowska Zabrodzie i Piotr Kudelski Wieliszew. Praca ta otrzymała pierwszą nagrodę w kwocie 25 000 zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Pracę uznano za najlepszą ze względu na wartości artystyczne. Zaproponowana forma, prosta i czytelna, umiejętnie eksponuje walory artystyczne rzeźby Edwarda Wittiga. Półkoliście usytuowane wokół popiersia pylony/płyty harmonijnie wpiszą się w przestrzeń przebudowanego placu, podkreślając centralny punkt kompozycji i główny element pomnika – popiersie na nowym cokole. Motyw pylonów/płyt kojarzący się z kolumnadą nawiązuje do stylistki dwudziestolecia międzywojennego, chociaż zastosowane reliefy przedstawiające maskę pośmiertną wzbudziły dyskusję wśród jury konkursowego. Koncepcja w znacznym stopniu odpowiada wytycznym wskazanym przez m.st. Warszawa w regulaminie konkursu.

Sąd konkursowy zalecił dodatkowo wykonanie makietyzacji projektu, by dostosować wysokości cokołu dla właściwej ekspozycji rzeźby oraz podkreślenia walorów artystycznych popiersia, a także uwzględnienie rozwiązań zapewniających dostępność dla osób o ograniczonej percepcji. Poproszono też o podkreślenie funkcji edukacyjnej poprzez wykorzystanie pylonów dla wprowadzenia wyrytych napisów wskazujących na zasługi i osiągnięcia Gabriela Narutowicza jako naukowca, inżyniera i polityka oraz analizę zaproponowanych nasadzeń pod względem atrakcyjności w różnych porach roku.

II nagroda

Drugą nagrodę w wysokości 15 000 zł otrzymała praca autorstwa inż. arch. Tomasza Janko i mgr inż. arch. Grzegorza Wróbla Warszawa.

Uwagę sądu konkursowego zwróciła wyważona forma pomnika. Projekt jest prostą geometryczną formą, utworzoną przez dwa prostopadłościany wykonane z cortenu osadzonego na lekkim stelażu. Tworzą one cokół i tło dla popiersia Gabriela Narutowicza, a jednocześnie zawierają w sobie miejsce na ekspozycję poświęconą Narutowiczowi. Jury zwróciło uwagę na walory edukacyjne projektu. Przemyślana forma iluminacji daje możliwość kontemplowania pomnika po zmroku.

W ocenie sądu zastosowany materiał – corten za mocno kontrastuje z architekturą i otoczeniem placu Narutowicza oraz kojarzy się z architekturą przemysłową. Ponadto jury zwróciło uwagę na trudność utrzymania tego materiału w warunkach miejskich, czyszczenia z aktów wandalizmu np. w postaci graffiti oraz zabezpieczenia samego obiektu przed takimi aktami, z uwagi na formę. Praca nie była też kompletna - nie wskazywała doboru gatunków roślin do nasadzeń.

Sąd konkursowy nie przyznał trzeciej nagrody ani wyróżnień.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie