Dobiegł końca ogólnokrajowy konkurs architektoniczny na zaprojektowanie pierwszego w Polsce biura na wodzie. Spośród 135 nadesłanych prac, kapituła konkursowa wytypowała jednego zwycięzcę oraz wyróżniła pięciu uczestników. Wygrał wyjątkowy projekt czerpiący z trendów współczesnej architektury.
Dzisiejszym światem rządzi pośpiech. Miasta zerwały kontakt z przyrodą. Ideą projektu „Bargework – biuro na wodzie” jest przywrócenie ludziom możliwości pracy i tworzenia w ekologicznym, zbliżonym do natury środowisku. Ogłoszenie wyników konkursu na bryłę pierwszego w Polsce biura na wodzie, odbyło się 23 maja br. na specjalnej konferencji prasowej podczas V Kongresu Stolarki Polskiej – wydarzenia skierowanego do producentów, dostawców i dystrybutorów związanych z branżą stolarki budowlanej.
Główną nagrodę otrzymał projekt „Pływającej Wyspy” autorstwa Mateusza Mastalskiego, Ole Robin Storjohana oraz Karoliny Rączki.
Zwycięski projekt odsłonili: Leszk Ruszczyk – Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, prof. dr hab. Witold Bielecki – Rektor Akademii Leona Koźmińskiego oraz prof. dr hab. inż. Marek Tukiendorf – Rektor Politechniki Opolskiej. Zespół laureatów reprezentowała Karolina Rączka, która odebrała w imieniu grupy nagrodę główną w wysokości 20000 zł.
Pięcioosobowe jury złożone z wybitnych przedstawicieli świata nauki oraz renomowanych architektów, doceniło „Pływającą Wyspę” za sprawne połączenie przestrzeni prywatnej (dedykowanej firmie) z przestrzenią publiczną. Projekt umożliwia zagospodarowanie dachu biura w celu udostępnienia go lokalnej społeczności.
– Projekt „Pływającej Wyspy” czerpie z trendów współczesnej architektury. Pięknie wpisuje się w każdy krajobraz i jest jednocześnie niezwykle funkcjonalny (…) Twórcy zainspirowani modernistycznymi projektami Corbusiera i Miesa van der Rohea, stworzyli elastyczne i mobilne przedłużenie krajobrazu – czytamy w uzasadnieniu. Zdaniem Marcina Wojciechowskiego, pomysłodawcy konkursu i członka kapituły, wybór zwycięzcy nie był łatwy. – Otrzymaliśmy bardzo wiele ciekawych projektów, jednak jury mogło wybrać i wyróżnić tylko 6 prac – komentuje. Do przygotowania projektu należało wykorzystać rozwiązania Partnerów Technologicznych inicjatywy: Aluprof, Drutex, Fakro, Somfy i Soudal.
W trakcie wręczania nagrody profesor Marek Tukiendorf nazwał projekt „Bargework – biuro na wodzie” szansą na pokazanie jak uczymy architektury. – Dzięki niemu pokazujemy, że w Polsce również studiują wizjonerzy. Jak już wspominałem wcześniej – ten projekt to lot w kosmos dla polskiej architektury – dodał prof. Tukiendorf.
Natomiast Wicemarszałek Leszek Ruszczyk przyznał podczas uroczystości, że zainteresował się projektem, gdyż generuje on wielką ilość innowacji i daje możliwość pokazania Polski na świecie z innej perspektywy, niż jako kraj będący jednym z dużych emitentów CO2. W jego opinii, projekt BARGEWORK jest dowodem na to, że w Polsce również są tworzone innowacje. Jego zdaniem nadesłane w konkursie prace zapadają w pamięć nie tylko ze względu na ich wygląd, lecz także zastosowanie potencjalnych ekologicznych rozwiązań innowacyjnych. – Dzięki takim inicjatywom zmieniamy postrzeganie Polski na świecie – dodał Leszek Ruszczyk
Poza zwycięzcą, regulamin konkursowy przewidywał możliwość przyznania pięciu wyróżnień. Otrzymali je:
• Katarzyna Toczyńska i Agata Superczyńska
• Robert Sobieszak i Katarzyna Jaśkiewicz
• Patryk Ruszkowski
• Maciej Radwański i Natalia Raczkowska
• Iwona Kościółek, Sylwia Kaszuba oraz Mateusz Kot
właściciel, architekt Archas Design
Architekt Tremend
architekt, partner More Design & Architecture (MRDA)
architekt, partner More Design & Architecture (MRDA)
właściciel werk.pl
współzałożyciel, wiceprezes zarządu MWM Architekci